SGK Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı Alım İlanı

Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla merkez teşkilatına; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler mezunlarından 30, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği mezunlarından.

Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla merkez teşkilatına; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler mezunlarından 30, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği mezunlarından...
Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla merkez teşkilatına; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler mezunlarından 30, yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği mezunlarından 10, matematik ve istatistik bölümü mezunlarından 5 adet olmak üzere toplam 45 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı alınacaktır.

I- BAŞVURU ŞARTLARI

A) Özel Şartlar

a) 30 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı; hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumları mezunları arasından, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 27-28/06/2009 veya 10-11/07/2010 Kamu personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSSP46 veya KPSSP115 puan türünden 75 ve üzerinde puanı olmak ve yabancı dil bölümünden soru sayısının en az % 60ını doğru cevaplamış olmak veya KPDSden en az (C) düzeyinde başarılı olmak ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak kaydıyla KPSS puan türüne göre en yüksek puandan başlanılarak yapılacak sıralamada kontenjanın 4 katı 120 aday arasına girmek. (Son sıradaki adayla eşit puana sahip adaylar sınava çağrılacaktır.)

b) 10 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı; Yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumları mezunları arasından, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 27-28/06/2009 veya 10-11/07/2010 Kamu personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSSP4 puan türünden 75 ve üzerinde puanı olmak ve yabancı dil bölümünden soru sayısının en az % 60ını doğru cevaplamış olmak veya KPDSden en az (C) düzeyinde başarılı olmak ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak kaydıyla KPSS puan türüne göre en yüksek puandan başlanılarak yapılacak sıralamada kontenjanın 4 katı 40 aday arasına girmek. (Son sıradaki adayla eşit puana sahip adaylar sınava çağrılacaktır.)

c) 5 adet Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcısı; matematik, istatistik bölümleri ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumları mezunları arasından, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 27-28/06/2009 veya 10-11/07/2010 Kamu personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSSP25 puan türünden 75 ve üzerinde puanı olmak ve yabancı dil bölümünden soru sayısının en az % 60ını doğru cevaplamış olmak veya KPDSden en az (C) düzeyinde başarılı olmak ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan belgeye sahip olmak kaydıyla KPSS puan türüne göre en yüksek puandan başlanılarak yapılacak sıralamada kontenjanın 4 katı 20 aday arasına girmek. (Son sıradaki adayla eşit puana sahip adaylar sınava çağrılacaktır.)

B) Genel Şartlar

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları haiz olmak.

2- Sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibarıyla otuz yaşını doldurmamış olmak. (01/01/1980 ve sonrası doğumlu olmak.)

3- Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak.

4- Sağlık açısından görevini devamlı yapmasına engel hali bulunmamak.

5- Adli sicil kaydı bulunmamak.

6- Kurumca açılan giriş sınavlarında iki defadan fazla başarısız olmamak.

II- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE İSTENİLEN BELGELER

Başvuru, aşağıda sayılan belgelerle 22/10/2010 tarihi saat 17:30a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı Ziya Bey Cad. No: 6 Balgat/ANKARA adresine elden veya posta yolu ile yapılacaktır. Postadaki gecikmeler ve süresi içerisinde belirtilen adrese ulaşmayan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

Belgeler;

1- www.sgk.gov.tr adresinden temin edilecek ve adayın kendi el yazıları ile doğru, okunaklı ve eksiksiz olarak doldurulacak İş Talep Formu.

2- Öğrenim belgesinin veya çıkış belgesinin aslı veya Kurumca onaylı örneği.

3- KPSS sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı. KPSS sonuç belgesinde yabancı dil bölümü soru sayısının % 60ı doğru olmayanların, KPDSden en az (C) düzeyi ya da buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliği bulunan belge.

4- 2 adet vesikalık fotoğraf.

Aslı ibraz edilmek kaydıyla getirilen belgelerin fotokopileri İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından tasdik edilebilecektir. Eksik belge ve bilgileri bulunan başvurular ile şartları taşımadığı halde yapılan başvurular, değerlendirmeye alınmayacaktır.

III- SINAVIN ŞEKLİ

Sınav, adayların aşağıda belirtilen sınav konuları ve bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, genel yetenek ve genel kültürü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yönlerinden ayrı ayrı değerlendirilmek suretiyle sözlü olarak yapılacaktır.

IV- SINAVIN KONULARI

A) Hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler mezunları için;

a) Kamu Maliyesi:

1) Maliye Teorisi (Kamu Gelir ve Giderleri, Kamu Borçları ve Bütçesi).

2) Maliye Politikası.

3) Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi.

b) İktisat:

1) İktisat Teorisi (Mikro İktisat, Makro İktisat ve İktisadi Analiz).

2) İktisat Politikası.

3) Para Teorisi ve Politikası.

4) Uluslararası İktisat.

5) Türkiye İktisadı ve Güncel İktisadi Sorunlar.

c) Hukuk:

1) Anayasa Hukuku.

2) Medeni Hukuk (Aile Hukuku ve Miras Hukuku hariç).

3) Borçlar Hukuku.

4) Ticaret Hukuku (Ticari İşletme Hukuku, Şirketler Hukuku ve Kıymetli Evrak Hukuku).

5) İdare Hukuku ve İdari Yargılama Usul Hukuku.

6) Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku.

ç) Muhasebe:

1) Genel Muhasebe.

2) Mali Tablolar Analizi.

d) Yabancı Dil (aşağıdaki dillerden birisi):

1) İngilizce.

2) Fransızca.

3) Almanca.

B) Yazılım mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ile matematik ve istatistik bölümü mezunları için; mezun olunan bölüme ilişkin alan bilgisi ve yabancı dil (İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden biri).

V- SINAVIN YERİ VE TARİHİ

Sınav Ankarada yapılacak olup, tarihi ve sınava girmeye hak kazanan adayların listesi www.sgk.gov.tr adresinde ilan edilecektir.

Sınav, Komisyon tarafından değerlendirilecek olup, yapılan değerlendirmede başarılı sayılabilmek için Komisyon başkan ve üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az yetmiş olması şarttır. Sınav sonucu belirlenen başarı listesi www.sgk.gov.tr adresinde ilan edilecektir.

Giriş sınavı sonucunda başarılı olan adayların, tebliğ tarihinden itibaren belirtilen belgeler ile on gün içerisinde yazılı olarak yapacakları başvuru üzerine durumlarına uygun Sosyal Güvenlik Uzman Yardımcılığı kadrolarına atamaları yapılır. Başvuru belgelerinde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz, yapılmış olsa dahi iptal edilir ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

İlanen duyurulur.

05 Eki 2010 - 21:26 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?