Bakan Tüm Sorulara Yanıt Verdi...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  TRT Haber'de Ahmet Böken'in sorularını yanıtladı;       -Sayın Bakanım Nereden Başlayacaksınız?     Bu doğrusal bir süreç önceden kestirilebilir öngörülebilir, planlamalar.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  TRT Haber'de Ahmet Böken'in sorularını yanıtladı;

 

 

 

-Sayın Bakanım Nereden Başlayacaksınız?

 

 

Bu doğrusal bir süreç önceden kestirilebilir öngörülebilir, planlamalar...

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  TRT Haber'de Ahmet Böken'in sorularını yanıtladı;

 

 

 

-Sayın Bakanım Nereden Başlayacaksınız?

 

 

Bu doğrusal bir süreç önceden kestirilebilir öngörülebilir, planlamalar yapılabilir bir alan değil. Sayısal olarak çok geniş bir kitleden söz ediyoruz. Yüz binlerce öğretmen, veli, okul yöneticisi ....birçok yerden başlamak gerekiyor.

 

 

 

Öncelik verdiğimiz alanların başında eğitim geliyordu. Bu işe toptan başlandı. 11 yıllık Ak Parti iktidarının 5. bakanıyım. Biz zaten yürümekte olan bir süreci devam ettireceğiz.

 

 

-Problemin gerçek kaynağı olarak ne görüyorsunuz?

 

 

Ortada net tanımlanabilir sorunlar ve çözümler var. Bir paket halinde bekliyor. Yöneticilerde bu paketlere ulaşmak zorunda. Her an yeniden düşünülmesi gereken bir süreçten söz ediyoruz.

 

 

Nasıl bir mekanizmanız var? Nasıl bir ekibiniz var?

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın özellikle son dönemde sürekli değişen koşullara uyum sağlayabilecek alt yapısı var. 17 temel birimimiz var. Dünyada, Türkiye'de neler olup bitiyor sürekli geri beslemelerle çalışan çok dinamik bir yapımız var. 

 

Özellikle eğitimde istihdama ilişkin konularda ... Çözümler için beşeri ve maddi altyapınızın elverişli olması gerekiyor. Özellikle fiziki alt yapı gereksinimleri...öğretmenlerimizin eğitilmesi, meslek içi eğitilmesi onların layık oldukları hayat standardına uygun gelir düzeyine taşınması.....

 

Güncel olanla uzun vadede olanı nasıl bir arada götürüyorsunuz?

 

4+4+4 dönüşüm süreci kolektif bir çalışmadır. 15-20 yıldır önerilen çözümlerden yapılmış bir çalışmadır. O süreçte benim verdiğim bir örnek var. Bir otoyolda 150 -140 km hızla giden bir araca müdahale etmek gibi zor bir süreç...

-Genel liselerin kapatılacağı doğru mu, sosyal bilimler liseleri kapatılacak mı sınavla öğrenci alan liseler sadece fen liseleri mi olacak?

 

Okul türlerinin azaltılacağı doğru. Programlar çoğaltılacak. Eğitim çeşitlenecek. Okul türlerini azaltmaya yönelik çalışmalarımız var ama sosyal bilimler liseleri kapatılmayacak bu nereden çıktı bilmiyorum. Yok böyle bir şey. Bu okullar başlangıçtaki niyetlere uygun çalışıyorlar devam edecekler. Genel lise kavramı önümüzdeki yıldan itibaren kalmayacak. Ama öyle yerler var ki nüfusu az... oralarda çok programlı liseler olacak. Küçük yerlerde Anadolu Lisesi olmayacak. Nüfusa yerleşkeye göre şekillenecek.Meslek liseleri imam hatip okulları devam ediyor.

 

 

-Sınavsız Sistem Nasıl İşleyecek?

 

Öğrencileri SBS'den kurtarmak için çalışıyoruz. Bu geçişleri müfredata bağımlı hale getirmeye çalışıyoruz. Bütün bunlar şu anda SBS'de ölçülebilir kavramlar değil. Çocukların yeteneklerine göre ayrılacağı değerlendirileceği bir sistem düşünüyoruz. 4 yıl boyunca aldığı eğitimdeki performansı, ders başarısı ders dışı başarıları, öğretmenler kurulu değerlendirmeleri,... bütün bunların bir arada olacağı bir değerlendirme düşünüyoruz. Adrese göre yerleştirmeyi de düşünüyoruz. Bazı okullar için bütün bu puanların üzerinde olacağı bir talep olabilir. Diyelim sizin notunuz 85 benimde 85 o zaman ne olacak...? 

Bazı okullar kendileri sınav yapabilecekler.

 

Bir öğrenci birden fazla okulun sınavına girebilecek. Herkes her sınava girmek zorunda değil.

 

 

 

-YGS , LYS gibi geniş kitleleri ilgilendiren sınavlar ne olacak?

 

Üniversiteler de kendi sınavlarını yapabilir. Mevcut YÖK tarafından hazırlanmış bir taslak var. Bu taslakla ilgili görüşlerimde mevcut yapıyı değiştirmiş gibi yaparken daha çok güçlendiriyoruz şeklinde görüşlerimi bildirmiştim. Bu taslağın yeniden yapılması daha makul geldi. Bu YÖK taslağını  Başbakanlığa bildirdik. Şimdi değiştirilerek elden geçirilecek.

Üniversiteler kendi sınavlarını yaparken de test becerilerini değil diğer alanlardaki performansını değerlendiren bir skala oluşturacaklar.

 

Genel alınan bir sınav, şu anda olmayacak diyemem. 

 

Her okul ayrı ayrı sınav yapacak anlamında değil bazı okullarda yoğunlaşma olacak bazı kriterlere göre bir seçmeye ihtiyaç duyabilirler. Ders başarıları gibi...Bazı okullar bu seçmeyi yapabilirler. 

 

 

Her okul sınav açma hakkına sahip olacak mı? Burada belli bir kriter oluşturulacak mı? Siz mi bu kriterleri belirleyeceksiniz?

 

Bütün öğrencilerin eşit yarışabileceği özgürce yarışabilecekleri bir sınavla seçecekler.

Fatih Projesi'nde içerik artıyor mu? Proje devam edecek mi?

 

 

Fatih projesi akıllı tahta ve tabletten ibaret bir proje değil bir defa.

 

Dünyanın en büyük, en önemli, en iddialı eğitim teknolojilerinden bir tanesi. İlkokuldan son sınıfa kadar her okula İnternetin sınıflarda kullanılmasını sağlayacak data, internet sağlayıcısı geniş bant yüksek hızda internet sağlanması. Eğitim teknolojileri konusunda öğretmenlerimizin eğitim tekniklerini bilmesi en verimli en pedagojik biçimde kullanabilmesi için eğitilmesi, zenginleştirilmiş kitapların üretilmesi.....Aletler araçlar aygıtlar iyi olabilir. Biz burada ne vereceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK ile işbirliği içinde ders metaryalleri üretiliyor. Zenginleştirilmiş ders içerikleri ders kitapları üretiliyor.

 

 

Meslek Liseleri hariç bütün liselerimize 85 Bin adet dersliğe akıllı tahta yerleştirdik. İllerimizin tamamına 62. 800 adet tablet dağıtıldı. 81 ilimizde 101 adet uzaktan eğitim merkezleri kuruldu. öğretmenlerimizin eğitimi için.

 

 

Bilişim Teknolojileri dersi zorunlu olacak mı?

 

 

Hayır. Bu teknolojiler çok hızlı gelişiyor, değişiyor.

 

Biz zorunlu derslerin sayısını azaltmaya, alanı daraltmaya temel dersleri az ama öz tutmaya çalışıyoruz. Seçmeli derslerle yeteneklerine göre yönlendirmeye çalışıyoruz. Bilişim de bunlardan biri. 

Twitter hesabınız var mı?

 

Facebook, Twitter... hesabım yok. Ben o kişinin kim olduğunu tahmin edebiliyorum eski öğrencimden şüpheleniyorum.

 

 

Okullarda sosyal medya kullanımı yasak mı?

 

Yasayla konulmuş bir kural var. Bunun kararını ben veremem.

 

 

 

Görev süreniz bittiğinde nasıl anılmak istersiniz?

 

 

Çocukların anadilleri temel değerler konusunda hassasiyetleri... bazı değerler var ki her yerde kalıcıdır bu temel değerler konusunda bir duyarlılık oluşturmak katkıda bulunmak istiyorum. Ana dil pek çok şeyin kapısını açıyor. O aracın iyi kullanılması için daha iyi bir eğitim düzeyi yaşatmak istiyoruz.

 

 

 

***

 

 

 

Açıklamaları anlık olarak sizlerle paylaştığımız için bazı yazım hatalarımızı mazur görmenizi umuyoruz.

 

Konuşmanın tam metnine ayrıntılı bir şekilde yine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 

 

egitimajansi.com

26 Şub 2013 - 10:49 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?