Bakan Yardımcısı Olabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kimler bakan yardımcısı olabilir ve göreve başladıklarında ne kadar maaş alırlar? İşte detaylar...

Kimler bakan yardımcısı olabilir ve göreve başladıklarında ne kadar maaş alırlar? İşte detaylar...

Bakanlara bağlı olarak görev yapan Bakan Yardımcıları ile ilgili olarak toplam 21 adet kadro ihdas edilmiş olup, bu kadrolara atanacak olanlara ödenecek aylık maaş ise en yüksek Devlet memuruna yapılan ödemelere göre belirlenmektedir.

8 Haziran 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 643 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihdas edilen toplam 21 adet Bakan Yardımcısı kadrosuna atananlar, en çok Hükümetin görev süresinin bitimine kadar görev yapabilmektedirler.

Atanmaları ve görevleri

Bakan Yardımcısı; Bakana bağlı olarak, Bakana ve Bakanlığa verilen görevlerin yerine getirilmesinde Bakana yardımcı olmak üzere atanmaktadır.

Görevlerini yerine getirmesinden dolayı Bakana karşı sorumlu olan Bakan Yardımcıları, Hükümetin görev süresiyle sınırlı olarak görev yapmaktadırlar. Hükümetin görevi sona erdiğinde görevleri de sona eren Bakan Yardımcıları, gerektiğinde Hükümetin görev süresi dolmadan da görevden alınabiliyor.

İstisnai memuriyet kadrolarından olan Bakan Yardımcılığına, müşterek kararnameyle (üçlü kararname) atama yapılmaktadır. Bu kadrolara atananlar, cezai sorumluluk bakımından Devlet memurlarına uygulanan kurallara tabi olmaktadırlar.

Öte yandan, Bakan Yardımcısı kadrolarında atanacaklarda; daha önce kamuda ya da özel sektörde belli bir süre hizmet şartı aranmadığı gibi, eğitim bakımından da ilköğretim (ortaokul) mezunu olmaları yeterli sayılmaktadır.

Özlük hakları

Bakan Yardımcıları hakkında; 8.000 Ek Gösterge, 15.000 Makam Tazminatı Göstergesi ve 20.000 Temsil Tazminatı Göstergesi belirlenmiştir.

Aylık ücretleri ise, en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin %150’sinin (yüzde yüzellisi) aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenmesi şeklinde olmaktadır.

Bu belirlemeye göre, aylık seviyesi 1/4 olan ve en az 25 yıl hizmeti bulunan bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz Bakan Yardımcısının, %15 Gelir Vergisi diliminde alacağı aylık net maaşı memurunyeri.com olarak hesapladığımızda;

**15 Aralık 2015 maaşının net: 13.844 TL,

**15 Ocak 2016 maaşının net: 14,669 TL (enflasyon farkı dikkate alınmadan ve 2015 yılında geçerli olan 90,11 TL tutarındaki asgari geçim indirimine  göre hesaplanmıştır)

olacağını görmekteyiz.

Öte yandan, 1 ay maaş aldıklarında Bakan Yardımcısı için belirlenen emekli haklarını kazanacak olan Bakan Yardımcıları, emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli diğer şartları taşıyor olmaları kaydıyla, 1/4’te ve 30 hizmet yılı ile 15 Aralık 2015-14 Haziran 2016 tarihleri arasında emekli olduklarında; 6.582 TL emekli maaşı ve 121.742 TL emekli ikramiyesi alabileceklerdir. (Enflasyon farkı dikkate alınmamıştır.)

Bakan Yardımcısı kadrosu olan bakanlıklar

21 adat Bakan Yardımcısı kadrosu ihdas eilmiş ve bunlardan “20” adedi,190 sayılı KHK eki (I) sayılı cetvelde ilgili bakanlıkların (Milli Savunma Bakanlığı hariç) merkez teşkilatına ait bölümüne birer adet olarak eklenmişti. Millî Savunma Bakanlığı için ihdas edilen “1” adet kadro ise bu Bakanlık merkez teşkilatı kadrolarının ilgili bölümüne ilave edilmişti.

Bakan Yardımcısı kadrosu olan bakanlıklar

1-Adalet Bakanlığı

2-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

3-Avrupa Birliği Bakanlığı

4-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

5-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

6-0Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

7-Dışişleri Bakanlığı

8-Ekonomi Bakanlığı

9-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

10-Gençlik ve Spor Bakanlığı

11-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

12-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

13-İçişleri Bakanlığı

14-Kalkınma Bakanlığı

15-Kültür ve Turizm Bakanlığı

16-Maliye Bakanlığı

17-Milli Eğitim Bakanlığı

18-Milli Savunma Bakanlığı

19-Orman ve Su İşleri Bakanlığı

20-Sağlık Bakanlığı

21-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

(memurunyeri.com)

Kimler bakan yardımcısı olabilir ve göreve başladıklarında ne kadar maaş alırlar? İşte detaylar...

11 Ara 2015 - 08:54 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?