İYİ Parti'den EYT,Taşeron ve İntibak Yasası Açıklaması!

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi sırasında söz alarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), Taşeron ve İntibak yasası gibi konulara değindi. Meclise Torba yasa getirilmesini de eleştiren Sezgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini ve açıklamalarını da eleştirdi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi sırasında söz alarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), Taşeron ve İntibak yasası gibi konulara değindi. Meclise Torba yasa getirilmesini de eleştiren Sezgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini ve açıklamalarını da eleştirdi.

Aydın Adnan Sezgin'in meclis konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; ele almakta olduğumuz 98 maddelik paket 20'den fazla kanunda değişiklik yapmaktadır. Bu kanunlar arasında Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Medeni Kanun, Kabahatler Kanunu, Karayolları Trafik Kanunu gibi -geniş bir yelpazededir- kanunlar bulunmaktadır. Her defasında torba kanun mantığını eleştirmemize ve bu yolla Türkiye Büyük Millet Meclisinin saygınlığına verilen zararın altını çizmemize rağmen, AK PARTİ'li arkadaşlar bu yöntemi ısrarla ve giderek artan bir hoyratlıkla uygulamaya devam etmektedirler. Bu, saygıda kusurdur, millî iradeye saygısızlıktır.

TAŞERON KADROYA ALINMAYAN İŞÇİLER

Değerli arkadaşlar, 30 Haziran 2018 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında taşeron işçi olarak çalıştırılmakta olan işçilerin kadroya alınmasını ilişkin bir düzenleme yapılmıştır. Ancak, sosyal tesis gelirleri gibi bütçe dışı kaynaklardan karşılanan hizmet alım sözleşmeleri uygulamanın kapsamı dışında tutulmuştur. Bu bütçe türü ayrımı nedeniyle orduevi, polisevi, vilayetevi, öğretmenevi, jandarma sosyal tesisi, üniversite sosyal tesisi, bakanlıkların sosyal tesisleri ve benzeri kamu misafirhanelerinde çalışan taşeron işçiler düzenlemenin dışında tutularak mağdur olmuştur. Dönemin iktidarı tarafından, seçim sürecinde, herkesin şartız şekilde kadroya alınacağı belirtilmiş olmasına rağmen, taşeron işçilerin kadroya alınması sırasında bir ayrım yapılarak mağduriyet yaratılmıştır. Bu durumda olan kişilerden CİMER'e başvuru yapanların bulunduğu, ilgili birimlerden kendilerine yapılan geri dönüşlerde "Sorunu incelemek için müfettiş gönderebiliriz ancak başınızı ağrıtacak hadiselerle karşılaşabilirsiniz." şeklinde ifadeler kullanıldığına dair duyumlar mevcuttur. Bu duyumların doğru olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. İktidarın, bahsedilen statüdeki işçileri kadroya almak gibi bir niyeti yoksa bile en azından ortalama asgari ücret düzeyinde olan maaşlarında iyileştirme yapılması düşünülmelidir.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

Ayrıca, hepimizin bildiği gibi, iktidarın emeklilik düzenlemeleriyle ilgili çok sayıda insan mağdur olmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlar üzerinde ısrarla durduk, duruyoruz İYİ PARTİ olarak. Sayın Cumhurbaşkanı "Seçimi kaybedecek olsam bile EYT'lilerin taleplerini dikkate almayacağım." dedi; hatta, İskandinav ülkelerinin erken emeklilik nedeniyle iflas ettiğini bile söyledi. Bu açıklamanın garabeti üzerinde durmayacağım. Sayın Genel Başkanımız, İskandinav ülkelerinin ekonomilerine ilişkin bazı verileri de paylaşarak bu açıklamaya gereken yanıtı zaten vermiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı birkaç gün önceki grup toplantısında da EYT'lilerin taleplerini ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olarak nitelendirmiştir. İşinize gelmeyen her türlü talebi "dış mihrakların oyunu", "terör örgütlerinin uzantısı" ya da "ekonomiyi çökertmeye yönelik bir adım" olarak tanımlayarak bu ülkeyi yönetemezsiniz. Daha doğrusu, artık ülkeyi yönetemediğiniz için en masum taleplerin arkasında bile kötü niyet arıyorsunuz. Terörist suçlamalarıyla vatandaşları caydırmaya, sindirmeye çalışıyorsunuz.

EMEKLİ İNTİBAK YASASI

Geçtiğimiz günlerde Meclise sunulan bütçe raporunda da 2019 yılında emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri ve yaşlılık aylıklarının bütçe açığının temel nedeni olduğu belirtilmişti. Emeklilerin yıllardır heyecanla beklediği diğer bir konu da intibak düzenlemesi. Bilindiği gibi 2000 yılından önce emekli olan SSK ve BAĞKUR emeklileri daha yüksek emekli aylığı alıyor. 2000 sonrasında emekli olanlar da tabiatıyla bu eşitsizliğin giderilmesini bekliyor. Ayrıca, aynı unvan ya da görevden emekli olan memurlar arasında emekli oldukları kurumdan kaynaklanan emekli maaşı farkı, emeklilikle ilgili önemli sorunlar arasında.

Aralık ayında toplanacak olan Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında bu meselenin de ele alınarak bir an önce çözüme kavuşturulmasını ümit ediyoruz.

28 Kas 2019 - 20:29 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

05

İLLER BANKASI TAŞERON - İLLER BANKASI HALEN TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE KADRO.DUYUN SESİMİZİ DEVLET BÜYÜKLERİM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 20:29
04

İLLER BANKASI TAŞERON ÖZEL GÜVENLİK - İLLER BANKASI HALEN TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE KADRO.DUYUN SESİMİZİ DEVLET BÜYÜKLERİM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 20:29
03

İLLER BANKASI - İLLER BANKASI TAŞERON HALEN OLARAK ÇALIŞTIRIYOR.İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.DUYUN SESİMİZİ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 20:29
02

İLLER BANKASI TAŞERON GÜVENLİK - İLLER BANKASI HALEN TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE KADRO.DUYUN SESİMİZİ DEVLET BÜYÜKLERİM

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 20:29
01

sinan yldz - Düşük emekli maaşı alanlar çok zor durumda intibak ve iyileştirme yapmayanların devletten aldıkları maaşların her kuruşu haram zıkkım olsun...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 20:29


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?