Kamudaki işçilerin maaşlarında anlaşma sağlandı: Zam oranı 4+4

- Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı.

- Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu işçilerine 2011 zammının yüzde 4 artı yüzde 4 olarak belirlendiğini bildirdi.
Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında...

- Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu işçilerine 2011 zammının yüzde 4 artı yüzde 4 olarak belirlendiğini bildirdi.

Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile yaptığı ortak basın açıklamasında, kamu işçilerine 2011 yılı için yapılacak ücret zamları hakkında bilgi verdi.

Aylık çıplak brüt ücretleri bin 425 liranın altında olan işçilerin aylık çıplak brüt ücretlerine bin 425 lirayı geçmemek üzere 100-150 TL arasında kademeli olarak iyileştirme yapıldığını belirten Çelik, bu iyileştirme sonucunda düşük ücretlilere daha yüksek oranda zam yapılmasının sağlandığını, hükümetin ücretlilerle ilgili genel politikasının da bu istikamette olduğunu söyledi.

Çelik, sosyal yardım ödemesinin ise toplu sözleşmenin birinci yılı için aylık brüt 145 TL olarak belirlendiğini, toplu iş sözleşmelerinde yer alan diğer maktu ödemelerde ise ücret zamları oranında artışlar yapıldığını kaydetti.

Faruk Çelik, bugün imzalanan bu çerçeve anlaşma protokolünün kamu kurum ve kuruluşlarına, taraflara ve tüm çalışanlara hayırlı olmasını diledi.
KAMU SÖZLEŞMELERİNDE ANLAŞMA

Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu işçilerine 2011 zammının yüzde 4+4, ikinci yılda da yüzde 3+3 olarak belirlendiğini bildirdi.

Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile yaptığı ortak basın açıklamasında, kamu işçilerine yapılacak ücret zamları hakkında bilgi verdi.

Faruk Çelik, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası TÜHİS ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası Kamu-İş ile Türk-İş'e bağlı sendikalar arasında yürütülen 2011 Ocak ayında başlayan toplu sözleşme müzakerelerinde bugün kendi başkanlığında gerçekleşen Türk-İş ile Kamu İşveren Sendikaları yetkilileri arasındaki toplantıda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

20 iş kolunda yürütülen toplu iş sözleşmeleri kapsamında Türk-İş'e bağlı sendikaların üye sayısının 185 bin 315 işçiden oluştuğunu anlatan Çelik, şu bilgileri verdi:

''Bu protokol hükümlerine göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ücretlerinde birinci yıl ilk 6 ayda yüzde 4, ikinci 6 ayda ise yine yüzde 4 olmak üzere Temmuz 2011 itibariyle yüzde 8.2 oranında zam yapılmıştır. Sözleşmelerin ikinci yılında ise birinci 6 ayda yüzde 3, ikinci 6 ayda yüzde 3 olmak üzere kümülatif olarak yüzde 6.1 oranında artış yapılacaktır. Ayrıca 2012 yılında enflasyon oranında bir farklılaşma söz konusu olur ise bunun ilave edileceğini de bu vesileyle belirtmek istiyorum.''

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise sözleşmelerin seçimlerden önce bitirilmesi için devamlı görüşmede bulunduklarını ancak bitiremediklerini anlattı.

Kumlu, seçimden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile sık sık görüştüklerini ancak toplu sözleşmenin imzalanamadığını tekrarlayarak, Bakan Faruk Çelik'in de hükümet güvenoyu almadan bu konuları görüşmeye başladığını kaydetti. Kumlu, şöyle konuştu:

''Ocak ayında aldığımız maaşımızı aralık ayında alalım. Yani buradaki vergi dilimlerinden kaynaklanan yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 27'den dolayı ocak ayında aldığımızla aralık ayında, yıl sonunda aldığımız arasında yüzde 12'lik bir farkın giderilmesi talebimiz vardı. İkincisi düşük ücretlerin iyileştirilmesi talebimiz vardı. Bir de genelde zam talebimiz vardı, enflasyona karşı. Bunu bir hafta içerisinde sayın Bakanımızın da büyük gayreti ve çabasıyla, Koordinasyon Kuruluyla, Kamu İşverenler Sendikasıyla görüşmemiz neticesinde bugün neticelenmiş oluyor.''

