Cinsel İlişkilerini Videoya Çeken Astsubay Hakkında Yeni Gelişme!

Anayasa Mahkemesi (AYM) bekar bir astsubayın ilişki yaşadığı kadınlarla birlikte olurken çektiği cinsel ilişki görüntüleri sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılması kararı hakkında yeni bir karar verdi. İşte detaylar...

Anayasa Mahkemesi (AYM) bekar bir astsubayın ilişki yaşadığı kadınlarla birlikte olurken çektiği cinsel ilişki görüntüleri sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılması kararı hakkında yeni bir karar verdi. İşte detaylar...
 

Anayasa Mahkemesi (AYM), E.P. isimli bekar bir astsubayın, birlikte olduğu kadınlarla çektiği cinsel ilişki görüntüleri ve fotoğraflar nedeniyle ordudan atılmasının ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ ettiğine karar verdi. Astsubayın ‘askeri casusluk’ soruşturması sırasında bir şüphelinin evindeki bilgisayardan çıkan görüntüleri nedeniyle ordudan atılmasını yerinde bulan yargı kararı sonrası E.P., yeniden yargılanacak.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve kamuoyunda askeri casusluk soruşturması adıyla anılan soruşturma çerçevesinde şüpheli O.S.nin evinde yapılan aramada el konulan dijital depolama cihazlarının içinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda astsubay olarak çalışan E.P’ye ait cinsel ilişki görüntüleri ve cinsel içerikli fotoğraflar bulundu.

Diken isimli haber sitesinden Kemal Göktaş'ın aktardığı habere göre, soruşturmayı yürüten İstihbarat Başkanlığı görevlilerinin ifadesini aldığı E.P hakkında ‘Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarını sarsacak nitelikte ahlak dışı davranışta bulunduğu’ gerekçesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’dan ayırma kararı verildi.

Ayırma kararına karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde (AYİM) iptal davası açan E.P, dava dilekçesinde ‘çok sayıda takdir belgesi aldığını, hiçbir disiplin cezası bulunmadığını, özel yaşamına ait unsurların kurum disiplinini ve düzenini tehdit eden bir yönü bulunmadığını’ belirtti. E.P, bekar olduğu dönemde yaşadığı ilişkilere ait hukuka aykırı şekilde ele geçirilen görüntüler nedeniyle TSK’dan çıkarma cezası verilmesinin ölçülülük ilkesine aykırı olduğunu öne sürdü.

GENEL AHLAK KURALLARI

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde (AYİM) birinci Dairesi, 2014’de ikiye karşı üç oyla davayı reddetti. Karar gerekçesinde, astsubay E.P’nin ‘bazı kadınlar ile yaşadığı cinsel ilişkileri kayda almayı alışkanlık haline getirmesinin genel ahlak kurallarına uymadığı, bu kayıtları muhafaza edemeyen başvurucunun kayıtların alenileşmesinde kusuru olduğu’ savunuldu. E.P bu kararından sonra ‘özel hayatın gizliliği hakkı ile adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini’ ileri sürerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM 1’inci Bölümü’nün kararında başvurucunun cinsel içerikli görüntülerinin mağdur sıfatıyla taraf olduğu bir soruşturma kapsamında ele geçirilen dijital verilerde tespit edildiğine dikkat çekilerek şu ifadelerle açıklandı:

“Başvuruya konu davranışların başvurucunun mahremiyet alanında cereyan ettiği ve rızası ile alenileştirilmediği anlaşılmaktadır. Öte yandan istihbarat birimi tarafından alınan başvurucunun ifadesinde de ele geçirilen görüntüler bağlamında cinsel yaşamına dair sorular sorulduğu, yaşam tarzının sorgulandığı ancak yaşam şeklinin meslek hayatına etkileri üzerine bir araştırma yapılmadığı görülmüştür. Sonuç olarak başvuruya konu disiplin işlemi ile yargısal sürece konu edilen davranışların esasen mesleki faaliyet ile ilgisi olmayan, mahremiyet alanına dahil özel yaşam eylemleri olduğu değerlendirilmektedir.

"MAHREMİYET" VURGUSU

Somut olayda ayırma ve yargı kararlarında, başvurucunun cinsel ilişkilerini kayda alması TSK’nın itibarını sarsacak ahlak dışı hareketler olduğu kabul edilmiştir. Anılan kararlarda, başvurucu tarafından alenileştirilmeyen ve başvurucunun mahremiyetini ilgilendiren, tümüyle başvurucunun özel hayatına ilişkin olduğu anlaşılan eylemlerin, mesleki hayatı üzerindeki etkilerine dair yeterli ve ikna edici gerekçelerin belirtilmediği ve TSK’nın işleyişi üzerindeki etkisi ve risklerinin de açıklanmadığı görülmektedir.

Başvurucunun özel hayatının gizliliği hakkı üzerindeki sınırlamanın zorunlu ya da istisnai tedbirler niteliğinde olduğu veya başvurulabilecek son çare ya da alınabilecek en son önlem niteliğinde olduğu hususunda bir inceleme yapılmadığı ve bu hususta gerekli özenin gösterilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan gerekçelerle başvurucunun Anayasa’nın 20’nci maddesinde güvence altına alınan özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir"

AYM, bu gerekçelerle başvurucunun özel hayatının gizliliği hakkına yönelik ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılması için dosyanın AYİM kapatıldığı için ilgili idare mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

22 Oca 2019 - 18:02 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

04

Ayıptır Ayip - İnsanın özel hayatı olmayacakmı arkadaş herkezin fantazisi kendine böyle bir olaydan insan meslekten mi atılıyor ya Eskiden askerde etek tıraşı koltuk altı tıraşı kontrol edilir mis bu etek tıraşı tercih meselesidir belki insanlar kilı seviyor Yabancılar da sünnet olsun o zaman hiç kimse hiç kimsenin özel hayatına müdahale etmemeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 18:02
03

Ayıptır Ayip - İnsanın özel hayatı olmayacakmı arkadaş herkezin fantazisi kendine böyle bir olaydan insan meslekten mi atılıyor ya Eskiden askerde etek tıraşı koltuk altı tıraşı kontrol edilir mis bu etek tıraşı tercih meselesidir belki insanlar kilı seviyor Yabancılar da sünnet olsun o zaman hiç kimse hiç kimsenin özel hayatına müdahale etmemeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 18:02
01

Emmiayıp tır - Ayıptır ayıp,a,,,,,sen şerefdizsin,özel hayatsa interndtte tsda bsşkadının bilgisaysrında ne işi var,ordu malı temiz vstan evladından olur pislkler sende öyledin,ibne

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 18:02Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?