Kayıp-kaçak bedeli nasıl geri alınır?

Yargıtay kararıyla haksız şekilde alınan kayıp ve kaçak bedellerinin geriye dönük 10 yıllık ödemelerinin abonelere geri ödenmesi kararı sonrası hangi işlemleri yapmak gerekiyor? İşte başvuru dilekçesi

Yargıtay kararıyla haksız şekilde alınan kayıp ve kaçak bedellerinin geriye dönük 10 yıllık ödemelerinin abonelere geri ödenmesi kararı sonrası hangi işlemleri yapmak gerekiyor? İşte uygulama yöntemleri ve başvuru dilekçesi...

Abonelerin büyük çoğunluğu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı sonrası paralarını geri alabilmek için dağıtım şirketlerine akın ederken öncelikle tüm abonelerin son 10 yılda dağıtım şirketlerinden ne kadar kayıp-kaçak parası ödediklerine dair belge almaları gerekiyor.İki bin lira altındaki tutarlar için hakem heyetine, üstündeki tutarlar içinse tüketici mahkemelerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Kanun Düzenlemesi Ocak'ta yapılacak

Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada kayıp-kaçak bedeli için kanuni düzenlemenin Ocak ayında yapılacağını açıkladı.

Aboneler bundan sonrası hangi yolu izlemeli?

İlk olarak tüm aboneler bulunduğu ildeki dağıtım şirketine gitmelidir. Daha sonra 10 yıl boyunca kendisinden ne kadar kayıp-kaçak bedeli alındığını öğrenecek, ardından abone öğrendiği bedele göre tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvuracak. Ödenilen bedel 2 bin TL altında ise hakem heyetine üstünde ise mahkemeye başvurulacak.

Örnek Dilekçe Metni

Tüm aboneler ödediği bedeli geri almak için dilekçeyi hazırlayıp hakem heyetine teslim edecek.

T.C.
...................................... Kaymakamlığı
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na)
Şikayet Eden :
Adresi :
E- Posta & Telefon :
Şikayet Edilen :
Adresi :
Ş. Parasal Değeri :
Konusu : Kayıp, kaçak bedeli olarak alınan bedelin tarafıma iadesi istemidir.
Açıklamalar :1-) Her ay abonesi olduğum .................... ait olmak üzere ikametimin bulunduğu adresimde kullandığım elektrik tüketim miktarına göre fatura tahakkuk etmektedir. Bu faturalarımda hizmet bedeli karşılığı olmayan "K/K Bedeli" adı altında kayıp, kaçak bedeli alındığını tespit ettim.
2-) Bu faturalarda bir hizmet bedeli karşılığı olmadığı açıkca belli olan, kötü niyetli diğer kullanıcıların kaçak kullanımı ve tedarikçi elektrik dağıtım firmasının ağır ihmal ve kusurları ile altyapısının eksikliklerinden kaynaklanan kayıp ve kaçak tüketimlerinin bedeli karşılığı olarak bunun biz dürüst aboneye yansıtılması kabul edilemez. Üstelik kayıp ve kaçak oranları bölgeler arasında oransal olarakta farklılık oluşturmaktadır. Bu nedenle elektrik faturalarına yansıtılan oranlarda bile bir tutarsızlık görülebileceği gibi bir başkasının işlemiş olduğu suç diğer taraftan dürüst tüketiciye yansıtılmakta, işlemediğim bir suç ile kişisel onurum zedelenmekte ve şahsıma atfen kusur izafe edilmektedir. "K/K Bedeli" adı altında yaklaşık % 15 oranında veya daha üzeri oranlarda kayıp/ kaçak bedeli adı altında bir ücret yansıtılmaktadır. Elektrik tedarikçisi firma bu bedelin "EPDK"nın kararı ile faturalara yansıtıldığını şöyle belirtmektedir.
Bahse konu elektrik faturalarında yer alan kayıp/kaçak bedeli şirketimizin kendi inisiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığı, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu dahilinde tüm yurtta ulusal tarife olarak uygulandığı, söz konusu tariflerin ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği, 01.04.2011 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanmakta olan tarifeler ise 28.12.2010 tarih ve 2999 sayılı EPDK Kararı ile belirlenmiş, tedas.gov.tr internet adresinde yayınlandığı, Bu tarifeler kapsamında uygulanmakta olan; enerji bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kalemlerine ilave olarak kayıp/kaçak bedeli ve perakende satış hizmeti (sayaç okuma) bedelleri belirlendiği, söz konusu bedellerin 2011/Nisan ayından itibaren elektrik faturalarında yer aldığını, bahse konu bedel, E.P.D.K tarafından belirlendiği ve uygulamaya konulmuş olup, şirketin alınan bedelle ilgili bir kararı söz konusu olmadığını belirtmiştir.
3-) Aslında 4628 Sayılı Kanun'un 11. Maddesi ve Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin "Madde 33- (1): Bu yönetmelik hükümleri uyarınca elektrik enerjisi hizmeti alan müşterilerin hakları ve zararlarının tazmini konusunda kanunun 11. maddesi ve 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri ile buna ilişkin diğer mevzuat hükümleri uygulanır." demektedir.
4-) İlgili yasal hükümler gereğince, EPDK'nın kayıp/kaçak bedellerinin abone faturalarına yansıtılması hususunda aldığı karar mevcut yasal hükümlere aykırılık teşkil etmektedir. Kaldı ki alınan karar hiçbir surette yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunların önün geçerek uygulanamaz. Bu bağlamda 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun özel bir kanun olup mevcut genel hükümlerinde önüne geçmektedir.
5-) Mevcut kanuni hükümleri mucibince; elektrik faturalarıma yansıtılarak tahakkuk edilmiş bulunan kayıp/kaçak bedellerinin 4077 Sayılı TKH Kanun'un doktrinine uygun olarak burada tüketicin zayıf taraf olduğu kabul edilerek korunması gerektiği şeklinde tedbirin alınması ilgili hüküm mucibince belirtilmektedir.
İş bu ikame olunan mağduriyetim nedeniyle haksız ve hukuksuz olarak alınmış bedel veya bedellerin toplamı olan ..................... .-TL'nin tarafıma iadesi kararının alınması için hakem heyetinize başvurmak zorunda kaldım.
Hukuki Nedenler :4077 Sayılı TKH Kanun ve diğer ilgili tüm mevzuat.
Hukuki Deliller :Elektrik faturaları, ödeme belgeleri, sözleşme, hakem heyeti emsal kararı, bilirkişi incelemesi ve ispata yarar her türlü delil.
İstem Sonucu :İzah olunan nedenlerden dolayı; kayıp/ kaçak bedeli adı altında haksız, hukuksuz olarak ve ödemiş olduğum .............. .-TL toplam bedele, ödemiş olduğum tarihten itibaren değişken yasal faiz oranı uygulanmak sureti ile hesaplanacak işlemiş faizi ile birlikte toplamının tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. / /2011
Şikayet Eden (Adı, Soyadı ve İmza)


31 Ara 2014 - 10:12 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )