Emniyet'ye Flaş Değişiklikler

Binlerce kişiyi ilgilendiren düzenlemenin 10 maddesi Meclis'te kabul edildi. Düzenleme ile 2. sınıf emniyet müdürünün bir üst rütbeye terfi için en az bekleme süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Bulundukları rütbede 5 yıl terfi edemeyen emniyet amiri ve emniyet müdürlerinin görev süresi 4 yıl uzatılabilecek.Komiser yardımcılığına atanmak için gerekli olan 45 yaşından gün almama şartı kaldırıldı. Emniyet personeli, para mükafatı, takdirname, başarı belgesi, üstün başarı belgesi veya şerit rozet ödülleriyle taltif edilecek.

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren  Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) Değişiklik Yapan  Kanun Teklifi'nin ilk 10 maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklifin birinci bölümünde yer alan ve kabul edilen maddeler, Emniyet  Teşkilatı Kanunu'nda değişiklikler yapıyor.

Teklife göre, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı ile Özel Harekat Başkanı  görev unvanları, "başkanlık" başlığı altında birleştirilecek. Başkanlıklarda  birinci meslek derecesindeki birinci sınıf emniyet müdürleri "başkan"; ikinci  meslek derecesindeki birinci sınıf emniyet müdürleri "başkan yardımcısı" olarak  görevlendirilebilecek. İkinci sınıf emniyet müdürü rütbesindeki personel "şube  müdürü" olarak görevlendirilebilecek. İkinci sınıf emniyet müdürünün ilçe emniyet müdürü olarak  görevlendirildiği önemli ilçelerde, halihazırda unvanı "ilçe emniyet müdürü" ve  "şube müdürü" olan üçüncü sınıf emniyet müdürü, bu ilçelerde "ilçe emniyet müdür  yardımcısı" olarak görev alacak.  2. sınıf emniyet müdürünün, bir üst rütbeye terfi için bu rütbede  zorunlu en az bekleme süresi bir yıldan iki yıla çıkarılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu, kadro sayılarını  aşmamak kaydıyla her yıl hizmet ihtiyacına göre amir rütbesinde bulunması gereken  sayıyı belirleyebilecek. Rütbelere terfi ettirilecek personelin kurullarda görüşülmesi kıdem  sırasına göre, rütbelere terfiler ise liyakate göre yapılacak. Komiser yardımcılığı rütbesine atanmak için gerekli olan 45 yaşından  gün almama şartı kaldırılacak.

Bulundukları rütbede 5 yıl süreyle terfi edemeyen emniyet amirleri ve  emniyet müdürleri emekliye sevk edilecek. "Hizmet ihtiyacı nedeniyle  kadrosuzluktan emekliye sevk edilme" düzenlemesi öngören teklife göre, hizmet  ihtiyacı sebebiyle emekliye sevk edilmesi uygun görülmeyen personelin fiili  hizmet süreleri, Yüksek Değerlendirme Kurulu Kararı ve Bakan onayıyla ikişer yıl  periyotlarla toplamda 4 yıl uzatılabilecek.

 Ödüller

Teklif, "para mükafatında" değişiklik yapıyor. Emniyet personeli, para  mükafatının yanı sıra takdirname, başarı belgesi, üstün başarı belgesi veya şerit  rozet ödülleriyle de taltif edilecek. Ülkenin güvenlik ve esenliği, devletin çıkarları, kişilerin can, ırz  ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülenlerin yanı sıra eğitimde, atışta,  sporda, idari ve lojistik faaliyetlerde üstün başarı sağlayanlara; yeni projeler  ortaya koyarak mevcut usullerde olumlu yenilikler getirenler veya yeni buluşlar  yapanlara; Emniyet Genel Müdürlüğü nam ve hesabına Polis Akademisi Başkanlığı ve  bağlı eğitim kurumlarında verilen her türlü eğitimler ile 6 ay ve daha uzun  süreli eğitim veya kursları derecelerle bitirenlere bu ödüller verilecek. Verilen görevleri fiilen hayatını hiçe sayarak üstün cesaret, feragat  ve kahramanlıkla yerine getirenlere, İçişleri Bakanınca Üstün Cesaret ve Feragat  Madalyası ilecek.

7.300 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile  çarpımı sonucu bulunacak tutarın 5 katına kadar, yaşamını ortaya koyanlara 12  katına kadar para ödülü verilecek. Uzmanlık veya yetkinlik kazandıran eğitim ve kurslardan başarıyla  mezun olanlara veya hizmetlerinde geçirdikleri sürelerin sonucu olarak bir  uzmanlık kazananlara bröveler, resmi üniformalarında taşımak üzere verilecek.

Başka illere görevlendirme

Emniyet ve asayişin gerektirdiği hallerde ilgili valinin istemi  üzerine, Emniyet Genel Müdürünün önerisi ve İçişleri Bakanının onayıyla polis  çevik kuvvet birimlerinin yanı sıra ihtiyaç görülmesi halinde diğer emniyet  hizmetleri sınıfı personeli de geçici olarak başka illerde görevlendirilebilecek. Teklif, Emniyet Teşkilatı Kanunu'nda yer alan "Trafik Araştırma  Merkezi" kurulmasına ilişkin maddeyi yürürlükten kaldırıyor.  

 Kaybolan, alıkonulan personelin ailelerine aylık verilecek

Terörle mücadele görevi sırasında veya bu görevlerinden dolayı  kaybolan, alıkonulan emniyet personelinin aileleri, personel hakkında gaiplik  kararı verilinceye kadar personelin aylıklarını alabilecek, her türlü sosyal hak  ve yardımlardan yararlanabilecek. Polis Akademisinden mezun amirlerle, memurluktan amirliğe geçen  personel arasındaki farklılık kaldırılarak üniversite mezunu amirler (A) grubu,  yüksekokul ve daha aşağı derecede eğitime sahip amirler (B) grubu amir sayılacak. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, teklifin 10. maddesinin  kabulünün ardından birleşime ara verdi.

28 Kas 2019 - 13:07 - Emniyet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?