Okul birincisi olmak için tehdit etti

Okul birincisi olmak için tehdit etti Aşağıda Mersin Fen Lisesinde, 2011-2012 döneminde yaşanan bir olaya ilişkin bilgi notu bulunmaktadır.

Okul birincisi olmak için tehdit etti

Aşağıda Mersin Fen Lisesinde, 2011-2012 döneminde yaşanan bir olaya ilişkin bilgi notu bulunmaktadır.

Kızının okul birincisi olması için öğretmenleri tedit eden bir veli... Velinin verdiği dilekçe üzerine başlatılan soruşturma ve öğretmenlerin suçsuzluğunun tespiti...

Bu kez, velinin kızkardeşinin düşük not veren öğretmenler için verdiği dilekçe sonrası başlatılan soruşturma... Ömer Dinçer'in dilekçeye yazdığı derkenar notları sonrasında bazı müdür ve öğretmenlerin yeri değiştirildi. Önceki soruşturmada ceza vermeyen müfettişe de ceza verildi.

Öğretmenlerin şikayeti sonrasında veli hakkında Cumhuriyet Savcılığınca iddianame düzenlemiş, Mersin 7. Sulh Ceza Mahkemesi 1 ay da olsa velinin hapis cezası almasına karar vermiştir. Ceza para cezasına çevrilmiş ancak hükmün geri bırakılmasına karar verilmemiştir.

İŞTE OLAYIN GELİŞİMİ

Kızını okula kaydettirdiği 2011-2012 öğretim yılı ilk haftasından itibaren sık sık okula gelip ısrarla okul birincisinin kendi kızının olması için notunu beğenmediği öğretmenlere ve idarecilere sürekli tehditler yağdıran mersin il özel idarede mimar veli B. E. iki yıllık yargılama sürecinden sonra hapis cezasına çarptırıldı. Kızı 100 puandan düşük not aldığında öğretmenlere baskı ve tehditte bulunan B.E. sürekli "benim valilikle, kaymakamlıkta iletişimim var, siz beni tanımıyorsunuz, benim elim kolum uzun, sizinle uğraşırım, sürdürürüm, bu okulun yarısını sürdüreceğim" ifadelerini kullanmıştır.(bk. Ekteki mahkeme kararı, sayfa 4). 2011-2012 öğretim yılı ikinci dönem bir notunu düşük bulduğu matematik öğretmeni Davut E. ve İngilizce öğretmeni Fatih A.'yı sıkıştıran veli B. E. Mersin milli eğitim müdürlüğüne iftiralarla dolu bir şikayet dilekçesi sunmuş ancak görevli müfettiş Ö.K. tarafından haksız bulunmuş ve kendisinin 657 sayılı yasanın 25. Maddesinden işlem yapılmak üzere savcılığa sevk edilmesi istenmiştir.

Ancak öğretmenleri ve idarecileri okuldan sürdürmek velinin kız kardeşi Mersin özel idare kurum doktoru G.Ö.'ye nasip oldu. Öğrencinin ikinci dönem okul 5. olması üzerine teyze G.Ö. yığınlarca iftirayla süslü bir dilekçeyi dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e ulaştırmayı ve okutturmayı başararak notunu beğenmediği ve değiştiremediği Davut E., M. Fatih A, ve okul müdürü Hakkı Y. ve baş müdür yardımcısı Ruhi Ö. hakkında şikayetçi oldu. Aylarca sürdürülen soruşturma neticesinde teyze G.Ö.'nün iftiraları değil de bakanlık müfettişinin bulduğu kusurlarla adı geçenler ve diğer bir müdür yardımcısı Seyfettin A. sürgün edildi. Garip biçimde daha önce öğretmenleri suçsuz, veliyi suçlu bulan ilköğretim müfettişine de soruşturmayı uygun yapmadığı gerekçesiyle kınama cezası verildi. Oysa ekteki yargı kararı ilk müfettiş Ö.K.'nın kararırının isabetli olduğunu göstermektedir. Anne veli B.E.'nin öğretmenleri ve idarecileri kızına en yüksek puanların verilmesi yönünde tehdit ettiği yargı yoluyla tescil edilmiştir. Bu yargı kararından sonra, illaki benim kızım okul birincisi olacak diye direten velinin şimdiye kadarki tehditlerinden ve üç idareci ve İngilizce öğretmeninin sürgün edilmesinden etkilenip, son iki buçuk yıldır bu öğrenciye gereğinden fazla not veren öğretmenlerin olup olmadığı şüphesi doğdu.

Teyze G.Ö.'nün eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e ulaştırdığı ve bakanımızın bazı kısımların altını çizerek derkenar emriyle işleme koyduğu iftira yumağı dilekçede on yıllardır Türkiye genelinde sürekli ilk 5 ile 15 arasında başarı gösteren Mersin Fen Lisesi (yeni adıyla Eyüp Aygar Fen Lisesi) kadrosunun çoğu yerin dibine batırılmış. Soruşturma açtırmadan bir ay kadar önce Memursen'e geçen ve soruşturma bittikten kısa süre sonra bu sendikadan ayrıldığı tespit edilen teyze doktor G.Ö.'nün dilekçesinde yok yok. "Memursen il sekreteriyim"; "içinde Allah korkusu olan, namusuyla çalışan ....bir vatandaşım"; "yeğenim Mersin Fen Lisesine ilk derece ile girdi" (aslında 3. Sırada); "yeğenim uzun etek boyuyla bu okulun bazı öğretmenleri ve idarecilerinin dikkatini çekmiştir" gibi kendileri hakkında olumlu hava oluşturarak dilekçesine başlayan G.Ö. daha sonra şikayetçi olduğu kişileri de karşı cenahtan göstermeye başlıyor: "Bu öğretmenler Kamusenci, Adanalı bir grup; bu öğretmenlerden D.E ve F.A bakan bile gelse bizi alamaz diyor; bu öğretmenler öğrencileri arabalarına doldurup özel derse götürüyorlar; bu öğretmenler yeğenimin saçı, başı ve eteğiyle aşağılamakta sözlü notuyla alaşağı etmektedir; bizi özel derse zorluyorlar; bütün veliler bıktık; Allah rızası için bu gidişe bir dur deyin ...vb vb." Oysa bu öğretmenlerin ikisi Memursenli (11 yıldır!) ve eşleri tesettürlü mütedeyyin insanlardı. G.Ö.'nün şikayet dilekçesi bir doktorun kaleminden çıkmaktan çok, gerçekten büyük haksızlığa uğramış cahil bir annenin komşusunun ortaokul mezunu oğluna yazdırdığı bir mektuba benziyordu. Daha çok sayıda saçma sapan yalan var. Bunlar görülmesine rağmen öğretmenler değişik suçlamalarla yine de sürüldüler. Şikayet dilekçesinin bakana ulaştırılıp okutulmasında parti içinden birinin kullanılıp kullanılmadığı merak ediliyor. Ne gariptir ki, veliler adına bu dilekçeyi kaleme aldığını iddia eden dr. G.Ö., ve mimar anne B.E., öğretmenlerin aldığı cezaların duyulmasından sonraki ilk genel veli toplantısında salondaki yüzlerce veli tarafından protesto edildi, salon terk edildi.

Öğretmen ve idarecileri not için tehdit eden anne B.E'ye yargı yoluyla hapis cezası aldıran bu öğretmenlerin şimdi de eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i bir grup öğretmeni hedef göstererek iftiralarla kışkırtmaktan doktor teyze G.Ö.'ye iftira ve tazminat davası açmaya hazırlandıkları söyleniyor.

Sürgün ve disiplin cezalarını idare mahkemesine veren öğretmenler 10 aydır sevindirici bir haber bekliyorlar.

memurlar.net

13 Haz 2014 - 21:00 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?