Atanamayan Öğretmenler Sorunlarını Dile Getirdi

Atanamayan öğretmenler, yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Atanamayan öğretmenler, yaşadıkları sorunları dile getirdi...

Sanat Sokağında yapılan basın açıklamasında öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamış olduğu kontenjanların şaşkınlığı içerisinde olduklarını belirttiler.

NecdetCeylanfelsefeöğretmeni tarafından okunan basın açıklamasında, Atama sürecinde verilen sözlerin tutulmaması bakanlığın güvenirlik derecesini bir kez daha ortaya koymuştur. 42bin sınıföğretmenininbranşderslerine geçmesini sağlamak ve boşalansınıfkadrolarına yeniden 6 bin gibi bir sayıda atama yapmak akla hitap etmediği gibi vicdanları da yaralamıştır. Eğitim-öğretim yılının başladığı bu dönemde branş öğretmenlerini sınıflardan koparmak aklı ve bilimi okullardan uzaklaştırmaktır. Temelsiz ve siyasi bir eğitim anlayışının hüküm sürdüğü bir düzende eğitim sorununun üst raflardan düşmeyeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bizler kimimiz ortaokul, lisebranşçılarımezun bir dizi mağdur kişileriz. Yapılan bu ağır adaletsizliğin acilen önlenmesi için burada toplanmış bulunmaktayız. Amacımız birilerini kırmak, incitmek, vurmak ya da kırmak değildir.

B

iz buraya uğradığımız haksızlığı dile getirmek, sesimizi duyurmak, yetkili kişilerin bizleri kaale alıp ilgilenmeleri için toplandık. Aynı yola ayrı senelerde bin bir ümitle çıktık. Senenin mücadelesini verdik, çabaladık bir yerlere gelmek için. Bu ülkeye güzel insanlar yetiştirmek için, eli kalem tutan nesiller olabilmek için okuduk.

Önümüze engeller konuldu aşmaya çalıştık, sabrettik, yılmadık, yeri geldi istediğimiz olmayınca hayırlısı dedik, hep yeniden hep yeniden kaybolmayan umudumuzla sarıldık kitaplarımıza. Ardı sıra bir hayal kırıklığı daha. Hayal kırıklığının adı KPSS. Bugün burada bulunan meslektaşlarımın da, şu an gönülleriyle bizi destekleyen diğer hocalarımızın da ne durumda olduğunu hepimiz görüyor, biliyoruz. Biz bu sayıyı asla ama asla hak etmedik.

Bizler yaşamlarımızda çok adaletsizlik gördük. Belki de şahit olduk ama böylesine yüz kızartıcı evet maalesef ki yüz kızartıcı bir adaletsizlikle ilk defa karşı karşıyayız. Utanıyoruz. Kendimizden utanıyoruz, çünkü ilk bine giremedik, çevremizdeki insanlardan 'Hani atanacaktın' lafına defalarca maruz kaldık diye utanıyoruz. Annemizi babamızı sevindiremedik diye utanıyoruz. Bizleri böyle insafsız bir alıma layık gören ve bu uğurda emeği geçen sizlerden, evet sizlerden utanıyoruz. Bu bizim ülkemiz olamaz, olmamalı. 'Burası Türkiye her şeyi bekleyeceksin' dememeliler. Sesimizi duyun diyoruz ve öğretmenlerinize sahip çıkın. Bizler köşeye atılıp biriktirilen eşyalar değiliz, koleksiyonculuğu bırakın öğretmenleri haznenizde biriktirmeyin, atayın. Biz mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Türkçe öğretmeni Türkçe'yi, sosyalbilgileröğretmenisosyal bilgileri, fenbilgisiöğretmeni de kendi mesleğini bırakın yapsın, üzerimize kumalar aldığınız yeter. Bizler, branşdeğişikliği ile alanımızda derslere giren öğretmenlerin branşlarına tekrar iade edilmesini, bakanlığın yanlı tavırlarıyla almış olduğu bu kararı telafi edecek 24 Kasım'da, yahut şubat alımına kadar 40+40+40 kontenjan istiyoruz. Her meslek kendi sorumluluğunu yerine getirsin, branş öğretmenlerimiz mağdur, hakları başkasının elinde. Branşçılar olarak büyük bir hezimete uğradık, biz böyle bir haksızlığı hak etmediğimizi düşünüyoruz ve en kısa zamanda bu acı veren durumun düzeltilmesini istiyoruz denildi.

Grup daha sonra sessizce ayrıldı.

Atanamayan öğretmenlere sabır diliyoruz...

27 Eyl 2014 - 18:18 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )