Son dakika! Asgari ücret ne kadar oldu 2020 | Yeni asgari ücret belli oldu!

Son dakika! 2020 asgari ücret belli oldu 2020 asgari ücret zammı belli oldu. Asgari ücret ne kadar? 2020 asgari ücret net ne kadar oldu? Brüt asgari ücret 2020 ne kadar? Net asgari ücret 2020 ne kadar? Soruları da yanıt buldu. İşte asgari ücret hakkındaki tüm detaylar haberimizde...

Asgari ücret ne oldu son dakika haberleri! 2020 asgari ücret sonunda netlik kazandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve diğer temsilcilerin görüşmesi sona erdi. 2020 asgari ücret zammı brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 oldu.

CUMHURBAŞKANI ‘’JESTİMİZİ YAPARIZ’’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya’dan dönerken, “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız” demişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Burada jesti, rakamın inmesi-çıkmasından ziyade herkesin taleplerini karşılayacak bir orta yol şeklinde anlamak daha isabetli olur” diye konuşmuştu.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Asgari ücret zammı görüşmeleri, yasa gereğince 5 işçi, 5 işveren devlet temsilcileri olmak üzere 15 kişiden oluşur. Asgari Ücret Tespit Komisyonu olarak adlandırılan kurulun üyeleri, Bakanlık Çalışma Genel Müdürü ve yardımcısı, Bakanlık İş Sağlığı ve Genel Müdürü ve yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik, Fiyat İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ile 5 işçi temsilcisi ve 5 işveren temsilcisinden oluşmaktadır.

Asgari ücret görüşmelerine İşçi taraf Türk İş, işveren tarafı TİSK temsil edilirken, hükümet adına da Çalışma Bakanlığı bulunur.

ASGARİ ÜCET BİRÇOK ÖDEMEYİ DE ETKİLİYOR

Asgari ücretin yeniden belirlenmesiyle olacak bazı değişiklikler olacak:  

Asgari geçim indirimi- İşçi ve işverenin sosyal güvenlik primleri- Bağ-Kur primleri
- Genel Sağlık Sigortası primi 
- İşsizlik Sigortası primi
- Sosyal Güvenlik Destek Primi
- Asgari ücretle çalışanların kıdem tazminatı
- İhbar tazminatı
- Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği idari para cezaları
- Çeşitli vergilerle ilgili para cezaları
- Ücretten kesilen gelir ve damga vergisi
- Çıraklar ve stajyer öğrencilerin SGK primleri ve ücretleri
- Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanması
- İsteğe bağlı sigorta primleri
- Taksici, dolmuşcu, rehber ve part - time çalışanların sigorta primleri
- İkili sözleşme bulunmayan ülkelere çalışmaya giden işçilerin sigorta primleri
- Genel Sağlık Sigortası ödemelerinde gelir testi kriteri
- Geçici işsizlik ödeneği
- İşsizlik maaşı
- Evde bakım ücreti
- 65 yaş ve engelli aylığı 
- Emekli aylıkları
- Teşvik uygulamalarındaki sübvansiyonlar
- Bireysel Emeklilik Sigortası için sağlanan devlet katkısı

ASGARİ ÜCRET AGİ, BAKIM ÜCRETİ VE GSS ÖDEMELERİNİ DE ETKİLİYOR!

Bütün çalışanlar ve özelde de memurlar için uygulanacak asgari geçim indirimi, asgari ücrete göre belirlendiği için memur maaşları asgari ücretten doğrudan etkileniyor. Asgari geçim indirimi belirlenen asgari ücretin yüzde  50'sinin  yüzde 15'i ila asgari ücretin  yüzde 85'inin yüzde 15'i arasında belirleniyor. İşçi veya memurun eşinin çalışması veya çocuklarının sayısı bu oranın belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Asgari ücret evde bakım parası alacakların belirlenmesinde etkili oluyor. Kişi başına gelirinden dolayı başvurusu reddedilenler asgari ücret artışı sonrasında yeniden başvurabilirler.

Genel sağlık sigortası kapsamında olanların ödeyecekleri GSS primleri de asgari ücrete göre belirlendiğinden asgari ücret artışı, ödenecek GSS primlerini de arttırıyor.