Mustafa Kumlu, emeği geçenlere teşekkür ederek hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Konuşmaların ardından taraflar hazırlanan çerçeve protokolü imzaladı.

-SORULAR-

Toplantı sonunda fotoğraf çekiminin ardından Bakan Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, bir gazetecinin bin 425 liranın altındakilere seyyanen artış öngörüldüğünü hatırlatarak, bu durumdan kaç kişinin yararlanabileceğini sorması üzerine, 27 bin çalışanın bu seyyanen ve maktu ödemeden yararlanacağını bildirdi. Bakan Çelik, bürüt ücreti 770 lira olanın 150 lira, bin 325 lira bürüt maaşı olanın ise 100 lira makdu ödeme alacağını anlattı.

Toplu iş sözleşmelerinin neden gizli geçtiği, bundan sonra da bu şekilde mi gerçekleşeceğinin sorulması üzerine Çelik, böyle olmayacağını bildirdi. Çelik, ''Seçim dönemine denk gelmesi, toplu sözleşmelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına aktarılması... Biraz da her yiğidin kendine göre bir yoğurt yiyişi var. Başkanlarla gelir gelmez, hükümet programı da onaylanmadan üçlü danışma kurulunu topladık, sendikaların talepleri neler, hükümetin gündeminde neler var, bunların mukayeselerini, görüşmelerini yaptık ve kısa süre içinde de neticelendi'' diye konuştu.

Bakan Çelik, toplu iş sözleşmelerinden 185 bin kişinin etkileneceğini söylediğinin belirtilmesi üzerine, sözleşme kapsamında 206 bin kişi olduğunu, 185'bini söylerken Türk-İş'i ifade ettiğini kaydetti.

''Toplu sözleşmeyi bu kadar kolay halletiniz ama acaba kıdem tazminatı konusunda işçi sendikalarıyla bu kadar kolay anlaşabilecek misiniz?'' şeklindeki soruya karşılık da Çelik şunları söyledi:

''Gündemimize aldığımız konuları bir bir çözme niyetindeyiz. Bu konu ısrarla soruluyor. Öyle tahmin ediyorum hükümet programı çerçevesinde bunlar ifade ediliyor. Çalışma Bakanlığı olarak şu anda gündemimizde birinci olarak istatistiklerle ilgili bir öteleme, yasal düzenlemenin yapılmasıydı. Bunu cuma günü parlamento da gerçekleştirdik. Aralık 30 itibariyle öteden bir 6 aylık süre daha kazanmış olduk. Bu süre içinde toplu sözleşmeyi de gerçekleştirdik. Önümüzdeki haftalarda yakın bir süreçte kamu çalışanlarının Anayasa değişikliği çerçevesindeki uyum yasalarının gündeme alınması olacak ve buna paralel olarak 2821, 2822 sayılı, aslında Meclisin gündemine taşınmış olan, taraflarla da uzunca değerlendirdiğimiz bu yasanın, sendikal mevzuatın ele alınması olacak. Bu süre içinde çalışma hayatıyla ilgili başka konular da gündeme gelebilir, geldikçe bunları gizli saklı değil, çok şeffaf bir şekilde taraflarla konuşacağız. Ama gündemimizde olan konular bunlar olduğu için bunlara temas ediyoruz, ifade ediyoruz.''

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu da vergi gelirlerinden olan zararın giderilip giderilmediğini sorması üzerine, üst ücret gruplarında tam karşılanamayabileceğini ancak genel olarak karşılandığı düşüncesinde olduklarını kaydetti.

AA

21 Tem 2011 - 22:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?