'Demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz'

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de demokrasiyi korumak için gereken her türlü güvenlik tedbirini alacağız ama asla demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen partisinin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'na verilen arada, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, "Sıkıyönetim yılları, Türkiye'de geride kalmıştır. Olağanüstü hal de geride kalmıştır" dedi.

"Demokrasilerde seçimlerde oluşan Meclis nihai çözüm makamıdır ve siyasi sorunların tartışılacağı, konuşulacağı yerdir" ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Bazı partiler sorumluluktan kaçarken, bazı liderler sadece polemik yaparak gelecek seçimlere dönük şimdiden polemik yığınağı yaparken, biz hem hükümet kurma sorumluluğunu yerine getirdik, hükümet kurmak amacıyla yürütülen koalisyon görüşmelerini hem de ülke yönetimi için gece gündüz çaba sarf ettik" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Şimdi koalisyon konusunda bize teklif gelmedi diye bir iddiayı kimse ileri süremez. Görüşmelerimizin amacı bir koalisyonun hangi şartlarda ve ne zeminde olacağı ve keşfedilmesi üzerine yapıldı" dedi.

Devlet yönetiminde hiçbir zaafa mahal vermediklerini belirten Davutoğlu, "Dünya ekonomisindeki kritik süreçler yaşanırken, ülkemizin ekonomik istikrarı yönünde de gerekli adımları attık, atmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz"

"HDP'ye dönük olarak da, onun sırtını dayadığını iddia ettiği örgütlere dönük olarak da söylüyorum, Türkiye'de demokrasiyi korumak için alınması gereken her türlü güvenlik tedbirini, önlemi alacağız ama asla Türkiye'de demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'de demokrasiyi korumak için alınması gereken her türlü güvenlik tedbirini alacağız. Her türlü önlemi alacağız ama asla Türkiye'de demokrasinin askıya alınmasına izin vermeyeceğiz. Hele hele Türkiye'de Milli Güvenlik Kurulu'na atıfla bazı sorunların çözüleceğini iddia etmek, Meclis'te bulunmanın sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin Milli Güvenlik Kuruluna görev atfetmeleri ise yine demokrasimiz açısından bir şanssızlıktır."

Davutoğlu, "Olağanüstü görünen durumlarda en doğru çözüm olağan tavır sergilemektir. Yani toplumu olağanüstü hale, olağanüstü bir psikolojiye yöneltmek isteyenlere verilecek en doğru cevap olağan süreçleri olağan bir psikolojiyle yürütmektir" ifadelerini kullandı.

"Kararlılığımızı hiçbir tereddüt göstermeden devam ettireceğiz"

Başbakan Davutoğlu, "Her teklife hayır dedikten sonra çıkıp sıkıyönetim talebinde bulunanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinde bir çözüm üretelim dedikten sonra çıkıp Milli Güvenlik Kurulu zeminine olayı çekmeye çalışmak, 28 Şubat mantığı gibi bir mantıktır" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Milletimiz ve vatandaşlarımızın bütünü hükümetimizden, devletimizin kudretinden emin olmalıdır. Her ne suretle olursa olsun bu görevi ürettiğimiz sürece ülkemizin her bir köşesinde üzerimize gelen terör saldırıları karşısında kararlılığımızı hiçbir tereddüt göstermeden devam ettireceğiz" dedi.

Bütün siyasi partilere çağrı

"Ben bütün siyasi partilere bir çağrıda bulunmak istiyorum" diyen Başbakan Davutoğlu, "24 Ağustos günü gelmeden önce, TBMM içinden bir hükümet çıkamadığı için Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümet çıkmaması dolayısıyla erken seçim kararı almasına mahal bırakmaksızın gelin biz görevimizi yapalım ve TBMM içinden bir hükümeti, erken seçim kararını da TBMM içinde alarak biz vazifemizi yapalım" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli'ye buradan çağrıda bulunuyorum, en kısa zamanda nerede ve hangi şartlarda isterlerse bir araya gelmeye hazırım. İstedikleri mekanda, istedikleri süreyle, istedikleri gündemle oturmaya hazırım."

