2017/1 KPSS Merkezi Yerleştirmelerinde Tercih Yapacak Adaylar Dikkat! DPB Uyardı

2017/1 KPSS Merkezi Yerleştirmeleri TERCİH SÜRECİ devam eder iken, yetkili kurumlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bunun yanında KPSSCAFE araştırmalarını sizler ile buluşturuyor. Merkezi atamalarda adayların dikkat etmesi gereken bir faktör bulunuyor. İşte o önemli husus ve ayrıntıları...

2017/1 KPSS Merkezi Yerleştirmelerinde Tercih Yapacak Adaylar Dikkat!

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak olan atamalarda, tercih süreci işliyor.

Adaylar büyük araştırmalar sonucunda tercihlerini yapacak. Bu hususta yetkili kurumlar ve atama yapacak olan kurumlar açıklamalarını adaylar ile buluşturuyor. Devlet Personel Başkanlığı resmi web sayfasında yapılan bir yazılı açıklama doğrultusunda adaylara bir uyarı yapıldı.

2017/1 KPSS MERKEZİ YERLEŞTİRMELERİNDE MAHALLİ İDARELERİ TERCİH EDECEK ADAYLARIN DİKKATİNE başlığı ile yayımlanan yazıda Belediye Başkanlıkları ve İl Özel İdareleri'ni tercih edecek olan adaylara seslenildi.  

Mahalli idarelere tercihde bulunan adayın, yerleştirmesi ve ataması yapılması durumunda adayın hemen veya belli bir süre sonra eş durumu veya başka bir sebeple yer değiştirme suretiyle başka bir ile tayini mümkün değil. Devlet Personel Başkanlığı'nın konuya dair yaptığı açıklama şu şekilde oldu;

''2017/1 KPSS MERKEZİ YERLEŞTİRMELERİNDE MAHALLİ İDARELERİ TERCİH EDECEK ADAYLARIN DİKKATİNE
İl özel idareleri, belediyeler, bunlara bağlı kuruluşlar ile kurdukları birlikler ve döner sermayeli kuruluşların artan personel ihtiyacı ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin talebi üzerine, mahalli idarelerin 2017/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde KPSS sonuçlarına göre personel temin edebilmesi uygun görülmüştür.
Bu çerçevede,  2017/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde Belediye Başkanlıkları ve İl Özel İdareleri’ne ilişkin yerleştirme yapılacak kadrolar tercih kılavuzunda yer almaktadır. Tercihte bulunacak adayların Başkanlığımıza yöneltmiş olduğu sorulardan adayların eş durumu vb. sebeplerle yer değişikliğinin bu kurumlarda nasıl yapılacağı ve kurumlararası geçiş hususunda tereddüt yaşadıkları anlaşılmaktadır.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 72 nci maddesinde yer değiştirme suretiyle atanma düzenlenmiş bulunmaktadır. Ancak bir kurumda istihdam edilen memurların yer değiştirme suretiyle atanmaları kişilerin tayin talebinde bulundukları çalıştıkları kurumun taşra teşkilatının da bulunmasına bağlıdır.
Mahalli idareler mahalli ihtiyaçlar için mahallinde kurulmuş olan tüzel kişilerdir. Bu kurumların bulundukları mahaller dışında başka illerde birimleri bulunmamaktadır. Bu nedenle mahalli idarelere yerleştirilen ve ataması yapılan bir adayın hemen veya belli bir süre sonra eş durumu veya başka bir sebeple yer değiştirme suretiyle başka bir ile tayini mümkün bulunmamaktadır.
Diğer taraftan,  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 74 üncü maddesinde memurların bir kurumdan diğerine nakilleri düzenlenmiş bulunmaktadır. Buna göre memurların 657 sayılı Kanuna tabi kurumlar arasında kurumlarının muvafakatı ile nakilleri mümkündür. Ancak,  kamu idare, kurum ve kuruluşlarının; serbest memur kadrolarına açıktan veya diğer kamu idare, kurum ve kuruluşlarından nakil suretiyle yapabilecekleri toplam atama sayısı sınırı merkezî yönetim bütçe kanununda belirlenmektedir.
 
Yıllar itibariyle Merkezi Yönetim Bütçe Kanunları incelendiğinde, 190 sayılı KHK kapsamında yer alan kamu kurumlarının  açıktan veya naklen atama yapabilecekleri toplam kadro sayısının azaldığı görülmektedir. Bu itibarla kamu kurumlarının gerek açıktan gerekse naklen atama sayılarının geçmiş yıllara nazaran düşük olacağı dikkate alındığında mahalli idarelerde veya başka herhangi bir kurumda görev yapan bir memurun kurumlararası nakil talebinin kurumlarca  karşılanmasının çok zor olacağı anlaşılmaktadır.
Bu nedenle, 2017/1 KPSS merkezi yerleştirme işlemlerinde mahalli idareleri tercih edecek adayların mağdur olmamaları için tercih yaparken yukarıda yer verilen açıklamalar  çerçevesinde hassasiyetli davranarak, bu hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.''

KPSS MERKEZİ ATAMALARINA DAİR GELİŞMELER, AYRINTILAR VE BİLGİLENDİRMELER İÇİN KPSSCAFE'Yİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİNİZ. ARAŞTIRMA HABERLERİMİZ İLE SİZLERİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ. 

Memur grubumuza katılmak için --->tıklayınız   ios mobil uygulamamız için ----> tıklayınız android mobil uygulamamız için ---->>> tıklayınız

kpsscafe.com.tr|ANKARA

23 Haz 2017 - 00:43 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?