İşsizlik ödeneği tutarı, onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor. Alt limit ise brüt asgari ücretin yüzde 40'ıdır. Dolayısıyla asgari ücret artışı işsizlik ödeneğinin hem tabanını hem de tavanını arttırıyor.

NELER OLMUŞTU?

TÜRK İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ

Türk-İş, yaptığı araştırma sonucuna dayandırarak asgari ücretin 2 bin 526 lira olması gerektiğini açıkladı.

SENDİKALAR SÜRECE DAHİL EDİLDİ

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in gelir vergisi tarife basamakları ve  oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi talebiyle başlayan birlikteliği, asgari ücret konusunda da sürüyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş  alışverişinde bulundu.

"Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek  mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün  Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

İşveren tarafını temsil eden TİSK yönetimi ise yeni asgari ücretin  işçiler kadar işverenler de düşünülerek belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Yatırım, üretim, ihracat, istihdam zincirindeki halkalardan her birini eşit  derecede önemli görüyoruz. Biri kırılırsa zincir kopar. Çalışmalarımızı bu  dengeleri dikkate alarak sürdürmeliyiz. Asgari ücrete yapılacak artışı  belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek ortak  sorumluluğumuzdur." görüşlerini paylaştı.

SEDİKALAR ve PARTİLER NE TALEP ETTİ?

Türk-İş, Hak-iş ve DİSK gelir vergisi basamakları ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesini talep ediyor. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 olduğuna dikkat çekerek, 2020 asgari ücret zam oranının bu rakam göz önünde bulundurularak çıkarılması gerektiğini söyledi.

İşvereni temsil eden, TİSK ise yeni asgari ücretin işçiler kadar işverenler de düşünülerek belirlenmesi gerektiğinin ifade ederek, "Yatırım, üretim, ihracat, istihdam zincirindeki halkalardan her birini eşit derecede önemli görüyoruz. Biri kırılırsa zincir kopar. Çalışmalarımızı bu dengeleri dikkate alarak sürdürmeliyiz. Asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek ortak sorumluluğumuzdur" açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin  ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  İsmail Tatlıoğlu, bir soru üzerine asgari ücretin en az 2 bin 500 lira  olması gerektiğini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, 2020 yılı için asgari ücretin 3 bin 200 olmasını talep etmişti.

HAK-İŞ ise asgari ücret konusunda, ‘’Biz asgari ücretin bir çalışan adına değil, evli ve iki çocuğu olan bir işçi ailesi adına belirlenmesini istiyoruz. Türkiye’de asgari ücret Batılı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi istisnai bir ücret değildir. Toplam çalışanların yüzde 45’inin asgari ücretle çalıştığı bir ülkeden bahsediyoruz. Aileleriyle beraber düşünüldüğünde 25 milyonluk bir kitleden bahsediyoruz.’’ Açıklamasında bulunarak, asgari ücret tespiti konusunda kendi belirlediğimiz rakamlar değil, 3 konfederasyonla birlikte belirlediği rakamlar göz önünde bulundurulmalıdır’’ dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, asgari ücretin bütçe  artış oranıyla doğru orantılı olması gerektiğini belirterek, "2019-2020  arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22,5. Bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2  bin 475 lira olması’’ gerekiyor.

İLK TOPLANTIDA SELÇUK: ‘’ORTAK NOKTADA BULUŞMAK TEMEL GAYEMİZ’’ DEDİ

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il toplantıda şu ifadelerde bulunmuştu:

Bu anlamda, asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte.  Dolayısıyla ücret artışı kadar, işin kendisinin yani istihdamın korunması da  mühim. İşin kendisini yani istihdamı koruduğumuzda bireyin daha mutlu olduğunu, bu vesileyle aile içindeki uyumun arttığını ve uyumlu ailelerin de müreffeh bir  toplumun inşasının yapı taşı olduğunu biliyoruz. Bizim çalışmalarımızda esas  aldığımız yol haritamız da budur. Mutlu birey, uyumlu aile ve müreffeh toplum, bunu çok önemsiyoruz. Bu süreçte komisyonun hem işçi hem de işveren bakış açısını  dikkate alarak ortak bir noktada buluşması en temel gayemiz.

İKİNCİ TOPLANTI: EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 3 BİN 247 OLARAK SÖYLEDİK!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2'nci toplantısı yaklaşık bir saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası açıklamada bulunan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, toplantıda genel olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'nda (TÜİK) gelen raporları dinlediklerini söyledi. Önder, "Küresel ekonomi nereye gidiyor', 'Türkiye ekonomisi nasıl', 'istihdamı ilgilendiren veriler ve rakamlar nasıl' diye, üç kurumdan bunları dinledik. Bizden en düşük memur maaşı istenmişti, onu açıkladık. Bekar ve çocuksuz bir memurun maaşı 3 bin 247 olarak söyledik" dedi.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI: 2 BİN 86 LİRA 80 KURUŞ TEKLİF EDİLDİ

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat ise TÜİK'in bir işçinin aylık gıda harcama tutarını komisyonla paylaştığını ancak açıklanan rakamların beklentilerinin altında olduğunu dile getirdi. Irgat, buna göre bir işçinin aylık gıda harcama tutarının ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 lira, orta statüdeki işlerde 2 bin 86 lira 80 kuruş, hafif statüdeki işlerde bin 940 lira 70 kuruş olarak hesaplandığını ifade etti.

ASGARİ ÜCRET KESİNTİLERİ

Yüzde 14 SGK primi, yüzde 1 işsizlik sigorta primi, yüzde 0.759 damga vergisi.

2019 ASGARİ ÜCRET

Asgari Ücret 2019 Brüt (Aylık): 2.558,40 TL

Asgari Ücret 2019 Net: 2.020,90 TL

Asgari Ücret 2019 Brüt (Günlük): 85,27 TL

Asgari Ücret 2019 Yasal Kesintiler

Brüt Ücret: 2.558,00 TL

Sigorta Prim İşçi Payı: 358,12 TL

İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı: 25,58 TL

Gelir Vergisi Matrahı: 2.174,30 TL

Gelir Vergisi: 326,15 TL

Damga Vergisi: 19,42 T

Kesintiler Toplamı: 729,26 TL

2019 AGİ RAKAMLARI

Bekar çalışan için güncel AGİ tutarı: 191,85 TL

Evli eşi çalışmayan çalışan için güncel AGİ tutarı: 230,22 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 259 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 287,78 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 326,15 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 326,15 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 3 çalışan için güncel AGİ tutarı: 26,15 TL

Evli eşi çalışan için güncel AGİ tutarı: 191,85 lira TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 220,63 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 249,41 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 287,78 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 306,96 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu çalışan için güncel AGİ tutarı: 326,15 TL

YILLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET

2003 225 lira

2004 318 lira

2005 350 lira

2006 380 lira

2007 419 lira

2008 503 lira

2009 546 lira

2010 599 lira

2011 658 lira

2012 739 lira

2013 803 lira

2014 891 lira

2015 1000 lira

2016 1.300 lira

2017 1.404 lira

2018 1.603 lira

2019 2.020 lira

ASGARİ ÜCRETİN TARİHİ

Asgari ücret ilk olarak 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da başladı, 1900’lü yıllarla birlikte Avrupa’ya yayıldı. 1928 yılında ise 26 sayılı asgari ücret belirleme yöntemleri ile ilgili uluslararası çapta bir sözleşme oluşturularak, standart haline getirildi. Türkiye de bu sözleşmeyi 1973 yılında onaylıyor. Türkiye asgari ücret uygulamasını ise ilk kez 1969 yılında alt farklı bölgede 26 ilde uyguluyor. 1973 yılında bazı illerde tarım işçileri için asgari ücret uygulamasına gidiliyor.

26 Ara 2019 - 17:15 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

05

gariban vatandaş - bu ücret ASGARİ ucretlinin neyine yetecek ya adalet buysa eger

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 17:15
04

Zalimisci - Cok yaptınız 2050 tl yeterli olurdu patronları zorlamasın bu ücret bence siz hic yapmayın zam sonra herseye zam geliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 17:15
03

Sinirli - Dalga geçer gibi 200 lira mi ne artırmışlar yazık ya gerçekten çok ayıp

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 17:15
01

Gulhan - Yaziklar olsun alin bi tarafiniza yama yapin sizin tuzunuz kuru tabi olan yine garibana oldu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 17:15


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler