Dershane öğretmenlerinin sigorta sorunları meclis gündeminde

Dershane öğretmenleri sigorta yönünden de mağdur.

Dershane öğretmenleri sigorta yönünden de mağdur...

Dershanelerin kapatılması kararının ardından ÖzelÖğretimKurumları Kanununa eklenen bir madde ile dershane öğretmenlerinin, MilliEğitimBakanlığınasınavsız olarak öğretmen olmalarının yolu açılmıştır.

Dershaneöğretmenlerinden ne kadarının öğretmen olarak atanacağı, atamalarda hangi kriterlerin göz önüne alınacağı belli olmadığı için birçok öğretmen AKP beni almaz diyerek şimdiden umudunu kesmiştir. Umutsuzluğun ikinci nedeni ise sigortalılıkşartıdır.

Kanuna göre; şartları taşıyan dershane öğretmenleri, 1 Temmuz - Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuru yapacaklardır.

Kadroyaatanmakisteyen öğretmenlerin dershanelerdeki sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olması" gerekmektedir.

Kanunda 6 yıllık sürenin, sigortalılık süresi mi, yoksa ödenmiş olan prim gün sayısı mı olduğu anlaşılmadığından bir belirsizlik söz konusudur.
Çünkü 6 yıl görev yapan bir öğretmenin sigorta primleri tam olarak yatırıldığında prim ödeme gün sayısı 2160 olmaktadır. Bilindiği üzere dershane öğretmenlerinin sigortaprimleri eğitim yılı esas alınarak genellikle 10 ay üzerinden veya daha az yatırılmaktadır. Altı yıllık süre içerisinde zaman zaman işsiz kalan dershane öğretmenleri bu haktan yararlanamayacaklardır.

Uygulama hayata geçtiğinde, 01.01.2014 tarihi itibariyle, 6 yıl sigortalılık süresi şartını doldurduğu halde, prim ödeme gün sayısı şartını dolduramayan öğretmenler mağdur olacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı bu gerçeği görmezden gelemez. Başvuru tarihinden önce dershanelerde 6 yıl çalışmış fakat sigorta primleri eksik yatırılmış olan dershane öğretmenlerinin de başvuru yapmalarına olanak sağlanmalıdır.


TÜRKİYEBÜYÜKMİLLETMECLİSİBAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Milli EğitimBakanı NabiAVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

HasanÖREN    
Manisa Milletvekili


5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa eklenen bir madde ile dershane öğretmenleri, KamuPersonelSeçmeSınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlığınızda öğretmen kadrolarına atanabileceklerdir.
Kanuna göre; "Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olması" şartı getirilmiştir.

Kanunda 6 yıllık sürenin, sigortalılık süresi mi, yoksa yatırılmış olan prim gün sayısı mı olduğu anlaşılmadığından bir belirsizlik söz konusudur. Çünkü 6 yıl görev yapan bir öğretmenin sigorta primleri tam olarak yatırıldığında prim ödeme gün sayısı 2160 olmaktadır. Bilindiği üzere dershane öğretmenlerinin sigorta primleri genellikle 10 ay veya daha az yatırılmaktadır. Uygulama hayata geçtiğinde, 01.01.2014 tarihi itibariyle, 6 yıl sigortalılık süresi şartını doldurduğu halde, prim gün sayısı şartını dolduramayan öğretmenler mağdur olacaklardır.

Buna göre;
1-      Ülkemizde dershanelerdeçalışanöğretmen sayısı ne kadardır?
2-      5580 sayılı Özel ÖğretimKarumları Kanunun Ek 1. Maddesine göre öğretmen olarak atanma şartını taşıyan dershane öğretmeni sayısı ne kadardır?
3-      Bu kanun kapsamındaatanacak olan toplam dershaneöğretmeni sayısı ne kadardır?
4-      Kanunda geçen 6 yıllık süre şartında, sigortalılık süresi mi, yoksa prim gün sayısı süresi mi esas alınacaktır?
5-      Öğretmenlerin mağdur olamaması için başvurularda sigortalılık süresinin esas alınması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

 

Dershane öğretmenlerinin daha fazla mağdur olmaması dileğiyle...

egitimajansi

24 Eyl 2014 - 14:15 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Guest - Ilginc olan bi başka şey su:5 yıl Dersaneler 7 yıl özel okulda çalışmış bir öğretmen şimdi bu yasadan yararlanamiyor galiba!!!!! Böyle bir ayrımcılık olabiliyor yani dersanelerde güvencesiz çalışan bir çok öğretmen özel okullarda calismaya devam etti .sadece dersane ve etut öğretmenlerine bu hakkın taninmasi ayrımcılık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Eylül 14:15Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?