İşsiz kalan öğretmenler nasıl atanacak?

Dershanelerin kapanması birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Dershanelerin kapanması birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Dershane işletmecileri dershanelerin kapatılmasıyla eğitim zincirinin halkalarında kopmalar yaşanacağını şu başlıklar altında gözler önüne seriyor;

DERSHANE ÇALIŞANLARININ SGK'YA KAZANDIRDIKLARI
''Türkiye genelinde yaklaşık olarak 4000 civarında dershane var ve ortalama bir dershanede 12-15 arası öğretmen,1 Müdür , 2-3 eğitim danışmanı (kayıt aramalarını yapan kişiler ) ,1 temizlikçi , 1 kantinci olmak zorunda. Yani yaklaşık olarak bir kurumda ortalama 16-20 kişi çalışıyor. Bugün dershanelerde çalışan bir öğretmen maaşı 1200 TL - 1600 TL , eğitim danışmanı -kantinci-temizlikçi maaşı 1000 TL civarı . Dolayısıyla bir dershanenin aylık SGK masrafı 8000 TL civarı, 4000 x 8000 TL =32.000.000 TL sadece SGK 'nın kazandığı aylık para .

DEVLET BÜTÇESİNE KAZANDIRDIKLARI...
Yine aynı dershanenin maliyeye ödemesi gereken rakam aylık 1500 TL civarı , 4000 x 1500 TL =6.000.000 TL . Maliye'nin diğer harç adı altında dershanelerden aldığı yıllık 2.200 TL'yi de hesaba katarsak 4000 x 2.200 TL =8.800.000 TL . Şimdi bunları yıllık olarak toplarsak
( 32.000.000 TL * 10 ay + 6.000.000 TL * 10 ay + 8.800.000.TL) = 388.800.000 TL devletin yıllık ortalama kazancı.

İŞSİZ KALAN ÖĞRETMENLERİ NASIL ATAYACAKSINIZ?
Yaklaşık 60.000 öğretmenin çalıştığı dershaneleri kapatırsanız bu öğretmenleri nasıl atayacaksanız ? 6 yıl çalışma şartı getireceğiz diyorlar fakat 6 yıl 72 ay yapar ve dershanelerde öğretmen sözleşmeleri 10 ay üzerinden yapıldığından bu 7 yıldan fazla çalışma süresi yapar . Bunu sağlayan kaç tane dershane öğretmeni var ?

BURSLU OKUYAN ÖĞRENCİLERİ NEREYE YÖNLENDİRECEKLER?
Bir dershanede her yıl ortalama 10-15 arası ailesinin durumu iyi olmayan başarılı öğrenciler burslu okutulur ki bu da toplamda 40.000 - 60.000 arası öğrenci yapar. Bu öğrencilerin dershaneye gitmeden başarılı olma şansları yüzde kaçtır ? Bu çocukları topluma kazandırmaya çalışan bizlere niye böyle bir tutum gösteriliyor?

KAÇIRILAN ÇOCUKLAR
Geçenlerde dağa kaçırılan çocuklardan hala haber yok ve bu çocuklar muhtemelen dağlarda terörist olarak yetiştirilecek. Orada ki çocukların üniversiteye tek giriş kapısı olarak dershaneleri gördüklerini bugün herkes biliyor ve olası bir kapatma durumunda bu çocukların hayalleri çalınmayacak mı? Çocuklar zaten okuyamayacağım diye bu teröristlerin eline düşmeyecek mi?

BAŞIBOŞ ÇOCUKLAR...
Şehirlerde yaşayan çocuklar dershane yerine sokaklarda dururlarsa başlarına gelebilecek her türlü olaydan kimler sorumlu olacak ? Dershanelerin sadece ders anlatılan kurumlar olmadığını, aynı zamanda çocuklara mentörlük yaptığımızı kimse inkar edebilir mi? Çalışan anne ve babalar çocukları okuldan çıktıktan sonra dershaneye gitsin diye çocuklara ekstra etüt koyduğumuzu ve ailenin çocuğunun güvende olduğunu bilmesi kötü birşey mi?

Bugün yabancı dil dersi almak serbest, keman vs. dersi almak serbest , fakat Matematik ,Fizik , Türkçe vs. dersleri almak niye yasak olsun ki ?

