Öğretmenlerin En Büyük Sıkıntısı Parasal Sorunlar...

Sendikanın Ar-Ge kuruluşu olan DESAM'ın 659 öğretmen ve eğitim çalışanıyla yaptığı araştırma raporunu açıklayan İl Başkanı Mustafa Topal,Eğitim çalışanlarının; yüzde 61'i ücret ve maaşlarla ilgili ekonomik sorunlarının, yüzde 15'i özlük sorunlarının.

 

Sendikanın Ar-Ge kuruluşu olan DESAM'ın 659 öğretmen ve eğitim çalışanıyla yaptığı araştırma raporunu açıklayan İl Başkanı Mustafa Topal,"Eğitim çalışanlarının; yüzde 61'i ücret ve maaşlarla ilgili ekonomik sorunlarının, yüzde 15'i özlük sorunlarının...

 

Sendikanın Ar-Ge kuruluşu olan DESAM'ın 659 öğretmen ve eğitim çalışanıyla yaptığı araştırma raporunu açıklayan İl Başkanı Mustafa Topal,"Eğitim çalışanlarının; yüzde 61'i ücret ve maaşlarla ilgili ekonomik sorunlarının, yüzde 15'i özlük sorunlarının, yüzde 13'ü mesleki sorunlarının ve yüzde 11'i ise demokratik sorunlarının öncelikle çözülmesini istiyor."dedi. 

 

Topal sonuçları değerlendirdiği açıklamasında, şunları dile getirdi: "Ekonomik sorunlarla ilgili olarak öğretmenlerimiz, GSMH' den ve bütçeden eğitime ayrılan payların ve öğretmenlere reva görülen yoksulluk ücretinin artırılması gerektiği inancında. Kamuda çalışan polis, subay, astsubay, din görevlisi, hemşire, mühendis gibi birçok çalışana göre en düşük ücretin öğretmenlere ödendiğinden şikâyetçi. Ders ücretlerinin ve Eğitime hazırlık ödeneğinin; kapsam, miktar ve ödeme sıklığının çok yetersiz olduğunu düşünüyor. Öğretmenlerimiz, Silahlı Kuvvetler mensuplarına ait ‘OYAK' benzeri ikinci bir sosyal güvenlik kuruluşuna ve güçlü iştiraklere ortak olmak istiyor."

 

ÖZLÜK HAKLARIYLA İLGİLİ SIKINTILAR 

 

Eğitimcilerin özlük konusundaki sorunlarıyla ilgili olarak çocuk ve eş yardımının artırılması, kira yardımının tekrar getirilmesini istediklerine dikkat çeken Topal, "Doğum, ölüm, evlilik vb. yardımların günümüz değerlerine göre uyarlanması gerektiğini düşünüyor. Birçok kamu kurumunun sahip olduğu gündüz-gece bakım evi, çocuk kulüpleri, kreş, lojman, servis, yemekhane, sosyal tesis, poliklinik gibi imkânların yetersiz ve pahalı olduğu kanaatinde. 

 

Mesleki sorunlarla ilgili olarak öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanları, sık sık değişen eğitim politikalarının Milli Eğitimi yapboz tahtasına çevirdiğini söylüyor. Atama, yükselme ve terfilerde torpil ve kayırmacılığın son bularak adaletli ve liyakate dayalı bir sistemin getirilmesini istiyor. Öğretmenlerimiz hizmet içi eğitim ve kursların kalite ve içeriğinin çok zayıf olduğunu ve kendilerini geliştirmek için sistemin kendilerini desteklemesi gerektiğini düşünüyor. Birçok öğretmenimiz uygulamalı, bilimsel eğitim olanaklarından yoksun, kalabalık sınıflar ve donanımsız okullarda çalıştıklarından şikâyetçi." izahını yaptı.

OKULLARDA, ORTAK AKILLA İDARE İSTENİYOR 

 

DES yöneticisi Mustafa Topal, demokratik sorunlarla ilgili olarak öğretmenler ve eğitim çalışanlarının okulların demokratik yöntemlerle, öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan eğitim bileşenlerinin ortak aklı, katkı ve katılımıyla sevk ve idare edilmesini istediğini hatırlattı.

 

Topal, "Tüm antidemokratik yasalar, genelgeler, kıyafet yönetmeliği, sicil uygulamaları ve disiplin yönetmeliklerinin kaldırılarak MEB' in tüm kurul ve komisyonları katılıma, demokrasiye ve şeffaflığa açık hale getirilmesi talebini dillendiriliyor. Eğitimciler, İLO ölçütlerinde grev ve Toplu Sözleşmeyi içeren sendika yasası istiyor. Katılımcı ve çağdaş Türkiye siyaseti için ve AB standartları gereği, kamu işçilerinde olduğu gibi öğretmenlere de siyaset hakkı verilmesi gerektiğini düşünüyor. MEB' in tüm kurul ve komisyonlarına Eğitim Çalışanlarını temsilen Sendikaların en aktif şekilde katılımını istiyor. Eğitim çalışanları, Devlet Memurları Kanunu ve Personel Rejiminin adaletli ve eşitlikçi olmasını ve yine tüm kamuda ‘Eşit işe eşit ücret ve Onur Eşitliği'nin biran önce hayata geçmesini istiyor." değerlendirmesini yaptı.

 

EĞİTİMAJANSI

15 Mar 2013 - 15:34 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )