Danıştay Bilgisayar Dersi Alanları Sertifikalı Saydı...

Atanan 10 bin memurdan biri olabilirsiniz! Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına sözleşmeli personel yerleştirmesi yapıldı.

 

Atanan 10 bin memurdan biri olabilirsiniz!

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına sözleşmeli personel yerleştirmesi yapıldı. ÖSYM'nin resmi sitesinde yayınlanan linki tıklayarak sonucunuzu öğrenebilrsiniz!

İLANDA, BİLGİSAYAR DERSİNİ GÖRMÜŞ OLANLARIN...

 

Atanan 10 bin memurdan biri olabilirsiniz!

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına sözleşmeli personel yerleştirmesi yapıldı. ÖSYM'nin resmi sitesinde yayınlanan linki tıklayarak sonucunuzu öğrenebilrsiniz!

İLANDA, BİLGİSAYAR DERSİNİ GÖRMÜŞ OLANLARIN MUAF OLACAĞI DETAYI YER ALMADI

 Bu kadrolara başvuru şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 

"B) ÖZEL ŞARTLAR

a-) Fakülte veya Yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesinden mezun olmak,

b-) Diğer lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,

c-) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmak,

ç-) Yapılacak uygulama sınavında, meslek liselerinde okutulan daktilografi ders kitabından veya sınav komisyonunca belirlenecek metinden bilgisayar ile imla kurallarına ve noktalama işaretlerine uygun olarak, yanlışsız, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada en az doksan kelime yazabilmek. (Vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınavına alınmayacaklardır.)"

 

Yukarıda da görüleceği üzere, ilan metninde, bilgisayar dersi görmüş olanlarda sertifika aranmayacağına dair hüküm yer almamıştır.

 

DİĞER UYGULAMALAR NASIL?

 

Oysaki, hem ÖSYM tarafından yürütülen KPSS tercih işlemlerinde hem de Adalet Bakanlığının zabıt katibi alımında, örgün öğrenim sırasında bilgisayar dersi görmüş olanlarda bilgisayar sertifikası aranmamaktadır.

 

Örneğin 31 Aralık 2011 tarihli, Adalet Bakanlığı ilanında, zabıt katibi kadroları için "Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)" hükmü yer almaktadır.

 

YANLIŞLIK DÜZELTİLMELİ

 

Danıştay Başkanlığının geçtiğimiz hafta açıkladığı sözlü ve uygulamalı sınava giren adayları gösterir liste, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda hatalıdır.

 

Hem uygulamaya esas görüşler veren Devlet Personel Başkanlığı açıklamalarına hem de fiiilen yürüyen uygulamaya göre, örgün öğrenim sırasında bilgisayar dersi görenlerde "bilgisayar işletmenliği sertifikası" istenmemektedir.

 

Ayrıca;

- Kamu kurumları arasında uygulama farklılığı oluşmaması,

- Kamu kurumlarının işlemlerinde memur adaylarına eşit bir uygulamada bulunulması,

gerekçelerine binaen düzeltme yapılması uygun olacaktır.

 

ADAYLAR NELER YAPABİLİR?

 

Adaylar, bir dilekçe ile Adalet Bakanlığına itiraz etmelidir. Bakanlık bu yapılacak itirazlara binaen uygulamasını değiştirebilir veya talebi reddebilir. Talebin reddedilmesine dair resmi yazının adaya tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde, idare mahkemeleri nezdinde dava açılması gerekmektedir.

memurlar.net

25 Ara 2012 - 11:53 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler