Parti kapatmayı imkansız hale getirelim

Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP'ye kapatma iddialrına ilişkin olarak "Böyle bir endişeleri varsa gelsinler Meclis'te yapacağımız anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını çok zor bir hale getirelim" dedi.

Kadınlar gününde 'Türkiye’de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu’ isimli panelde kpnuşan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Mardin'de düzenlenen panelde hitap eden Davutoğlu, parti kapatma iddialarına değinerek "Partileri halk açar, halk kapatır. Kimsenin bu ülkede parti kapatılmasına mazur görülmesi mümkün değildir. Madem ki böyle bir kaygı var. Buradan çağrıda bulunuyorum muhalefet partilerimize. Meclis daha faaliyetine gösteriyor. Hemen yarın gelin hep beraber bir Anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş. Hepimiz 550 milletvekilinin imzasıyla bir daha Türkiye'de demokraside parti kapatma utancının yaşanmayacağı bir Anayasa değişikliğini hep beraber oylayalım, kabul edelim" dedi.

"Annelere hürmet gösterilen her gün kadınlar günüdür bizim için"


8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığı konuşmasında Başbakan Davutoğlu, "Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur. Bizim inancımız zinhar kadına yönelik herhangi bir ayrımcılığa dayanmaz. Aksine bizim inancımız kadına ihtirama dayanır. Kadını insanoğlunun en şerefli mahluk olarak yaratıldığı anlamda en şerefli insanlığı temsil eden çok özel bir makamla şereflendirilmiş bir insan topluluğu olarak tanınır. Kadın zerafettir. Nezakettir, letafettir. Bu anlamda 8 Mart Kadınlar Günü belki modern dönemde her bir günle bunlar hatırlanır. Bizim ise her günümüz muhabbetle ve aile içindeki muhabbetin dayandığı kadına ihtiramla taçlanmıştır. Annelere hürmet gösterilen her gün Kadınlar Günüdür bizim için. Annenin elinin öpüldüğü her gün, eşe muhabbetle bakılan her gün, kızımızın başının okşandığı her gün bizim için Kadınlar Günüdür" diye konuştu.

"Hep birlikte Türkiye'yiz, biz kardeşiz"

Konuşmasında Arapça ve Kürtçe 'Hep birlikte Türkiye'yiz, biz kardeşiz' diyen Davutoğlu, "Bugünlerde zamanın ruhu ne diye, sorsanız bana; esas itibariyle Türkiye'de bütün Türkiye'de çözüm süreci üzerinden sağlanan kardeşlik ve barış ortamıdır, derim. Kadınlarımızın evlat acısı çekmemesi için, eşlerin acaba ne gün acı bir haber alırım diye tedirginlikle beklememesi için biz yıllarca süren bir çabayla çözüm süreci dedik. Bu toprakların bütün kültürleri, bütün dilleri, bütün etnik ve mezhebi unsurları bizim için zenginliğimizin bir çeşididir diyorum. Türkiye'nin birliği, beraberliği içinde sesleniyoruz. Hep birlikte Türkiye'yiz. Biz kardeşiz" ifadelerini kullandı.

"Silahları bırakma açıklamasını teknik bir görüşme sonucu ortaya çıkan açıklama olarak görmedik"


Çözüm sürecine yönelik silah bırakma çağrısı hakkında konuşan Davutoğlu, "Bugünlerde çözüm süreci yeni bir aşamaya geldi. Silahları bırakma çağrısıyla birlikte artık Türkiye'de analar ağlamasın diye başlattığımız çözüm süreci çok önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor. Bütün annelerimize seslenmek istiyorum. Gün kardeşliğe sahip çıkma günüdür. Kadınların sahip çıkmadığı hiçbir mesele başarıya ulaşamaz. Çözüm süreci bütün milletin malıdır. Ama her şeyden önce kadınlarımızın, annelerimizin, kız kardeşlerimizin malıdır. Bir daha hiçbir annenin evladım acaba akşam eve sağ salim gelebilecek mi, diye düşünmemesi için biz devlet olarak her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz. Bugün şu veya bu şekilde karşı karşıya getirilen gençler; 20 yıl, 25 yıl önce bir bebek olarak doğduklarında ister Konya'da, Edirne'de, Manisa'da ister Diyarbakır'da, Van'da, Bitlis'te masum olarak doğdular. Onları karşı karşıya getirmek isteyen kim varsa Türkiye'de kardeşliği bozacak şekilde davranan kim varsa işte o bu mekanın ruhuna bu toprağa ihanet etmektedir. Biz bu konuşmaları yaparken çok sayıda bebek masum bir şekilde Türkiye'nin her bir yerinde doğuyor. Bizim takip ettiğimiz politika ile o çocuklar 20 yıl sonra ya kardeş olacaklar ya düşman olacaklar. Biz kardeş olmaları için çözüm süreci diyoruz. Barış diyoruz. Biz son açıklamayı, silahları bırakma açıklamasını teknik bir görüşme sonucu ortaya çıkan bir açıklama olarak görmedik. Herkes iyi niyetliyse bu açıklamayı yapanlar şimdiye kadar yaptıkları sözlerinden dönmeyip gerçek anlamda bu açıklamaya sahip çıkarlarsa silahların sustuğu bir Türkiye'de diller konuşmaya başlar. Gönüller, zihinler konuşmaya başlar. Silahların konuştuğu bir Türkiye'de ise önce zihinler susar. Fikir alışverişi olmaz. Diller susar iletişim olmaz. Ama en önemlisi gönüller susar. O susan gönüllerden annelerin çığlıkları yükselir. Biz buna izin vermeyeceğiz. Dışarıdaki bazı odakların içerideki bazı uzantıların sabote ettiği bu kardeşliği ortadan kaldırmasına müsade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"Kadınlar gününde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimini başlatın"


Başbakan Davutoğlu, Meclis'teki kadın milletvekillerine çağrıda bulunarak şunları kaydetti: "Meclis'te grubu bulunan 4 partinin kadın milletvekilleri el ele verip biz de kardeşlik diyoruz, biz de analar ağlamasın diyoruz, diye ortak bir mesaj yayımlasalar ne güzel olurdu. MHP'li, CHP'li, HDP'li farklı siyasi partilerden bütün milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Bizim kadın milletvekillerimiz burada. Onlara da talimat veriyorum. Böyle bir girişim başlatın. Kadınlar Gününde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimi. Bizim milletvekillerimiz buna hazırdır. Ümit ederiz ki şu veya bu taraf adına konuşan bütün siyasi partiler de bu çizgide buluşurlar"

"Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hakkındaki parti kapatma iddialarına değinen Davutoğlu, "Havaalanından buraya gelene kadar açılan pankartlarda, yazılan sloganlarda hep Türkçe, Kürtçe, Arapça yan yanaydı. Madem ki bu kardeş diller, bu kardeş türküler bu sokaklara hakim oldu o zaman gelin sadece siyaset dilini konuşalım. Özgürlükleri, barışı konuşalım; ama hiçbir şekilde bir daha silaha ya da şiddete yönelik tavır alanlara izin vermeyelim. Bu çerçevede son dönemde özellikle ana muhalefet partisi tarafından gündeme getirilen bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmaz. Biz Ak Parti olarak her zaman bu dönemde belki de en çarpıcı ve utanç verici bir kapatma davasına muhatap olmuş 2008'de bir parti olarak her zaman söyledik. Partileri halk açar, halk kapatır. Kimsenin bu ülkede parti kapatılmasına mazur görülmesi mümkün değildir. Madem ki böyle bir kaygı var. Buradan çağrıda bulunuyorum muhalefet partilerimize. Meclis daha faaliyetine gösteriyor. Hemen yarın gelin hep beraber bir Anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş. Hepimiz 550 milletvekilinin imzasıyla bir daha Türkiye'de demokraside parti kapatma utancının yaşanmayacağı bir Anayasa değişikliğini hep beraber oylayalım, kabul edelim. Bunu yapmayacaksanız birtakım kaygılar üzerinden eğer mağduriyet edebiyatı yapıp bizi kapatacaklar diye halkın huzuruna giderseniz biz de halkın huzuruna gider deriz ki bizim bu teklifimize onlar hayır dedi. Ak Parti olarak bize karşı sert muhalefet yapıyor olmuş olsun hiçbir partinin kapatılmasına rıza göstermeyiz" açıklamasında bulundu.

"Potansiyel tehdit teşkil edecek faili takip etmek üzere elektornik sistem devreye sokacağız"


Kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik 2016-2019 yıllarını kapsayacak eylem planını açıklayan Davutoğlu, "Bugün buradan yeni bir seferberliği başlatıyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda bugün 8 Mart Kadınlar Gününden Mardin'den bu seferberliği başlattığımızı ilan ediyorum. Yasal düzenleme anlamında tarihi bir adımın eşiğindeyiz. Bu da elektronik destek sistemi pilot uygulaması. Herhangi bir şekilde daha önce denetimle serbestlik diye hukukta, adli çerçevede uyguladığımız çalışmayı bu sefer kadına yönelik şiddet konusunda uygulayacağız. Yani denetimli serbestlikte nasıl mahkumun nereye gittiği bir şekilde takip ediliyorsa kadına şiddet konusunda eğer herhangi bir tehlike, tehdit söz konusuysa mağdur veya potansiyel tehdit teşkil edecek faili takip etmek üzere elektornik bir sistemi devreye sokacağız. Bugün Ankara ve İzmir illerimizde sistemin ilk pilot uygulamasını başlatıyoruz. Böylece elektonik kelepçe ve mağdur takip uygulaması kullanılarak merkezi sistemle elektronik izleme imkanı gerçekleşecek" dedi.

CNNTURK

08 Mar 2015 - 14:23 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?