PTT Personel Alımı Yaş ve Mezuniyet Şartı Belli Oldu!

PTT Personel alımı son günlerin en çok araştırılan konularının başında geliyor. Son olarak mahkeme personel alımı ile ilgili yürütme durdurma kararı vermiş ve bunun üzerine PTT yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştı. Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte PTT Personel alımında KPSS şartı var mı?, yaş ve mezuniyet şartı nedir gibi sorular cevaplanmış oldu.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

PTT, tarafından 2023 yılında kadar personel sayısının 100 bine çıkarılacağı ve bu kapsamda 55 bin personel alımı yapılacağı ve bu personel alımları da her yıl 5 bin kişilik alımlar şeklinde gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından heyecanlı bir şekilde bekleyen adaylar, ilanın ne zaman yayınlanacağını merak ederken mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Bu karar sonrasında PTT yeni bir yönetmelik hazırladı ve PTT personel alımı başvuru şartları yeniden belirlendi. İşte bu haberimizde PTT personel alımı yaş ve mezuniyet şartları başta olmak üzere başvuru şartlarına değineceğiz.

PTT Personel Alımı yönetmeliğinin Dördüncü bölümünde yer alan 8. maddesinde yer alan "Pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre personel alımı, KPSS sonuçlarına göre yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan veya PTT’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda 19 uncu maddede belirtilen şartları sağlayan deneyimli kişiler arasından yapılır" ifadelerine yer verildi. Bu madde ile daha önce KPSS şartı olmadan yapılan PTT personel alımlarının bundan sonra KPSS puanına göre yapılacağını anlıyoruz. KPSS asgari puanının ise kaç olarak belirleneceği henüz açıklanmadı.

PTT PERSONEL ALIMI YAŞ ŞARTI

PTT yönetmeliğinde yaş şartı ile ilgili olarak "PTT’de işgücü hizmet alımı suretiyle görev yapan yüklenici firma elemanlarının PTT’nin açıktan personel alımı yoluyla yapılacak sınavlarına girmek istemeleri halinde, duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yüklenici firma değişimi hariç duyuruda belirtilen süre kadar aralıksız olarak görev yapıyor olmaları kaydıyla bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen otuz altı yaşından gün almamış olmak hükmü kırk bir yaşından gün almamış olmak olarak uygulanır." ifadelerine yer verildi. Daha önce 35 olan yaş şartı 36 olarak değiştirildi.

PTT PERSONEL ALIMI MEZUNİYET ŞARTI VE KADROLAR

PTT personel alımı ile ilgili kadrolar ve bu kadrolarda istihdam edilecek personeller için asgari mezuniyet şartları açıklandı. Buna göre kadrolar ve mezuniyet şartları şöyle;

PTT PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

PTT personel alımı ile ilgili net bir tarih verilmedi ancak yine yönetmelikte yer alan bir maddeye göre personel alım ilanı 1 ay önceden yayınlanır maddesine istinaden ve PTT yetkilileri tarafından yapılan 2019 yılında ilana çıkılacak açıklaması dikkate alınırsa ilanın Kasım ayı sonunda veya Aralık ayı başında yayınlanması muhtemel görünüyor.

PTT PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

(1) İşe alınacaklarda aranılacak genel şartlar şunlardır:

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz altı yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak.

d) Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, işe alınmadan önce kullandığı tespit edilmiş ise işe başvuru yaptığı tarih itibarıyla tedavisinin tamamlanmış olduğunu belgelendirmiş olmak.

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

g) Başka kurum ve kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

j) KPSS’den Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olmak.

(2) PTT’de işgücü hizmet alımı suretiyle görev yapan yüklenici firma elemanlarının PTT’nin açıktan personel alımı yoluyla yapılacak sınavlarına girmek istemeleri halinde, duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yüklenici firma değişimi hariç duyuruda belirtilen süre kadar aralıksız olarak görev yapıyor olmaları kaydıyla bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen otuz altı yaşından gün almamış olmak hükmü kırk bir yaşından gün almamış olmak olarak uygulanır.

PTT PERSONEL İLANI YAYINLANINCA HABERİM OLSUN!

PTT personel alımı ile ilgili gelişmelerden ve yayınlanan ilanlardan haberdar olmak için KPSS CAfe mobil uygulmalarını indirebilirsiniz.

IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kpss Cafe'yi twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz.

24 Kas 2019 - 21:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

04

Madur - Önlisanslar zaten unutulan insanlar kategorisine giriyor . Zamaninda lise mezunu bile alan PTT şimdi önlisans mezunlarının yüzüne bakmıyor . Bu insanların hakkına girmek değilde ne acabaaaaa ??????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 21:08
03

Hüseyin - Devlette memur olup her gün korkarak işe gideceğine , Özel sektör daha mantıklı.Maaş iyi , yükselme şansın var.Üstelik PTT yi hiç düşünmüyorum, doğulu ları doldurmuşlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 21:08
02

Yok - Madem iki yıllık alım yok kapansın o bölümler kmsede gitmesin üni okumasin ozmn yeterya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 21:08
01

Erhan - Be vicdansizlar 36 yaşındayken neden giremedik simdi 37 yasindayiz bu hakmi hakkim helal degil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 21:08Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?