İngiltere'deki Müslümanların tepkisini çeken plan

- İngiltere'nin açıkladığı "İslami aşırılıkla mücadele" adlı plan, ülkedeki Müslüman grupların ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti.

LONDRA (AA) - ASLI ARAL - Suriye'de ve Irak'ta 700'den fazla vatandaşı terör örgütü DAEŞ saflarında savaşan İngiltere'nin açıkladığı "İslami aşırılıkla mücadele" adlı plan, ülkedeki Müslüman grupların ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu.

İngiliz hükümeti, 5 yıllık planı çerçevesinde Birleşik Krallık'taki aşırıcılık faaliyetlerini ve vatandaşlarının aşırıcı gruplarla savaşmak için ülkeden ayrılmalarını önlemek istiyor. Bu çerçevede hükümet, sonbaharda bazı yasal düzenlemeleri beraberinde getirecek yeni "aşırılıkla mücadele" stratejisini açıklayacak.

Bu strateji öncesi İngiltere Başbakanı David Cameron, dün ülkede yaşayan İngiliz Müslümanlara seslenerek, "Beyninizin yıkanmasına izin vermeyin" mesajı verdi. Ancak İngiltere'deki Müslüman grupların ve sivil toplum kuruluşlarının çoğu Cameron'ın verdiği mesajların ülkedeki Müslümanları daha da ayrıştıracağı görüşünü paylaşıyor.

Müslümanların İngiliz siyasetinde daha fazla yer almaları için lobi çalışmaları yürüten "Muslim Public Affairs Committee" isimli insan hakları grubunun sözcüsü Raza Nadim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hükümetin aşırılıkla mücadele stratejisinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu strateji daha fazla ayrışmaya ve soruna neden olacaktır" dedi.

İngiliz hükümetinin bu ve benzeri stratejilerini geçmişte açıklarken Müslümanları hedef alarak konuştuğunu belirten Nadim, "Bu stratejinin samimi olduğunu düşünmüyorum ve bu konuşmayı dinleyen çok sayıda Müslümanın da hükümetin kendilerini 'sorun olarak gördüğünü' düşündüğünü tahmin ediyorum" diye konuştu.

- "İfade özgürlüğüne aykırı"

Birleşik Krallık'ta entegrasyonla ilgili çok büyük bir sorun olduğunu belirten Nadim, şunları kaydetti:

"Müslümanlar entegre olamadıkları için eleştiriliyor ancak işin aslı Müslümanlar bu ülkede ötekileştiriliyor ve yabancılaştırılıyor. Bazı İngiliz politikacılar ve basının da bunda etkisi var. Müslümanlardan nefret edilmesini sağlıyorlar. Bu da ayrıştırmayı artırıyor ve Müslümanlara yönelik saldırıların artmasına neden oluyor."

İngiliz hükümeti, sonbaharda parlamentonun açılmasıyla aşırılıkla mücadele stratejisi çerçevesinde bazı yasal düzenlemeler de getirmeyi planlıyor. Bunlar arasında bazı dini mekanların kapatılması, bazı din adamlarının üniversiteler, okullar gibi yerlerde konuşmalarının yasaklanması gibi konular da bulunuyor.

"Bazı kişilerin konuşmasını önlemek, bazı mekanları kapatmak gibi yasal düzenlemeler beraberinde daha fazla sorun getirecektir" diyen Raza Nadim, "Çünkü Müslümanlar bu toplumda görüşlerini serbestçe ifade etme haklarının olmadığını düşüneceklerdir. Dolayısıyla İngiliz hükümetinin aşırılıkla mücadele stratejisinin daha fazla ayrışmaya neden olacağını ve başarısız olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

- "Müslümanların kendini İngiliz hissetmediği doğru değil"

Britanya Müslüman Birliği'nin (MAB) Başkanı Dr. Ömer El Hamdun da Cameron'ın konuşmasında hem olumlu hem de olumsuz mesajların yer aldığını kaydetti. Hamdun, "Örneğin, Cameron, aşırılıkla mücadeleye ihtiyaç olduğu konusundaki görüşlerinde haklı ancak bu stratejinin İngiliz Müslümanlara yarardan çok zarar getireceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Cameron'ın konuşmasında "Birçok İngiliz Müslümanın kendini İngiliz hissetmediğini" söylediğini ancak bunun doğru olmadığını belirten El Hamdun, şöyle devam etti:

"Birçok kamuoyu yoklaması, bu ülkedeki Müslümanların birçok gruba göre İngiltere'ye daha sadık olduklarını ortaya koymuştur. Bu ülkede Müslümanlara daha fazla entegre olmaları, toplumun bir parçaları olmaları söyleniyor. Ama Müslümanlar daha fazla entegre olmak istediklerinde kendi çıkarları için topluma dahil olmakla suçlanıyorlar. Müslümanlar siyasete girmek istediklerinde kendi siyasi ideolojilerini ve siyasi İslam'ı empoze etmekle suçlanıyorlar." 

Hamdun, David Cameron'ın yeni planla açıkladığı "İngiliz değerlerini daha fazla yayma" amacını da eleştirdi. Hamdun, "İngiliz değerleri" olarak bahsedilen şeyin, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, demokrasi gibi evrensel değerler olduğunu belirtti. Bazı din adamlarının konuşmasının engellenmesi gibi yeni düzenlemelerin "İngiliz değerlerine" aykırı olduğunu vurgulayan Hamdun, "ortada çok büyük bir çelişki olduğunu" ifade etti.

Hamdun, sonbaharda gündeme gelecek yeni yasal düzenlemelerden endişe duyduklarını söyleyerek, "Müslümanlar aşırılığın, radikalleşmenin ve terörizmin bir sorun olduğunu kabul ediyor. Ancak Müslümanların İngiltere'nin dış polititası gibi bazı konularda farklı düşündükleri için susturulmaya çalışılması anlaşılır bir şey değil" dedi.

- Yeni yasal düzenlemeler sonbaharda

İngiltere Başbakanı David Cameron, dün açıkladığı hükümetin "İslami aşırılıkla mücadele" planı çerçevesinde, DAEŞ'e katılmak üzere Suriye ve Irak'a seyahat eden gençleri önlemek için ebeveynlerin pasaportları iptal ettirebileceğini açıklamıştı.

DAEŞ gibi terör örgütlerinin "genç İngiliz Müslümanların beynini aşırı ve zehirli ideolojilerle yıkadığını" dile getiren Cameron, "Eğer genç bir erkekseniz beyninizi yıkayacaklar, vücudunuza bombalar saracaklar ve sizi havaya uçuracaklar. Eğer genç bir kızsanız sizi esir alacaklar ve taciz edecekler. Bu acımasız ve iğrenç DAEŞ gerçeğidir" demişti.

İngiliz hükümetinin, parlamentonun açılmasının ardından sonbaharda aşırılıkla mücadeleyle ilgili yeni stratejisini açıklaması bekleniyor.

İçişleri Bakanı Theresa May, "bazı gruplar ve kişilerin yasaklanması ile aşırıcıların kullandığı bazı mekanların kapatılması gibi yasal düzenlemelerin de stratejide yer alacağını" söylemişti.

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 3 milyon Müslüman yaşıyor, Bu sayı, nüfusun yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor. İngiltere'den Suriye ve Irak'a yaklaşık 700 İngiliz vatandaşının DAEŞ saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor. Gidenler arasında genç kızlar ve kadınlar da bulunuyor.

21 Tem 2015 - 11:38 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler