Memuriyetten Öğretmenliğe Geçiş

Memuriyetten Öğretmenliğe Geçiş Olmalı.

Memuriyetten Öğretmenliğe Geçiş Olmalı...

''Asıl mesleği öğretmenlik olup özel okulda aday öğretmenliği kaldırılmış, çeşitli koşullar gereği(lise branş öğretmenleri 80li puanlarla yıllarca atanmazken 50 ve hatta çok daha düşük p10 puanlarda başka dallarda yeni mezun öğretmen alımı) kpss-3 ile memurluk kazanmak zorunda bırakılmış kişilerden; isteyenlerin zorunlu hizmetten muaf tutularak (yaşları en azından 30 ve üzeri olanlar için anayasal aile birliği adına) EMEKLİLİĞE ESAS TOPLAM HİZMET SÜRELERİYLE veya tamamının MEB öğretmen kadrolarına geçişi sağlanmalıdır.

Böylelikle MEB,""Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, son 40 bin yeni öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada: "Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek"sözü doğrultusunda bütçeye maliyeti yüksek olan ve karşılıklı memnuniyet yaratmayan ücretli öğretmenlikler, vekil öğretmenlikler ve tepki çekecek sadece mülakatla atanacağı söylenen ve bütçeye muazzam maliyet getirecek 6 yıllık kpss'siz dershane öğretmenlerinden ziyade,zaten 657li memur olarak çalışan ve asıl mesleklerine kavuşmak isteyen öğretmenleri engellemeden bünyesine katarsa hükümet de kendini mali anlamda yormadan öğretmen ihtiyacının bir kısmını daha kavgasız-gürültüsüz-maliyetsiz ve daha adaletli bir karşılıklıl yarar ilişkisi içinde rasyonelce kapatmış olur.

Kaldı ki bu duruma itiraz edenler için peşinen belirtmek gerekirse kurumlararası YENİDEN atama devam ederken özellikle MEBin de kabul ettiği Özel Okulda Adaylığı kaldırılmış(dershanede değil) memuriyette de adaylığı kaldırılmış devlete hiçbir sorun oluşturmayacak aksine öğretmen açığın  bir kısmını neredeyse bedavadan kapatacak kişilere kurumlararasıİLKatama hakkıyla MEBe geçiş sağlanırsa özellikle branş öğretmenlerinin çalıştığı DÜZ MEMURLUK,VHKİ,BİLGİSAYARİŞLETMENLİĞİ gibi kadrolar da gerçek sahiplerine (İİBF,kamuyönetimi,iktisat,...) kalır.

Dileğimiz  yargıyla anlamsız inatlaşma sonucunda 31.08.2012’de Ömer Dinçer’in Milli Eğitim Bakanlığı’nda atamaya 1 gece kala değiştirilen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin en azından söz konusu tarihten önceki kazanılmış haklarımızı yok etmemesi ve biz ÖĞRETMENLER’den  31.08.2012 yönetmeliği öncesinde MEMUR olanlardan isteyenlerin,  MEB’in devlete atandığında kabul ettiği ÖzelOkuldaAdayÖğretmenliği kaldırılmış ve devlette şu an AsilMemur olarak çalışanları KurumlararasıİLKatama veya hak kaybımızdan doğan mağduriyetimizi giderecek başka bir yöntemle MEB’e geçişimizin gerçekleştirilmesi.''

Bu durum dikkate alınmalı...

egitimajansi.com

01 Eki 2014 - 16:54 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

05

wahittt - KPSS’ye girerek yüksek puan almış çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanmış MEMUR ÖĞRETMENLER üç yıldır mağdur edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5,12,17,21 ve 22, maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile kamuda hizmet eden memur öğretmenlerin öğretmenliğe geçiş hakları "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yönetmeliği kaldırılarak ellerinden alınmıştır. Kurum içi ve Kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS' ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına da aykırılık oluşturmaktadır. Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında da ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine de uygun olmayan bir yönetmelik deği

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 16:54
03

mustafa uzunoğlu - memur öğretmenlerin mağduriyetleri giderilsin, ellerinden alınan kurumlar arası hizmet puanıyla geçiş hakları geri verilsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 16:54
02

amehsa - Allah aşkına kalifiye elemanı başka yerde istihdam etmenin manası var mı ? bu ne zülümdür ya!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 16:54
01

#memuröğretmenlermağdur - meb özel eğitim-öğretim kurumları'ndatemel-hazırlayıcı-uygulamalı eğitim aşamalarını başarıyla bitirereköğretmenlikte adaylığı kaldırılmış kişilerden 31.08.2014 öğretmenlik atama ve yer değiştirme yönetmeliği öncesinde kpss ile öğretmenlik dışında memurluk kazanmışlar öncelikli olmak üzere ve yine sonradan öğretmen olmaya hak kazanmışlardan ; temel-hazırlayıcı-uygulamalı eğitimlerin ardındanmemurlukta da adaylığı kaldırılmış genel bütçeden zaten maaş alan ancak gerçek mesleklerine ,öğrencilerine kavuşturulamayan memuröğretmenlerin kadrolarının önümüzdeki günlerde özel bir düzenlemeyle, çalıştıkları illerde zorunlu hizmetten muaf tutularak meb öğretmen kadrolarına"ssklı öğretmenlik&öğreticilik süreleri + memuriyet süreleri" veya "emekliliğe esas hizmet sürelerine " göre kendi içlerinde sıralanıp aktarılması sağlanmalıdır! böylelikle verimsiz-pahalı ücretli öğretmenlik, kpsssiz-pedagojik formasyonsuz dershanecilerden önce; öğretmen açığının birkaç binlik kısmına memuröğretmenler için k

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 16:54Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?