KPSS Atamaları ve Yaş Sınırı

KPSS atamalarında yaş sınırı var mı? KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı yoktur.

KPSS atamalarında yaş sınırı var mı?

KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yani yaşı kaç olursa olsun insanlar KPSS ye girebilmektedir Fakat kurumlarKPSS sonrası girilen kurumsınavlarında ve bazı mesleklerin atamakoşullarında kanunla yaşsınırı uygulamaktadır.

KPSS'de yaş sınırı...

KPSS'de yaş sınırı konusu A Grubu kadrolarda ve Öğretmenlik kadrolarında geçerli olan bir durumdur. B Grubu kadrolarda yaş sınırı 2006 yılına kadar uygulanmış olup yapılan mevzuat düzenlemesiyle yaş sınırı uygulamadan kaldırılmıştır.

643 SAYILI KHK'NIN 9. MADDESİ

"Ek Madde 40- Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve bu Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler Bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarınca yapılacak özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın sınavın yapıldığı tarihte otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.

Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır."

Geçici Madde 38- Bu Kanunun ek 40 ncı maddesi ile yapılan düzenleme; bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımı tarihinden önce duyurusu yapılıp başvuru süresi bitmiş olan giriş sınavları hakkında uygulanmaz. Bu sınavlarda yaş şartına ilişkin olarak duyurunun yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri uygulanır.

Madde 12- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağodaki şekilde değiştirilmiştir.

"b) Giriş sınavının yapıldığı tarih tibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak"

Yukarıdaki paragraftanda anlaşılacağı üzere A Grubu kadrolarda yaş sınırı sınavın yapıldığı tarihte “35″ yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanıyor.

B Grubu olarak adlandırılan ve ÖSYM tarafından merkezi atama yöntemiyle yerleştirme yapılan kadrolarda ise yaş sınırı aranmamaktadır.

 İlk defaöğretmen kadrolarına atanacaklar bakımından, yönetmeliğin 11/g bendi gereğince, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Ancak yargı kararlarına göre, bu şartın daha önce bir şekilde resmi okullara öğretmen olarak atananlar için uygulanmaması gerekmektedir.



Atamalarda herkese başarılar dileriz...

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber " www.kpsscafe.com.tr" şeklinde Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.


08 Eki 2014 - 18:41 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.




Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?