Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programını Açıkladı! İşte İşsizlik ve Enflasyon Hedefi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıkladı. Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyon hedefleri, 2019 için yüzde 12, 2020 için yüzde 8,5, 2021 için yüzde 6, 2022 için yüzde 4,9 oldu. 2019'da işsizlik oranı hedefi ise yüzde 12,9 olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi programı tanıtım toplantısında konuştu.

Berat Albarak, 2020-2022 yılları arasındaki 3 yıllık enflasyon, cari açık, istihdam, büyüme, ihracat, gibi temel makro göstergeler kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Albayrak özetle şunları söyledi;

"İkinci yılın başlangıç vuruşunu burada yapıyoruz. 2019-2020 yıllarını dengelenme yılları olarak adlandırdık. Kur saldırısı yaşadığımız, seçim yaşadığımız, küresel ekonominin çalkantıya girdiği dönemde dengelenmemizi başarıyla uyguladık.

Ülkemizin sahip olduğu kurumsal alt yapıya her zaman güvendik. Yaşanılan süreçlerin geçici olduğuna inandık. Doğru hamlelerin sonunda kötümserliğin yerini günün ilk ışıklarındaki iyimserliğe bırakacağına yani rahatlığa ulaşacağına inandık. Milletimize ve tüm paydaşlarımıza bu sıkıntılı günlerde dik durdukları için teşekkür ediyorum.

"DEĞİŞİM BAŞLIYOR"
Bu yılki programın ana temasına "Değişim başlıyor" dedik. Önümüzde yapacak çok ama çok işimiz var. Kur ataklarıyla birlikte büyük resesyon beklentisine rağmen yılsonunu pozitif büyüme ile kapatmaya hazırlanıyoruz. Bu değişimi inanarak gerçekleştirebiliriz, yapacak çok işimiz var.

Yılın ikinci yarısında ertelenen özel tüketimde dönüş bekliyoruz. Resesyon beklentisine rağmen kuvvetle muhtemel yıl sonunu pozitif büyümeyle kapatmaya hazırlanıyoruz.

"DEĞİŞİM SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ"
Cari açıkla mücadelede önemli bir başarı elde ettik. 2019 yılında yüzde 0,5 büyüme bekliyoruz. Makro göstergelerin hepsinde kur atağı öncesine döndük. Dengelenme dönemi kazanımlarını koruyacağız, bunun ötesinde bir süre daha bunu sürdürdükten sonra değişim sürecini başlatacağız.

2019 yılında hayata geçmesi planlanan 53 eylemden 40'ı hayata geçirildi. 2019 yılında hayata geçmesi planlanan 53 eylemden 13'ünde ilerleme kaydedildi.

ENFLASYON HEDEFLERİ

Temel mücadele eylemlerimizin başında yine enflasyon gelecek. Enflasyonu artık yüzde 5'in altına çekmek temel hedefimiz olmayı sürdürüyor. Enflasyonda 2019'u yüzde 12'lik bir enflasyonla geride bırakmayı hedefliyoruz. Enflasyonda 2020'u yüzde 8,5 olarak revize ettik. Enflasyonda 2021 hedefi yüzde 6,0, 2022 hedefi yüzde 4,9.

SULAMA YATIRIMLARI YAPILACAK

Para ve maliye politikalarında eş güdümü hedefliyoruz. Mal ve hizmet fiyatlarındaki kur geçişkenliğini azaltmak için tedbirler alacağız. Gıda üretimini artırmak için sulama yatırımları yapılacak. Sera yatırımlarını teşvik edeceğiz. Hal ve perakende yasasını en kısa sürede hayata geçirmeye çalışacağız.

CARİ DENGE HEDEFİ
2019'da cari denge/GSYH beklentisi %0,1. 2020 cari denge/GSYH beklentisi -%1,2. 2021 cari denge/GSYH beklentisi -%0,8. 2022 cari denge/GSYH beklentisi %0,0.

İthal ara malların üretimi konusunda çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Lojistik master planı hazırlanacak.

Cari denge öncelikli uygulamaları artırarak devam ettireceğiz. 2019 yılını cari fazla vererek kapatacağız. İhracatı destekleyen kredi politikası devam edecek.

2019 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi %2,9. 2020 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi %2,9. 2021 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi %2,5. 2022 merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH beklentisi %1,5

VERGİ REFORMU YAPILACAK

Vergi reformu ile ilgili adımları atmaya başlıyoruz. Vergi denetimlerinin etkinliği artırılacak. Büyüme hedefi 2020, 2021 ve 2022'de yüzde 5,0.

Ölçülü, sektör odaklı kredi politikası uygulayacağız. Şirket büyümesini zorlaştıran düzenlemeler revize edilecek. Yılın ikinci yarısından itibaren kapasite artırıcı yatırımları görüyoruz. İmalat sanayi sektörleri öncelikli alanlarımız olacak. Cari açığın düşmesine katkı veren projeleri öncelikli teşvik edeceğiz.

Büyüme ile ilgili çok kapsamlı çalışmalar yaptık, yüzde 5'lik büyümeyle fiyat artışına da neden olmayacağız. Kritik sektörlerin canlandırılmasını sağlayacağız.

İŞSİZLİK HEDEFİ

İşsizlik oranının kademeli olarak gerilemesi sağlanacak.

İstihdam teşviklerinde revizyon yapılacak. 2019'da işsizlik tahmini %12,9. 2020'de işsizlik tahmini %11,8. 2021'de işsizlik tahmini %10,6. 2022'de işsizlik tahmini %9,8.

Tarım alanında işsizliğin azalması sağlanacak.

Yeni nesilin meslek seçimiyle ilgili programlar ortaya konulacak, orta vadede işsizlikle mücadele edilecek. Dolarizasyonun azaltılması sağlanacak. Halka açılmayı, vergi indirimlerinin derinleştirilmesi önümüzdeki süreçteki planlarımız arasında yer alıyor. Halka açılmaya kolaylık sağlanması önemli planlarımız arasında yer alıyor.

BANKALAR İÇİN TEMİZ BİR SAYFA

Sermaye piyasaları derinleştirilecek. Bankaların aktif kaliteleri için 2020 yeni bir başlangıç olacak. Bankacılık sektörü için reform niteliğinde bir adım attık. Temiz sayfa başlangıcını göreceğiz. Asıl meslek olan finansman sağlama seçeneğine döneceklerini umuyoruz. Kredi kanallarının açılmasına çalışacağız.

60 ile 100 milyar TL tamamlayıcı emeklilik sistemi kurularak kapsamlı bir reform paketi devreye sunulacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

İstanbul Finans Merkezi'ni de 2021 yılının sonunda devreye alacağız. KOBİ'lerimize önem vereceğiz.

Türkiye yeni bir ekonomik modele geçiyor."

Bu yılın nisan ayında da YEP kapsamındaki hedeflere yönelik reform paketi açıklanmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ihraç edeceği yaklaşık 28 milyar TL'lik devlet iç borçlanma senetlerinin kamu bankalarına verileceği açıklaması öne çıkmıştı.

30 Eyl 2019 - 11:51 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?