Başbakan Yıldırım'dan Son Dakika Açıklamaları ( Suriyeliler, 3. Havalimanı, Kamu Personeli İhraçları)

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım , İstanbul'da İLO toplantısında konuştu. Başbakan Yıldırım, Küresel ekonomik kriz, Suriyeli mülteciler, 3. havalimanı, Kamu personeli ihraçları ve 15 Temmuz hakkında konuştu...

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım , İstanbul'da İLO toplantısında konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım, "Bölgede yaşanan terör, iç çatışma, nüfus hareketleri, siyasi istikrarsızlıklar, artarak bugünlere geldi. Bunlarla ilgili tedbirlerle de önemli bir sorun ortaya çıktı. 

DÜNYADAN DAHA FAZLASINI BEKLERDİK

Hepinizin bildiği gibi Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı , yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan milyonlarca insandan 3.5 milyon kadarı ülkemizde 6 yılı aşkın süredir misafir ediyoruz. Biz canını kurtarmak isteyen bunun için yollara düşen bu insanlara sahip çıktık, ekmeğimizi bölüştük, evimizi açtık onlara her türlü sıcak ilgi ve alakayı sağladık. Bu bizim kültürümüzde olan bir şey. Bu bizim geçmişimizde olan bir şey. Ancak Türkiye tüm bunları yaparken dünyadan da sadece Türkiye iyi işler yapıyor, mültecilere yardım ediyor demekten daha fazlasını beklerdik.

TÜRKİYE İNSANİ YARDIM BAKIMINDAN EN ÇOK YARDIM YAPAN İKİNCİ ÜLKE

Malesef AB ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya bu gelişmeleri izlemekle yetindi. Ve Türkiye'nin sırtını sıvazlamakla yetindi. İster yardım gelsin, ister gelmesin Türkiye büyük bir ülke, imkanları geniş bir ülke, bu işlerden asla pişmanlık duymuyor. Son açıklanan raporlara göre dünya genelinde insani yardım açısından gayri safi milli hasılada ayırdığı pay bakımından Türkiye 2. sırada yer alıyor. ABD'den sonra. Dolayısıyla bizim küresel konulara, bölgesel konulara bakışımızı da bu sonuçlar çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. 2008'de başlayan küresel ekonomik krizin etkileri henüz tam anlamıyla geçmiş değil. Küresel büyüme son bir iki yıl içerisinde az da olsa artış eğilimine girmiş olmakla beraber yeni yeni küresel sorunlar kapımızı çalıyor. Öylesine derin bir kriz yaşadı ki dünya malesef bir çok ülke iflasın eşiğine geldi. Türkiye , etrafında var olan iç savaş, kaos kargaşaya rağmen ve üstüne üstlük bir darbe olayıyla karşı karşıya kalmış olmasına rağmen tüm bu güçlüklerin üstesinden gelmeyi başarmış. Krizden itibaren büyümesinde bir gerileme olmadan sürdürülebilir büyümeyi yakalamıştır. 2017 ilk yarısında yüzde 5 üzerinde büyüme sağladık. Bu Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük büyümedir. OECD içerisinde en büyük ikinci büyümedir. AB ülkelerinin , 28 AB ülkesinin toplam ortama büyümesinin iki katından fazladır. Bunu nasıl sağladık?, bunu kararlı bir şekilde mali disiplinden taviz vermeden, hayata geçirdiğimiz ekonomi politikaları ve sosyal politikalarla bu krizin etkilerini en az şekilde hissederek bugünlere geldik. Bir anlamda Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi küresel kriz Türkiye'yi teyet geçti. Türkiye siyasi istikrarla, güçlü demokrasisiyle bu sorunların üstesinden gelmiştir. Vatandaşlarımızın ve çalışma hayatının tüm kesimleriyle ortak diyaloğumuz , toplumsal barışımıza ciddi katkı sağlamıştır. Büyük ekonomik kriz tabiatıyla sadece ekonomileri küçültmedi, iş piyasalarını da olumsuz etkiledi. İstihdamı da olumsuz etkiledi. Bunların yanı sıra ekonomik ve sosyal hayatta ciddi çalkantılar meydana geldi. Türkiye'nin bulunduğu konum çok özeldir.

TÜRKİYE COĞRAFİ VE KÜLTÜR BİRİKİMİ OLARAK KÖPRÜDÜR

Türkiye hem coğrafi olarak hem de medeniyet ve kültür birikimi olarak, AB ile Asya arasında bir köprü görevi ifa etmektedir. Bu öylesine bir görev ki , medeniyetlerin çatışmasını önlediği gibi medeniyetlerin buluşmasına da fırsat sağlıyor. Aynı zamanda doğu ile batı arasındaki zaman zaman değişen hareketliliği ekonomik geçirkenliği de bir ölçüde köprü vazifesiyle sağlamış oluyor. 40 yıl öncesine baktığımızda doğudan batıya doğru göç ediyordu, o zaman Anadolu toprakları , Türkiye bu göçte köprü görevi görüyordu. Bugün durum biraz tersine döndü. Gelişmiş batı ülkeleri doygunluk seviyesine gelmiş, doğu ve uzakdoğu dinamik bir şekilde büyümeye ve kalkınma hızını arttırmaya başladı. Bu sefer göç batıdan doğuya doğru hareket etmektedir. Bunu nereden anlıyoruz. Havacılık bunun en güzel örneği, 70'li yılların başında havacılık merkezi ABD idi, 80 li yıllarda AB'nin batısı, 90'lı yıllarda AB'nin ortası, içinde olduğumuz yıllarda havacılığın merkezi bizim coğrafyamız oldu. Bu nedenle 

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI TÜRKİYE'YE YAPILIYOR

Türkiye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. 200 milyon kapasiteli bir havalimanı yapıyoruz. 30 Trilyon dolarlık bir ekonomik varlığın döndüğü bir ülkede bu toplantıyı gerçekleştiriyorsunuz. Küreselleşen dünyada hiç bir ülke sorunlarımızı biz kendimiz çözeriz başkalarının bize akıl vermesine gerek yok deme şansına sahip değil. Tüm ülkelerin kaderi birbirine bağlı. Sorunların çözümüne birlikte kafa yormak, çare üretmek lazım. Belirli ön yargılarla kapıları kapatmak, bir ülkeyi tasnif dışı tutmak, başka ülkelerle iş tutmak. Bölgesel barışa katkı sağlamaz.

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİ 

Bu vesileyle bir iki cümle geçen yıl Türkiye'nin yaşadığı o vahim darbe olayını ve sonrasını kısaca anlatmak istiyorum. 15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en alçak saldırıdır. FETÖ terör örgütünün ülkemizde asker içerisinde, bürokraside, yargıda, poliste, ticaret hayatında yıllardan beri yetiştirdiği , geliştirdiği sakat ruhlar, sakat kafalarla aklını kiraya vermiş insanlarla devletin tankını, uçağını, topunu, tüfeğini çalarak milletin üzerine doğrultması suretiyle seçilmiş hükümeti, cumhurbaşkanını ortadan kaldırmak ülkede bir darbe rejimi getirmek için kalkışması, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere milletimizin asil duruşu sayesinde başarısız hale gelmiştir. Demokrasimiz kurtulmuştur. Türkiye'nin karanlığa gömülmesinin önüne geçilmiştir. Bunda en büyük güvencemiz 80 milyon aziz milletimizdir.

FETÖ'DEN KAYNAKLI KAMU PERSONELİ İHRAÇLARI

Doğu almanya , batı almanya birleştiği andan itibaren 500 bin kamu çalışanının bir günde işine son verildi. Kimse almanyayı protesto etmedi, bir şey söylemedi. AİHM doğrudur, hiç bir ülke kendisine sadakatle bağlı olmayanlarla çalışmaz dedi noktayı koydu. Burada çifte standartlı yaklaşımı görmek bizi üzüyor. Türkiye bir hukuk devleti, kimsenin yapmadığı yanına kar kalmayacak. Bu tasfiye işinde haksızlığa uğramış olanlar olabilir, yine hukuk devleti içerisinde buna da bir mekanizma getirdik, itirazlar gelsin bunlar incelenecek, gerekli cevaplar verilecek, haksızlığa uğramış olanlar işlerine dönebilecekler. Hala tatmin olmayanlar varsa onlara da yargı yolu açılacak. Şu an OHAL içerisindeyiz , yargı yolu kapalı, bu mekanizmayla yargı yolunu açmış oluyoruz. Bu konuda önyargılar olduğundan dolayı bu açıklamayı yapma ihtiyacını duydum. Bölgemiz batı ile doğu arasındaki farklılıkların azaltılması, sorunların çözüme ulaştırılması bakımından dinamik bir bölge, Türkiye burada üstlendiği misyon itibariyle, Suriye, Irak ve ortadoğuda ceryan eden, otorite boşluğundan kaynaklanan terör faaliyetlerinin dünyaya yayılmasını önlediği gibi Suriye'de kalıcı barışın tesis edilmesi için büyük bir gayret içerisindedir."

DETAYLAR GELİYOR...

02 Eki 2017 - 12:52 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket KYK Borçları Silinsin Mi?