'Yeni Türkiye'nin tersine bir program içinde olmayız'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Yeni Türkiye istikametinin tam tersine gidebileceğimiz bir hükümet programı ya da konfigürasyonu içerisinde olmayız" dedi.

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AA muhabirine gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

7 Haziran seçimlerinden AK Parti'nin yüzde 41 oy alarak birinci parti çıktığını ve milletin "Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluğunu AK Parti'ye verdiğini" belirten Kurtulmuş, 8 Haziran sabahından itibaren son derece şeffaf, açık ve herkes tarafından görülür bir süreç izlediklerini söyledi.

Numan Kurtulmuş, AK Parti olarak MHP ve HDP ile de irtibatlarının, diyaloglarının sürdüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

"Sonuçta; bir koalisyon hükümeti ortaya çıkar, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluğunu yerine getirebilirsek ne ala. Biz, AK Parti olarak ne olursa olsun koltukta oturalım, ne olursa olsun hükümet olalım diye bir endişenin, derdin içerisinde değiliz. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğunun bilincindeyiz. Bunun bütün gereklerini yerine getiririz ama şimdiye kadar 13 yılda yapamadığımız neler varsa, bunları yapabilecek bir hükümet protokolü oluştuğu anda bir hükümetin oluşması mümkün olur.Yeni Türkiye istikametinde giderken, tam tersi bir istikamete gidebileceğimiz bir hükümet programı ya da konfigürasyonu içerisinde olmayız.

Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki iddiaları

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Suruç'taki terör saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taziyede bulunmadığı iddialarının hatırlatılması üzerine de şöyle devam etti:

"El insaf, olay olur olmaz Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki 'Bütün ailelere, bütün terör mağdurlarına taziyelerimi bildiriyorum, Allah rahmet eylesin.' Bunu söylerken bir Cumhurbaşkanı olarak söylemiyor, bir baba olarak söylüyor, oradaki ölen insanları belki kendi evlatları yerine koyarak söylüyor. Hepimiz aynı hisseleri yaşadık. Cumhurbaşkanımızın bunu söylemesine rağmen aradan bir gün geçiyor ve Sayın Demirtaş diyorsa ki 'Sayın Cumhurbaşkanı taziyelerini iletmemiş, rahmet dilememiştir' ne deyim, buna söylenecek bir şey yok.

Sayın Demirtaş ve bütün HDP'lilere şunu söylüyorum; bu olaylar üzerinden bir siyasi rant peşinden koşmasınlar, burada bir siyasi rant yok, burada terör saldırısıyla birlikte hükümete karşı olduğu gibi HDP'ye de karşı bir iş yapmış oluyor. Burada ortak bir mücadele etmemiz gereken alan varsa bu da terördür. Terörle mücadele etmenin dili de karşıdakini suçlamak değildir. Terörle mücadele etmenin yolu aklı selim sahibi olarak, hissi selim sahibi olarak adaleti zihnimizden, gönlümüzden geçirerek dilimize adalet ve barış sözcüklerini koyabilmektir. Bütün HDP'lilere bunu tavsiye ediyorum, buradan siyasi ayrışma çıkmaz."

"Demirtaş'ı da HDP'li arkadaşları da uyanık olmaya davet ediyorum" 

Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suruç'taki terör saldırısının ardından çok güzel bir inisiyatif kullanarak "Gelin teröre karşı ortak bir metin, deklarasyon oluşturalım, gelin bunu da ortak yazalım" dediğini hatırlattı.

Siyasi partileri ortak bildiriyle teröre karşı koymaya davet eden Kurtulmuş, "Her terör olayından sonra şu tarafa yakın teröristler, bu tarafa yakın teröristler tartışmaları üzerinden karşılıklı suçlama noktasına gelirsek zaten terörün tahsil etmeye, çalıştığı sonuçlardan bir tanesi budur. Herkesin uyanık olması lazım, Sayın Selahattin Demirtaş'ı da HDP'li arkadaşları da uyanık olmaya, gerçekten barış dilini kullanmaya davet ediyorum" dedi.  

"Kan kokan kelimelerle yazılmış tweetler var"

Kurtulmuş, terör saldırıları sonrasında ya da büyük toplumsal olaylar esnasında başta sosyal medya kullanıcıları olmak üzere medya mensuplarının da kullandıkları dile çok dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

6-7 Ekim olaylarının çok kanlı hale dönüşmesinde, "çok kirli bir şekilde, kanlı şekilde kullanılan" sosyal medyanın büyük bir payı olduğunu belirten Kurtulmuş, "Özellikle genç kardeşlerime şunu tavsiye ediyorum; sosyal medyadaki bu bilgi dolaşımını paylaşırken çok titiz olsunlar. Kan kokan bu paylaşımları kimsenin paylaşmaması lazım" dedi.

Çözüm Süreci devlet projesidir"

Çözüm Süreci'nin geçici bir parti veya hükümet projesi olmadığını, bir devlet projesi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Önce elinde silah bulunanlar, silahlarını ilanihaye toprağa gömecek ve Türkiye'de bu irade ortaya konulduktan sonra da Çözüm Süreci'nin kalan kısımları ikmal edilecektir" diye konuştu.

"Dilimizde barışın olabilmesi için gönlümüzde barışın olması lazım, zihnimizde barışın olması lazım" diyen Kurtulmuş, Dilleri barışı söyleyip gönüllerinde ve zihinlerinde savaşı devam ettirenler, barışın ortağı olamazlar. Bir elimiz el sıkışmak için, kardeşlik için bir araya gelirken, diğer elimizde Kalaşnikof olamaz. Bir elimizle halay çekerken diğer elimizle bomba patlatamayız" dedi.

"Ortadoğu'daki terör sarmalının içerisine çekmek için yapılmış bir saldırı"

Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında İncirlik Hava Üssü'nün koalisyon uçaklarına açılması kararı alındığını anımsatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Artık DAEŞ birinci derecede Türkiye'nin tehdidi olmaya, Türkiye'ye tehdit olmaya başlamıştır. Türkiye bu tehdidin bertaraf edilmesi için uluslararası koalisyonun içerisinde, bir şekilde dayanışma içerisinde olacaktır."

Terör saldırılarının arkasında kimler varsa ortaya çıkaracaklarını kaydeden Kurtulmuş, "Bu saldırı doğrudan doğruya Türkiye'ye yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı doğrudan doğruya Türkiye'nin ayaklarına pranga vurmak için yapılmış bir saldırıdır. Maalesef Türkiye'yi Ortadoğu'daki terör sarmalının içerisine çekmek için yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Hiçbir terör örgütünün tek başına hareket etmediğini vurgulayan Kurtulmuş, "Terörün asıl muhatabı kim olursa olsun mağdurlarını savunmak mecburiyetindeysek, terörü yapan kim olursa olsun hepsine karşı çıkmak zorundayız. Hangi terör örgütü olursa olsun bunların hiçbirisinin gücü kendisinden değildir, hiç birinin sadece kendi programından ibaret bir programı yoktur" diye konuştu.

Muhabir: Kadir Karakuş

23 Tem 2015 - 17:40 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?