CTE ve Adalet Bakanlığı 15 Bin 500 Memur Personel Alım İlanı Bekleniyor

Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü en az lise mezunu adaylar arasından 2018 yılında 15 bin 500 personel alımı yapacağını açıkladı. Yüz binlerce adayın beklediği ilanlar bekleniyor. Peki ilanlar ne zaman yayımlanacak? İlanlara kimler başvurabilir?

Adalet Bakanlığı en az lise mezunu adaylar arasından 2018 yılında 15 bin 500 personel alımı yapacağını açıklamıştı. Açıklama geldi ancak ilanlar halen gelmedi.

ADalet Bakanlığı 2018 yılı bütçe görüşmelerinin personel istihdamı bölümünde kuruma 2018 yılında kaç memur alımı yapılacağı belirlendi. Buna göre Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlara bu yıllın sonuna kadar 5 bin 500'ü hakim ve savcı, 10 bini yardımcı personel olmak üzere 15 bin 500 personel alımı yapılacak.

Hakim ve Savcı Alımları

Adalet Bakanlığı hakim ve savcı alımları ÖSYM tarafındna yapılan sınavla alınmaktadır. Alım için sınavların önümüzdeki aylarda yayımlanması bekleniyor.

Yardımcı Personel Alımları

Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bu yıl içerisinde 10 bin personel alımı yapılacak. Yardımcı personel pozisyonuna yapılacak alımlar en az lise mezunları arasından yapılacak. (Yardımcı personeller: Zabıt Katibi, İnfaz Koruma Memuru, Mübaşir, Destek Personeli)

İlanlar Bir An Önce Yayımlanmalıdır

Memur olmak isteyen binlerce aday, Bakanlığın ilanını bir an önce yayımlamasını istiyor. Biz de Kpsscafe.com.tr olarak adayların seslerini Bakanlığa duyurmak için haberimizi kaleme aldık. İlanların Mart ayında yayımlanması bekleniyor.

Başbakan'ın Personel Alım Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz yılın sonunda yaptığı açıklamada kamuya 110 bin memur alımı yapılacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Ayrıca 2018 bütçesi malum cuma günü Meclis Genel Kurulunda kabul edildi ve yeni yıla inşallah yeni bütçemizle girmiş olacağız. 2018'de devletin verdiği hizmetlerin daha kaliteli bir şekilde daha eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için Sağlık Bakanlığımıza 36 bin sağlık personeli alacağız. Milli Eğitim Bakanlığına 20 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz ve Adalet Bakanlığında da çeşitli hizmetlerde çalışmak üzere zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi 15 bin personeli istihdam edeceğiz. Ayrıca köylerimizin eksik imam ihtiyacını karşılamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığına 9 bin 500 kadro vereceğiz, müezzin, imam ve Kur'an öğreticisi olarak buralarda çalışacaklar. Gençlik ve Spor Bakanlığı, her geçen yıl her geçen ay yurt sayısını artırıyor Kredi Yurtlar Kurumu... Dolayısıyla Kredi Yurtlar Kurumunun da ihtiyacı olan 10 bin 900 personelin 2018'de işe başlaması için gerekli izinleri almış durumdayız.

Üniversitelerimizde 4 bin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 2 bin ve üniversite hastanelerinde 7 bin yeni personel alınacak. Böylece bütün kurumlarımızda 110 bin yeni memur alımı gerçekleştirilecek. Böylece bakanlıklarda, devlet dairelerinde, 'personel eksikliğinden dolayı işlerin aksaması' diye bir sorun yaşanmayacak, hayırlı uğurlu olsun diyorum."

Başvuru Şartları

Adalet Bakanlığı ve CTE personel alımlarında istenen başvuru şartları şu şekilde;

#  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,

#  Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

# Sicil kaydı temiz olması,

#  Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

#  Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

# Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

#  Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;  Merkezî sınavın (KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak, mübaşir, zabıt katibi, destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak.

#  Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

İnfaz ve koruma memurluğu için ;  

#  En az lise veya dengi okul mezunu olmak,  

# Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak,

# Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm.’den kısa boylu olmamak,

#  Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

Zabıt Katipliği için;

# Fakülte veya yüksek okulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak, (Bu maddede sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

# Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya  son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

# Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı ilgili adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)

Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilecektir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilecektir.

Sözleşmeli diğer sağlık personeli (sağlık memuru) için;

# Meslek liselerinin hemşirelik, toplum sağlığı veya acil tıp teknisyenliği bölümlerinden ya da bu bölümlerin lisans veya önlisans programlarından mezun olmak,

Sözleşmeli destek personeli (şoför) için;

# En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
# E sınıfı sürücü belgesine sahip olmak (ya da Karayolları Trafik Yönetmeliğinde 17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile yeni tip D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak)

Sözleşmeli teknisyen için;

# En az meslek liseleri veya teknik liselerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,

# Yerleştirileceği pozisyonun gerektirdiği teknik bilgiye sahip olmak.

Sözleşmeli destek personeli (aşçı ve kaloriferci) için;

# En az lise veya dengi okul mezunu olmak,

# Halk Eğitim Müdürlükleri veya diğer resmî kurum ve kuruluşların ilgili branşta düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak,

İlanlar yayımlandığı anda haberdar olmak için Kpsscafe'yi takipte kalın;

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE iOS uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

02 Şub 2018 - 16:00 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

10

ayşe kaya - hadi inşAllah, sabırla bekliyoruz ilanları. yaştan dolayı son denemem olacak zaten zabıt katipliği.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
09

aslıberke - lütfen sesimizi duyun adalet bakanlığı personel alım ilanını bekleyen binlerce kişiyiz personel alımının hangi tarihte yapılmasını planladığınızla ilgili bizleri de bilgilendirmenizi istiyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
08

fatoş - haber yapmanız bizim için çok önemli siteye çok teşekkürler sesimiz oldunuz bakanımızda inşallan bu sese kulak verir saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
07

Mehmet - 2016 kpss baz alınacak yoksa 2018 bilen varsa söylesin ona göre çalışalım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
06

ayşe kaya - 2016 puanları baz alınarak bir büyük alım daha yapacak adalet bakanlığı. o da bu alım olacak işte.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
05

Enes - Arkadaşlar mübaşir hangi şehir başvuru yapmak mantıklı olur 82 puan kaç civarı mübaşir alımı olur Türkiye genelinde

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
04

Lisanslar - Lütfen lisanslar için puan sınırı düşürülsün Adalet Bakanlığı KPSS Cafe duy sesimizi.... yüksek puan almak çok zor sıralama bize gelmiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
03

ayşe kaya - puan sınırı değil, yaş şartı saçmalığı kalksın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00
02

ayşe kaya - o değil de geçen sene de ha mart ha nisan ha haziran diye diye ekime kadar beklemiştik büyük alım için. bu da öyle olmasın şimdi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 16:00Anket Sosyal Medya Kapansın Mı?