KYK Yurt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? - 2015 KYK Burs

KYK Yurt başvuru yapan adaylar şuan beklemede. Sonuçlar açıklanınca bu durumu sizlerle anında paylaşacağız. KYK yurtları çoğu üniversite öğrencisi için, eğitim öğretimine devam edebilmesi için önemli bir rol görevi görüyor.

KYK Yurt başvuru yapan adaylar şuan beklemede. Sonuçlar açıklanınca bu durumu sizlerle anında paylaşacağız. KYK yurtları çoğu üniversite öğrencisi için, eğitim öğretimine devam edebilmesi için önemli bir rol görevi görüyor.

 KYK yurt başvurularını yapan adaylar şimdi de merakla sonuçları bekliyor. KYK yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Pek çok aday bu sorunun cevabını merak ediyor! KYK yurt başvuru sonuçları hakkında detaylı bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenmiş olan, 10-17 Ağustos 2015 Pazartesi saat 23.59’a kadar devam eden tarihler arasında, yurt başvurusunu yapan öğrenciler, şimdi de başvurdukları yurda kabul edilip edilmediklerini merak etmektedirler. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan yapılan açıklamalara göre, yurt başvurusu kabul edilen ve asil olarak yurtta kalmaya hak kazanan öğrenciler yurt kayıt işlemlerini, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren yapabileceklerdir.
Üniversiteyi kazanmış olan öğrenciler, 10-17 Ağustos 2015 tarihleri arasında, yurt başvuru işlemlerini, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web adresi olan https://kyknet.gsb.gov.trinternet adresi üzerinden yapmış bulunmaktadırlar. Bu şekilde başvuru yaptıktan sonra yurtta kalma hakkı kazanan öğrenciler 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren yurt kayıt işlemlerini; ister internet üzerinden yani e-devlet sisteminin e-kayıt uygulaması üzerinden, isterlerse de direkt olarak kalma hakkı kazandıkları yurda giderek yapabileceklerdir.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt başvuru sonuçları ile ilgili bilgiye, 1 Eylül 2015 tarihine kadar, düzenli olarak https://kyknet.gsb.gov.tr/internet adresindeki duyuruları takip ederek ulaşmanız mümkün olacaktır.

KYK Burs ve Kredi Başvurusu

Üniversite öğrencilerine sadece yurt imkanı değil, aynı zamanda burs ve kredi imkanı da sunmakta olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, bu sene de aynı şekilde hizmetlerini sunmaya devam etmektedir. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin üniversite ve yurt kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından yapılan, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, burs ve kredi başvuruları ile ilgili detaylı ve güncel bilgiyi http://yurtkur.gsb.gov.tr/web adresi üzerinden, yani Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan gelen bir açıklamaya göre, bu sene burs ve kredi başvurusu yapıp, daha sonrasında burs ya da kredi kazanan öğrenciler, 2015-2016 eğitim öğretim yılı içinde, yani Ocak 2016 tarihinden itibaren, burs ve kredilerini almaya başlayacaklardır.
KYK Burs İmkanından Yararlanabilecek Olan Öğrenciler:
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, üniversite öğrencilerine yönelik olarak sağlamış olduğu, burs ve kredi imkanından, aşağıda belirtmiş olduğu şartları sağlayan üniversite öğrencileri faydalanabileceklerdir;
-  Ön lisans öğrencileri,
-  Lisans öğrencileri,
-  Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
-  İki yıllık üniversitelerden mezun olup, dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
-  Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
-  Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
-  LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler (öncelikli olarak),
-  Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
-  Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
-  İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.
 
Öte yandan, burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.Çünkü bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamayacaktır.
KYK Burs İmkanından Yararlanamayacak Olan Öğrenciler:
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunmuş olduğu burs imkanından yararlanamayacak olan üniversite öğrencilerini şu şekilde belirtebiliriz;
-  2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
-  Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
-  Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
-  Yabancı uyruklu öğrenciler,
-  Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
-  Ek süre öğrenim gören yani artık yıl öğrencileri,
-  Yüksek lisans öğrencisi olup, hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
-  Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan ya da gelire sahip olan öğrenciler,
-  Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
-  Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler. kaynak: milliyet

19 Ağu 2015 - 14:44 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler