27.Dönem POMEM Alımları Ne Zaman Yapılacak? 2020 Polis Başvuru Şartları...

26. Dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasına az bir süre kaldı. Polis Akademisi tarafından yürütülen 26. Dönem POMEM polis alım süreci devam ediyor. Peki 26. Dönem POMEM sonuçları ne zaman açıklanacak? 27. Dönem POMEM alımları ne zaman başlayacak? 2020 Polis Başvuru Şartları ne olacak? İşte detaylar...

+3
Haber albümü için resme tıklayın

26. Dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasına az bir süre kaldı. Polis Akademisi tarafından yürütülen 26. Dönem POMEM polis alım süreci devam ediyor.  Peki 26. Dönem POMEM sonuçları ne zaman açıklanacak? 27. Dönem POMEM alımları ne zaman başlayacak? 2020 Polis Başvuru Şartları ne olacak? İşte detaylar...

26. Dönem POMEM alımları en az önlisans mezunu adaylar arasından KPSS 60 ve 65 puan ile yapılmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU polis alımlarında KPSS şartı ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı.

26. Döneme kadar polis alımlarında spor mülakatı ve sözlü mülakat birer gün ara ile yapılırken, 26. dönem itibari ile spor ve sözlü mülakatlar aynı gün arka arkaya yapılmaya başlandı. 27. DÖnem POMEM alımlarında da sözlü ve spor mülakat aynı gün yapılacak.

10 ARALIK'TA SEÇİM AŞAMALARI SON ERİYOR!

18 Kasım 2019 tarihinde başlayan POMEM seçim aşamaları 10 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. 10 Aralık 2019 tarihi itibari ile sona erecek olan 26. Dönem POMEM seçim aşamalarından sonra gözler 26. dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasına ve 27. Dönem POMEM ilanının yayınlanmasına çevrilecek.

27. DÖNEM POMEM ALIMLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

26. Dönem POMEM seçim aşamalarının 10 Aralık itibari ile sona ermesinin ardından adaylar sonuçların açıklanmasını bekleyecek. 27. Dönem POMEM alımları ise 2020 yılının Mart ayı gibi yapılması kuvvetli görünüyor.

2020 POMEM ALIMI NE ZAMAN OLUR?

2020 yılı POMEM alımları ile ilgili henüz bilgiler verilmedi. Fakat geçtiğimiz yılları düşünecek olursak bir önceki dönemin sınav sonuçları ve eğitimleri Mart ayında sona ermektedir. Bu nedenle alımlarında bu süreç bittikten sonra gerçekleşeceği düşünülüyor. Başvurular eğitim ve sınav bittikten sonra gerçekleşir ve daha sonra alımlar yapılır.

2020 POMEM BAŞVURU ŞARTLARI

Her yıl farklı başvuru şartları ile karşımıza çıkan POMEM, 2020 yılındaki başvuru şartlarını henüz açıklamadı. Ancak bazı esnetmeler olacağı açıklanmıştı. Özellikle renk körlüğü hakkında bir şeyler yapılacağı hakkında konuşulmuştu.

Başvuru şartlarında değişmeyen durumlar mevcut. Bunlardan en önemlisi T.C. vatandaşı olmak. Diğer başvuru şartları şunlardır:

-Ön lisans ve lisans mezunu olmak veya bunlara denk olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bağlı denk bir yurtdışı okulundan mezun olmak.

-KPSS’den belirtilen, istenen puanı alıyor olmak. 2019 yılında istenilen puan p3 puanı 60 şeklindeydi. 2018 yılında ise P3 ise 65 puan olarak istenmişti.

-(Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), ön lisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS ön lisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak.

-18 yaşını doldurmuş olmak ve 30 yaşından gün almamış olmak.

-Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

-Belirtilen boy ve kilo şartlarına uygun olmak. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)(Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

-26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

-Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

-Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

-Erkek adaylar için intibak eğitiminin başladığı tarih itibariyle 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre silahaltında bulunmamak.

-Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile durumunu belirtecektir.)

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

Bu şartlara ek olarak yeni şartlar eklenebilir veya bazı şartlar esnekleşebilir. 2020 yılı kılavuzu henüz yayınlanmadı.

07 Ara 2019 - 19:22 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?