Türkiye'de Gripten 57 Kişi Öldü

Sağlık bakanlığından gelen açıklamaya göre Türkiye'de gripten dolayı 57 kişi öldü. Detaylar yazımızda..

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de 57 vatandaşın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edildiğini, 43 vatandaşta İnfluenza A (H1N1), 7 vatandaşta İnfluenza B ve 7 vatandaşta ise İnfluenza A (H3N2) virüsünün tespit edildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de grip nedeniyle 57 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Kuzey Amerika'da grip hareketliliği 2014 yılının sonunda ulaştığı en yüksek düzeyden sonra halen yüksek düzeyde devam etmekte. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise grip virüsü tespit edilme oranı 2014 yılı Aralık ayında ulaştığı yüzde 30,4'lük düzeyinden yüzde 12,1 düzeyine geriledi. Dünyada olduğu gibi ülkemizde son hafta itibariyle grip aktivitesi azalmaya devam etmekte. Düzenli izleme kapsamında 13. hafta itibarı ile gelen 352 numunenin yüzde 26,4'ünde influenza B, yüzde 8,8'inde İnfluenza A (H1N1), yüzde 5,1'inde İnfluenza A (H3N2) saptandı. Grip sezonunun başlangıcından günümüze kadar olan süreçte Avrupa'dan gelen numunelerde 12. hafta itibarı ile grip virüsü tespit edilme yüzdesi yüzde 37,8 olduğunu belirterek, Türkiye'de bu durum yüzde 21,2 olarak tespit edildi. 13. hafta itibarı ile üç laboratuvarımıza düzenli izleme örnekleri ve klinik şüpheli örneklerden toplamda 6 bin 774 klinik örnek gelmiştir.

6 bin 774 örneğin 846'sında İnfluenza B (yüzde 12,4), 704'ünde influenza A H1N1 (yüzde 10,3), 172'sinde influenza A H3N2 (yüzde 2,5) saptandı. Bunların yanı sıra klinik örneklerde diğer solunum yolu virüslerinden 258'ünde (yüzde 3,8) Rhinovirüs, 254'sinde (yüzde 3,7) Coronavirüs, 164'ünde (yüzde 2,4) RSV saptandı. Bu grip sezonunda ülkemizde 57 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinde grip virüsleriyle ilişki tespit edilmiştir. 43 vatandaşımızda İnfluenza A (H1N1), 7 vatandaşımızda İnfluenza B ve 7 vatandaşımızda ise İnfluenza A (H3N2) virüsü tespit edildi. Bu kişilerin 20'si 65 yaş ve üzerinde. İnfluenza AH1N1 tespit edilenlerin 25'inde, influenza B tespit edilenlerin hepsinde, influenza A ve A (H3N2) tespit edilen 7 hastanın 5'inde eşlik eden başka hastalıkların olduğu tespit edildi." denildi.

Bakanlık, grip ile ilgili olarak tüm durumların günlük olarak izlendiğini belirterek, "Hastanelerde yatarak takip edilmesi gereken hastalar için hastane yatışlarında, yatak kapasitesi yönünden herhangi bir sorun yaşanmamakta olup, sağlık kurumlarına antiviral ilaçlar teslim edilmiştir ve ilaç erişiminde herhangi bir sıkıntı yaşanmamakta." bilgisini verdi.

"RİSK ALTINDAKİ KİŞİLER"

Bakanlık, kimlerin risk altında olduğunu şöyle açıkladı: "Grip için 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar ile 6 ay - 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanlar risk grubu olarak tanımlandı. Sayılan risk gruplarındaysanız grip geçirdiğinizde hekime müracaat ediniz. Ayrıca, grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurunuz ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanınız."

"GRİPTEN NASIL KORUNMALIYIZ"

Sağlık Bakanlığı, gripten korunmanın yollarını ise şöyle açıkladı: "Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmeli. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalı. Yüzeyler sık sık temizlenmeli. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler, bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayınız."

02 Nis 2015 - 02:54 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler