VELİ AĞBABA’DAN FLAŞ BAYRAM İKRAMİYESİ TEKLİFİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bayram ikramiyelerinin 1260 TL olmasını ve her sene asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapılmasını düzenleyen kanun teklifini TBMM’ye sundu.

VELİ AĞBABA’DAN FLAŞ BAYRAM İKRAMİYESİ TEKLİFİ
VELİ AĞBABA’DAN FLAŞ BAYRAM İKRAMİYESİ TEKLİFİ
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kanun teklifinde 1000 liralık ikramiyenin günümüz koşullarında yetersiz olduğunu ve bayram ikramiyelerinin enflasyona yenik düşmemesi gerektiğini vurgulayan Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Esasında emeklilere bayramlarda ikramiye ödenmesi, ilk kez 2015 yılında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirilmiş, emeklilere ve hak sahiplerine Ramazan ve Kurban bayramlarında “1 aylık” aylık ya da gelirleri tutarında ikramiye ödenmesi öngörülmüştü. Toplumumuz tarafından geniş kabul gören bu teklifin yaşama geçirilmesi ancak 2018 yılında mümkün olmuştur.. Fakat ikramiye tutarı, aylık tutarı üzerinden belirlenmemiş ve 1.000 TL olarak ilan edilmiştir.  Üstelik, bu tutarın ilerleyen yıllarda hangi oranda artırılacağına ve hatta arttırılıp arttırılmayacağına ilişkin bir düzenleme de yapılmamıştır. 2019’da ikramiyelere zam yapılmaması ise ikramiyelerin yüksek enflasyona yenik düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle 2019’da ödenecek olan ikramiyelere %26 oranında zam yapılması ve 1000 liralık ikramiye tutarının 1260 lira olması adeta bir zorunluluk halini almıştır. Aradaki 260 lira, geçim savaşının gittikçe zorlaştığı günümüz şartlarında emeklilerimiz ile dul ve yetim yurttaşlarımız açısından son derece önemli bir meblağdır.” ifadelerini kullandı. 
“BAYRAM İKRAMİYELERİNE HER YIL ASGARİ ÜCRET ZAMMI ORANINDA ZAM YAPILSIN”
Ekonomik krizin derinleştiğine dikkat çeken Ağbaba, bayram ikramiyelerinin her yıl asgari ücrete yapılan zam oranında zamlandırılması gerektiğini belirerek kanun teklifinin gerekçelerini şöyle açıkladı: “Ülkemizdeki ekonomik koşullar, yüzde 20’yi aşan enflasyon ve milyonlarca emekli, dul ve yetim ile aylık ya da gelir alan diğer yurttaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçim savaşı verdiği gerçeği dikkate alındığında, 1.000 TL’lik tutarın yetersiz olduğu açıktır. Ramazan Bayramı’na kısa bir süre kaldığı da düşünüldüğünde, bayram ikramiyesi tutarının güncellenmesi acil ve ertelenemez bir ihtiyaçtır. Bu Kanun ile bu adaletsizliğin giderilmesi amaçlandığı gibi ilerleyen yıllar için de bayram ikramiyesi tutarının asgari ücrete yapılan artışa endekslenmesi ve böylece her yıl ikramiye tutarının asgari ücret artış oranında artırılması hedeflenmiştir.” 

CUMHURBAŞKANI MAAŞINA %26 ZAM YAPILIYORSA İKRAMİYELERE DE YAPILMALI
Ağbaba, 2019’da Cumhurbaşkanı maaşının %26 zamlandığını belirterek 2019 yılı için bayram ikramiyelerinin de aynı oranda zamlanması gerektiğini söyledi. Ağbaba: “2019 yılında Cumhurbaşkanı aylığına yapılan yüzde 26’lık artış ile asgari ücrete yapılan yüzde 26,04’lük artış göz önünde bulundurulmalı ve 2019 yılında ödenecek bayram ikramiyesi tutarı da yüzde 26 oranında artırılmalıdır. Böylece her iki bayramda da 1.260 TL bayram ikramiyesi ödenmesi mümkün olacaktır. Cumhurun başının yüzde 26’lık maaş artışından yararlandığı koşullarda, Cumhurun yani halkın bizatihi kendisinin ikramiyesinin yerinde sayması ya da daha düşük oranda artırılması akla, mantığa, adalete, hakkaniyete ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

AĞBABA: “DUL ve YETİMLERİN ALDIĞI İKRAMİYELER DE ARTTIRILMALI”
Ağbaba ayrıca, dul ve yetimlerin azami %50 ve %25 oranında ikramiye almasının hakkaniyetle bağdaşmadığının altını çizerek, dul ve yetimlerin azami paylarının toplam 1 ikramiye değil toplam 2 ikramiye oranından hesaplanması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Kanunun bir diğer amacı da SGK’dan gelir ya da aylık alan diğer yurttaşlarımızın da aldığı ikramiye oranlarının artırmasını sağlamaktır. Eşini, anne ya da babasını kaybeden; tarifi imkânsız manevi acılar yaşayan dul ve yetimlerimizin büyük çoğunluğu, çok düşük hisse oranları üzerinden bağlanan dul ve yetim aylıkları ile hayatta kalma savaşı vermektedir. Hal böyleyken bayram ikramiyelerinin de aynı derecede yetersiz hisse oranına göre belirlenmesi, dul ve yetimlerimizin 500 TL, 250 TL gibi daha da düşük tutarlarda ikramiye alması; ülke gerçeklerine, akla, mantığa, adalete ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Bu nedenle dul ikramiyesinin 1260 lira olarak belirlenmesi, yetim ikramiyesinin de 1260 lira üzerinden hak sahibi sayısına göre çocuklar arasında paylaştırılması gerekmektedir.” dedi.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

04 May 2019 - 13:16 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler