Kastamonu'nun Adının Değiştirilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk tarafından Kastamonu ilinin adının Gazi Kastamonu olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk tarafından Kastamonu ilinin adının Gazi Kastamonu olarak değiştirilmesi için kanun teklifi verildi.

Kanun Teklifi'nin genel gerekçesi şöyle açıklandı;

I. Dünya Savaşı sonrasında vatanımızda başlayan emperyalist işgale karşı yurdumuzun dört bir köşesinden mücadele başlamış. işgale uğrayan yada uğramayan tüm şehirlerimiz istiklal ve istikbal davası olan Milli Mücadeleye katkı sunmuştur. Bu şehirlerimizin en önemlilerinden birisi de şüphesiz ki Kastamonu'dur.

Kastamonu işgale uğnımayan bir şehir olmasına rağmen Milli Mtleadclemizin 1988 şehit ile cn çok şehit veren şehirlerinden birisidir. Kastamonulann gerek cephede gerekse de cephe gerisindcki mtıcadeleleri Milli Mücadele hafızanıızda Kastamontiya özel bir önem vennemizi gerektirmektedir. 
Kastamonu'nun Milli Mficadeledeki en önemli katkılarından birisi mücadelenin silah ve cephane teminindeki roltIdUr. Kastamonu, Milli Mücadelenin mühimmat sevk ve idaresini yürütmüş, Doğu cephesinden, Istanbul'dan ve Rusya'dan getirilen malzemelerin cephelere taşınmasında ana güzergalı olmuş ve bu görevi en başarılı bir şekilde yerine getirmiştir. Bu önemli vazifenin güvenlik içinde hızlı bir şekilde yerine getirilmesi suretiyle Kastamonulular Milli Mücadelenin can damarı olmuştur. Inebolu Iskelesinden başlayan zorlu yolculuk Sakarya'ya kadar uzanarak zafere olan inancı yüksek bir fedalarlıkla pekiştirrniştir. Öte yandan olası işgallere ve Rum çetelerinin saldınlanna karşı ilk mılfrezelerin bu bölgede de oluşturulduğu görülmektedir. özellikle İnebolu'da 14 Nisan 1919 tarihinde kurulan müfreze bölge insanının direnişini teşkilatlandınnıştır.

Kastamonu, Milli Mücadele sürecinde hızlı bir şekilde leşkilatlanma niteliği gösteren şehirlerimizin de başında gelmektedir. Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Müdafaa-ı Hukuk Hanımlar Cemiyeti, Inebolu Gençler Mahfili, Kastamonu Muallimler Cemiyeti gibi teşkilatlarla Kastamonıdular Milli Mücadeleye katkı sunmuştur. Bu yüksek bilinç ile Kastamonu halkı Milli Mücadele döneminde vatan sathında meydana gelen bütün olaylara ve işgallere karşı miting ve toplantılarla tepki göstermiştir. örneğin, Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin 10 Aralık 1919 tarihinde, Izmir'in işgalinin duyulmasından sonra 16 Mayıs 1919 tarihinde şehir merkezi ve ilçelerde, Istanbul'un işgalinden sonra 17 Mart 1920'de protesto mitingleri düzenlenmiştir.• Kastamonu'daki istiklal ve istikbal bilinci Milli Mücadelenin sözctilüğlInü yapmak ve Milli Mücadelenin haklılığını Dünyaya duyurmak amacıyla yapılan faaliyetlerle de görflimüşler. Milli Mücadelenin öncesinde, 15 Haziran 1919 tarihinde Kastamonu'da yayına başlayan Açıksöz Gazetesi Fransız ve Yunan işgallerinin Anadolu halkına duyurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca bu gazete Kastamonu'ya gelen Milli Mücadele yanlısı Mehmet Akif, Hamdullah Suphi, Yusuf Akçura, Ismail Hakkı Uzımçarşılı, Ahmet Ağaoğlu, Mustafa Necati gibi aydınlann da seslerini duyıırnıasına vesile olmuştur. Sonuç olarak, Kastamonu Mondros Ateşkes Anlaşması sonrasında işgale uğrayan bir şehir olmamasına rağmen Milli Mücadeleyi en çok destek ve katkı veren gehiderden birisi olmuştur. Serife Hacılar, Halime Çavuşlar, Necibe Nineler ile Kastamonu halkı Türk vatanında başlayan emperyalist işgale karşı her türlü varlığıyla mücadele etmiş, cephe gerisinde olmasına rağmen Milli Mücadelede çok aktif bir rol icra etmiştir. Kastamonu işgallere karşı Kuva-yi Milliye'nin yanında yer alarak Milli Mücadeleye destek vermiştir. Kastamonu halkı vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı ve birliği uğruna her türlü fedakarlığı göstermiştir. Kastamonusnun milli Mücadelede gösterdiği bu fedakarlık ve mücadele neticesinde şehrin "gazi" unvanıyla onurlandınlması uygun olacaktır.

01 Ara 2019 - 17:51 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?