VELİLER ÖZEL DERSE DAHA YÜKSEK ÜCRET VERECEK!
Dershaneler kapatılırsa 1500 TL - 3000 TL (sınıfına göre) ödeyip yaklaşık 400 saat sınıf dersi + 200 saat etüt + birebir ders alan velilerin aynı eğitimi özel ders olarak almak istediklerinde karşılarına çıkan ücret mevcut dershane ücretinin kaç katı olacağından Sn. Nabi Avcı 'nın bilgisi var mı ?

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ
Okulda YGS - LYS konuları görmeyen meslek liselilerin günahı ne ? Dershaneler kapatılırsa bu çocuklar YGS ve LYS 'ye nerede nasıl hazırlanacaklar ? Sınavları kaldırdık diyelim, bu sefer üniversiteye neye göre yerleştirilecekler ? Bugün Şırnak da ki bir köy okulu ile Galatasaray Lisesi bir mi ? Not ortalamasına göre yerleştirme olursa torpili kim nasıl önleyecek ? Yine Galatasaray Lisesi ve dengi okullar ile Anadolu'nun ücra köylerinde ki çocukların not ortalamalarını aynı kefeye koymak Galatasaray Lisesi 'nde okuyan çocuğa haksızlık değil mi? Eğer üniversiteler kendi sınavlarını yapacaklarsa Anadolu'da yaşayan çocuklar İstanbul'da ki veya herhangi bir şehirde ki okulların sınavlarına nasıl girecekler, ulaşım, konaklama, yeme-içme masraflarının altından nasıl kalkacaklar? Öğrenciler ellerinde çanta il il dolaşacaklar mı ? Böyle birşey olursa bu çocuklara haksızlık olmayacak mı ? Aynı gün aynı saatte iki üniversite sınav koyarsa çocuk hangisine girecek ? Kendi çıkarları için bu çocukların kaderleriyle oynamaya kimsenin hakkı yok .

MATBAALAR DA MI DÖNÜŞECEK?
Yine ortalama bir dershanenin yıllık matbaa masrafı (kitap-kırtasiye) 30.000 TL civarı 4000 * 30.000 TL = 120.000.000 TL yıllık matbaa sektörüne dershanelerden giren para. Dershaneler kapanırsa bu matbaalar ne olacak ? Matbaaları da mı dönüştürecekler ? Bu matbaalarda çalışan insanlar neler yapacak ? Öğretmenlerin yaşayacağı sorunların aynısını matbaacılar yaşamayacak mı ?

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN İTİBARI
Bir dershanenin aylık öğretmen ve diğer çalışanlarına verdiği ortalama maaş 22.000 TL civarı .4000 * 22.000 TL = 88.000.000 TL tüm dershanelerin verdiği toplam aylık maaş ve bu para devamlı piyasaya giriyor. Ekstra olarak devlet bu maaşlardan dolaylı yoldan (kdv , ötv vs..) tekrardan vergi alıyor. Bu öğretmenlerin işsiz kalması durumunda alışveriş yaptıkları esnafların işleri düşmeyecek mi , kirada oturanlar kiralarını nasıl ödeyecek , çocuk sahibi olanlar geçimlerini nasıl sağlayacak ? Bu insanların mesleği öğretmenlik , ülkede öğretmenliğe zaten yeteri kadar değer verilmediği gibi bir de bunları yaparsan yeni yetişecek nesli öğretmenlikten soğutmayacak mısın ?

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?
İnsanlar buralarda ki işlerine güvenip karı-koca çalışıp birikimlerinin üzerine mortgage kredisi kullanarak ev sahibi oldular ve ortalama 8-10 senelik borçla bunu gerçekleştirdiler . Bu insanlar borçlarını nasıl ödeyecek ? Borçlarını ödeyemezlerse yapmış oldukları birikimler kredilerinin faizine uçup gitmeyecek mi ? Bunun vebalini kim ödeyecek ?
( 88.000.000 TL maaş * 10 ay + 400.000.000 TL vergi + 120.000.000 TL matbaa = 1.400.000.000 TL ) ' lik bir ekonomiyi kapatmak ne kadar akılcı ve kime ne yararı var ?

TEŞEKKÜRLER''

Bu işin sonunda öğretmenlerin durumu ne olacak merak konusu.

egitimajansi

14 Haz 2014 - 15:58 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?