Anayasa ne diyorsa onu yaparım

Davutoğlu, "(HDP) Eğer böyle ithamda bulunmasalardı belki bir istişare ihtiyacı hisseder veya demokratik süreçlere duyduğum saygı gereği belki de bir istişarede bulunur, sorabilirdim. Ama bana hakaret ettikten sonra anayasal çizgi dışına çıkıp benden bir tavır beklemeye de hakları yok. Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesi halinde bakarım, anayasa ne diyorsa onu yaparım" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "CHP ve MHP bu çağrıya cevap verirse böyle bir güvenlik problemiyle karşı karşıya kalmayız. Bugün bu çağrıyı yapıyorum, yarın toplanırsak HDP'nin hükümette görev almasına gerek kalmaksızın üçlü bir koalisyon oluştururuz. İsteniyorsa ikili bir koalisyon da oluşturmaya hazırım hangisi hazırsa. HDP'nin de hükümette görev almasına gerek kalmaz" şeklinde konuştu.

Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Hesap şuysa, biz çekilelim AK Parti HDP ile yan yana gözüksün de ben HDP'den hoşlanmayan vatandaşların oylarına talip olup istismar edeyim diye hesap ediliyorsa, buna kurnazlık derler, bu akıllı bir strateji değil. Akıllı stratejinin dayandığı şey, meşruiyettir, ahlaktır. Burada oynanan oyun bu."

"Milletimiz söz konusuysa biz egolarımızı bir kenara bırakırız"

Başbakan Davutoğlu, "Milletimiz söz konusuysa biz egolarımızı bir kenara bırakırız. 'Vesayetten kurtulsun da gelsin' dedikleri halde ben hiçbir şekilde bunu tartışma konusu yapmadan gittim, çünkü milletimin geleceği benim şahsi egomdan daha önemlidir. Ama şimdi herkese soruyorum ne çözüm ürettiler, ne teklif ettiler? Her teklife hayır dedikten sonra çıkıp sıkıyönetim talebinde bulunmak, 'TBMM içinde çözüm üretelim' dedikten sonra çıkıp Milli Güvenlik Kurulu zeminine olayları çekmeye çalışmak, 28 Şubat mantığı gibi bir mantıktır" şeklinde konuştu.

"Bütün Meclis'i temsil eden bir tabloyla hükümet kuralım"

Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımızın karar alması durumunda, Anayasa'nın 114 ve 116'ncı maddelerinin ruhuna ve mantığına uygun olarak, bütün partilerin bu hükümette yer alması çağrısında bulunuyorum. Hiçbir bahane göstermeden, hiçbir gerekçeyle birinin diğerini dışlamasına izin vermeden, madem ki bu kadar büyük sınamalarla karşı karşıyayız, madem ki böyle bir karar alınmak zorunda kaldı, bütün Meclis'i temsil eden bir tabloyla hükümet kuralım diyorum" ifadelerini kullandı.

"Kimse gelmezse gelmesin bu ağır sorumluluğu üstleniriz"

"Kimse gelmezse gelmesin, biz ne denirse denilsin bu ağır sorumluluğu üstleniriz" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Bedeli ne olursa olsun teröre karşı milletimizin bekası için verdiğimiz mücadeleyi yürütürüz. Seçimde kaybetsek dahi alınması gereken karardan bir an dahi feragat etmeyiz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"62. Hükümet döneminde benim oluşturduğum Bakanlar Kurulu'nu Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Cumhurbaşkanımız anayasal olarak daha önceki bütün cumhurbaşkanlarında olduğu gibi onaylar ve o anlamda istişarede bir söz hakkı da vardır o ilişkinin doğası gereği ortaya çıkan. Bunu tartışmaya açtıktan sonra HDP'nin, gelecek üyelerin kendisine danışılmasını istemesi tam anlamıyla bir tutarsızlıktır. Ben ne yapacağımı bilirim. Anayasa ne derse onu yaparım. Eğer böyle bir ithamda bulunmasalardı, belki bir istişare ihtiyacı hisseder veya demokratik süreçlere duyduğum saygı gereği belki de bir istişarede bulunur, sorabilirdim. Ama bana hakaret ettikten sonra, anayasal çizgi dışına çıkıp benden bir tavır beklemeye de hakları yok."

20 Ağu 2015 - 21:54 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler