50/d Personeline kadro için ilk adım

Üniversitelerde YÖK'ün 50/d maddesine göre görev yapan araştırma görevlilerinin özlük haklarında iyileştirme yapılması ve kadroya alınmaları için kanun teklifi verildi.

Üniversitelerde YÖK'ün 50/d maddesine göre görev yapan araştırma görevlilerinin özlük haklarında iyileştirme yapılması ve kadroya alınmaları için kanun teklifi verildi.

Milletvekili Eren ERDEM tarafından hazırlanan “2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile, 50/d kapsamında görev yapan ve daha önce görev yapmış olanlar hakkında 33/a maddesi hükümlerinin uygulanmasının sağlanması öngörülüyor.

İş güvencesinden yoksun olarak özveriyle çalışan tüm sözleşmeli öğretim görevlilerinin sorunlarının kadrolu olmalarıyla birlikte çözülmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifinin Gerekçesinde, özetle; YÖK Kanununun üniversitelerde doktorasını tamamlamak için öğretim üyeliği yapmış insanların, doktorasını tamamladıktan sonra işsiz kalmasına altyapı hazırladığı, öngördüğü güvencesiz çalışma koşuluyla da birçok çalışan akademisyen için işten atılma gerekçesi yarattığı, ilgili Kanunun 50/d maddesine tabi çalışanların 33/a maddesine tabi çalışanlarla aynı iş koşullarında çalışmalarına rağmen ikili bir uygulama nedeniyle hem daha az ücret aldıkları ve hem de güvencesiz çalışma şartlarına maruz kaldıkları, eşit işe eşit ücret ilkesinin 50/d personel aleyhine ihlâl edildiği belirtildi.

2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ


MADDE 1- 4/11/1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanununun 50 nci maddesinin (d) fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) Lisansüstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler. 50 nci maddenin (d) fıkrasına dayandırılarak çalışanlar ile bu maddenin yine (d) bendine dayanarak çalıştırılmış ve sonrasında görevi sonlandırılmış kişiler için Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası hükümleri uygulanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

20 Tem 2015 - 20:29 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler