Hükümetten Memur ve İstihdam Raporu

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Ak İcraatlar isimli raporunda memurluk, sözleşmeli personel, teşvik ve istihdam ile ilgili önemli detayların bulunduğu bir rapor yayımlandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Ak İcraatlar isimli raporunda memurluk, sözleşmeli personel, teşvik ve istihdam ile ilgili önemli detayların bulunduğu bir rapor yayımlandı.

Ak Parti tarafından yayımlanan raporun ana başlıkları ile detayları şöyle;

Toplum yararına programlar uyguladık

2007-2016 yılları arasında düzenlenen toplam 31 bin 650 programdan 1 milyon 359 bin 273 kişi yararlandırılmıştır.

2016 yılında toplamda 172 bin 995 vatandaşımız için toplum yararına programlar başlattık.

Kadın istihdamını artırmak için çalışıyoruz

2010/14 sayılı ve “Kadın İstihdamının Artırılması ve Fırsat Eşitliğinin Sağlanması” konulu Başbakanlık Genelgesi uyarınca oluşturulan “Kadın İstihdamı Ulusal İzleme ve Koordinasyon Kurulu”nun amacı, kadın istihdamı alanındaki mevcut sorunların tespiti ile bu sorunların giderilmesine yönelik koordinasyon ve işbirliğini sağlamaktır

Mesleki eğitim kurslarımız kalifiye işgücü yetiştiriyor

2002 yılında 1497 olan mesleki eğitim kursu verilen kişi sayısını 2016 yılında 119 bin 172 2017 yılı Ocak sonu itibariyle de düzenlenen mesleki eğitim kurslarından 4 bin 167 kişi yararlandırıldı.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARIMIZ GENÇLERİMİZİN İŞGÜCÜ PİYASALARINA GİRİŞİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Programın süresini 6 aydan 1 yıla çıkardık. Programda işverenlerimiz işe alacakları kişileri kendileri yetiştirmektedir. Programa katılanların %75'i program sonunda istihdam edilmektedir.
2009'dan günümüze toplam 584 bin 367 kişiye işin başında gerekli mesleki bilgi ve deneyimi kazandırdık.

Girişimcilik Eğitim Programlarımız Sayesinde İşsizlerimiz Hem İş Buluyor, Hem İş Kuruyor, Hem de İşveren Oluyor

Bu güne kadar toplam 235 bin 256 kişiye kendi işini kurması için girişimcilik eğitimi verdik.

Eşi benzeri görülmemiş istihdam teşvikini uygulamaya başladık

Milli İstihdam Seferberliği kapsamında uygulamaya konulan istihdam teşviki kapsamında; işsizlerimiz, işverenlerimiz ve Türkiye kazanıyor. İşverenlerimiz, 31/12/2017 tarihine kadar mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için prim ve vergi ödemeyecek. İlave istihdam edilen her bir sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergiyi devlet karşılayacak. Milli istihdam seferberliği kapsamında uygulanan teşvik ile birlikte 500 bini işbaşı eğitimden, 1,5 milyonu ilave istihdam teşvikinden olmak üzere işverenlerimizin 2 milyon artı istihdam oluşturmalarını hedefliyoruz.

Turkuaz kart

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 11 inci maddesi gereğince; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancılara verilen Kart.

Turkuaz Kart tanımı; yabancıya, Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet hakkı veren, yakınına ise ikamet hakkı veren belgedir.

Turkuaz Kart Verilebilecek Yabancılar

Turkuaz Kart;

• Eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibariyle yüksek nitelikli işgücü olarak değerlendirilen, 
• Yatırım veya ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmeye yaptığı katkı ve benzeri özellikleri itibariyle yüksek nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen,
• Bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacı,
• Kültürel ve sanatsal faaliyetlerde uluslararası düzeyde başarılı olan,
• Sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan, yabancılara verilebilir.

İş akitleri feshedilen işçilerin kamuda 4/C statüsünde çalışmalarına imkân sağlandı

2004 yılında özelleştirilen KİT’lerde iş akitleri feshedilen işçilerimizin kamu kurumlarında 4/C’li geçici personel olarak istihdamlarına imkân sağlandı.

2010 yılından itibaren yapılan düzenlemelerle de bu personelimizin çalışma şartları sürekli iyileştirildi; başlangıçta 10 ay olan çalışma süresi, 11 ay 28 güne çıkarıldı, izin süreleri artırıldı, iş sonu tazminatı almaları ve fazla çalışma ücreti ile aile yardımından faydalandırılmaları öngörüldü.

300.000’i aşkın sözleşmeli personel kadroya geçirildi

• 2011 Yılında çıkarılan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 200 bin sözleşmeli personelin,
• 2013 Yılında çıkarılan 6495 sayılı Kanunla da 100 bin sözleşmeli personelin memur kadrolarına atanmasına imkân sağlandı.

214.000 geçici işçi, sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirildi 

2007 yılında kamu kurumlarında 6 aydan uzun süreli olarak geçici iş pozisyonlarında çalışmakta olanlardan 214.000 kişi sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel pozisyonlarına geçişine imkân sağlandı.

Memurlarımıza toplu sözleşme hakkı verdik

2012, 2013 ve 2015 yıllarında üç kez gerçekleştirilen toplu sözleşme süreçleri ile kamu çalışanlarımızın mali ve sosyal hakları belirlendi.

2013'te yaptığımız toplu sözleşme ile memurlarımızın taban aylıklarında 175 TL artış sağlandı.

2015'de, toplu sözleşme ile;

2016 yılı için %6 + %5 

2017 yılı için de %3 + %4 oranlarında artış sağladık.

MEMURLARIN ÖZLÜK HAKLARI VEÇALIŞMA KOŞULLARINI DÜZENLEDİK

• Tasarrufu Teşvik Fonu'nu tasfiye ederek burada biriken 15,1 milyar TL'yi hak sahiplerine ödedik.

• Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarında biriken 3,5 milyar TL'yi hak sahiplerine ödedik.

• Kamuda başörtüsü yasağını kaldırdık.

• Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde kullanılabilmesine imkân sağladık.

Raporun tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

05 Ara 2018 - 15:22 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket KYK Borçları Silinsin Mi?