Dershane Öğretmenleri Hangi Şartlarla KPSS'siz Atanacak

Dershane Öğretmenleri Hangi Şartlarla KPSSsiz Atanacak  Peki Hangi Şartlarla ? Hükümet dershane öğretmenleri sınavsız atayacağını daha önce bildirmişti.

Dershane Öğretmenleri Hangi Şartlarla KPSS'siz Atanacak  Peki Hangi Şartlarla ?

Hükümet dershane öğretmenleri sınavsız atayacağını daha önce bildirmişti. Yıllardır özel dershane sektöründen ekmeklerini kazanan dershane öğretmenleri sınavsız olarak atanacaklarını öğrendiklerinde sevinmişlerdi. Ancak Kpss 'siz atama şartlarını duyunca bu sevinç uzun sürmedi. Toplam 6 yıl çalışma süresi dolması şartıyla sınavsız atama olacağını öğrenen dershane öğretmenleri kara kara ne yapacaklarını düşünüyorlar. Özellikle KPSS ile ataması zor olan bölüm öğretmenleri(Kimya, Fizik, Biyoloji öğretmenlikleri gibi) dershanelerinde kapatılmasıyla zor durumda kalacaklar.

İŞTE KABUL EDİLEN DERSHANE ÖĞRETMENLERİ İLE İLGİLİ MADDE

MADDE 12- 5580 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 1 – (Ek: 1/3/2014-6528/12 md.)

Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik,
yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları hâlinde, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler. Bu fıkraya göre Bakanlıkta istihdam edilenler, ayrıldıkları özel öğretim kurumundan kıdem ve ihbar tazminatı talep edemez.

** kaynak:http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ozelogretimkanun_1/ozelogrkanun_1.html

Bu madde kapsamında Bakanlıkta istihdam edileceklerde aranacak şartlar, eğitim ve öğretim desteğinin verilmesine ilişkin ölçütler, desteğin verileceği eğitim kurumu türleri, eğitim kademeleri ve kurumlar itibarıyla verilecek destek tutarları, eğitim ve öğretim desteğinin kontrol ve denetimi ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve Bakanlıkça müştereken hazırlanan yönetmelikle belirlenir.”

 

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber "www.kpsscafe.com.tr" şeklinde Aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

03 Haz 2014 - 10:25 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

04

leee - 30 yıl çalışmış olması gerekir diyor.... bu devletin adaleti yok arkadaş. kuran kursu hocalığına 6 aylıkları aldılar..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 10:25
03

mehmet gazi tümay - peki öğretmen kadrosu dışında çalışanlar için bir uygulama var mı ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 10:25
02

seval - Öğretmen kadrosu için bişey yapmayacaklar hiç bahsi geçmedi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 10:25
01

felsefeci - Kimse sormuyor. Ygs sınavı bilgiyle kazanılmaz. Süre ile yarıştır. Çeldirici zaman yorumlama gücü ile kazanılır. Tecrübe önemlidir. Şimdi soruyorum meb deki kurslara çocuk deseki hocam 20 tane sorum var diye öğretmenler 4 saat mesai sonrası vakit ayırıp soru çözecek mi? Etüt yapacakmı. Çocuklar deneme olamayacaklar. Denemesiz bir hazırlık mı olur. Okullar optik okuyucuya bile sahip değil. Alsalar da e okuldan mı okuyacak? Çok komik. Programı alsalarda kim okuyacak. M dür mü ? rehberlikçi mi? Öğretmen mi. Kısacası denemenin, etütün, birebirin olmadığı bir sistem nasıl temel liseyle baş edecek? Sadece ders anlatmakla sınav kazanılmaz. Niye kimse bunu görmüyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Haziran 10:25


Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )