İŞKUR Muhasebe Yönetmeliği Değişti-21 Ekim Resmi Gazete

21 Ekim tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile İŞKUr muhasebe yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. İşte Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren İŞKUR muhasebe yönetmeliği.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile İŞKUR Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı bildirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:

MADDE 1 – 23/12/2016 tarihli ve 29927 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabı”ndan sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabı”ndan sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe 18 inci maddesinden sonra gelmek üzere 18/A ve 18/B maddeleri eklenmiştir.

104 Proje özel hesabı

Hesabın niteliği

MADDE 18/A - (1) Proje özel hesabı; dış finansman kaynağından, Kurum adına dış proje kredisi olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen diğer bankalar nezdinde açılan özel hesaplara aktarılan tutarlar, bu tutarlardan yapılan giderler, verilen avanslar, açtırılan akreditifler ile avans ve akreditiflerden nakden geri alınanların ve hesap bakiyesinin değerlemesi sonucu ortaya çıkan kur farklarının izlenmesi için kullanılır.

(2) Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar veya uluslararası konsorsiyumlardan kapsam dâhilindeki kamu idarelerine proje karşılığı aktarılan hibe niteliğindeki tutarların uluslararası anlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla izlenmesi, harcanması ve muhasebeleştirilmesinde 27/11/2007 tarihli ve 26713 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Birliği ve Uluslararası Kuruluşların Kaynaklarından Kamu İdarelerine Proje Karşılığı Aktarılan Hibe Tutarlarının Harcanması ve Muhasebeleştirilmesine İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.”

Hesaba ilişkin işlemler

MADDE 18/B - (1) Dış finansman kaynağından, Kurum adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen bankalar nezdindeki proje özel hesaplarına yapılan aktarım üzerine bu hesaba kayıt yapılır.

(2) Dış finansman kaynağıyla yapılan anlaşma gereği özel hesaplara yapılan aktarım tutarları, aktarım tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplara kaydedilir.

(3) Proje özel hesabından yapılan kullanımların muhasebeleştirilmesinde işlem tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınır.”"

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

21 Eki 2017 - 09:59 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler