Ak Parti 2019 KPSS'ye Katılan Engelli Aday Sayısını Açıkladı!

Ak Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın Yılmaz TBMM 2020 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz olarak ÖSYM ile ilgili verileri paylaştı.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Emine Sare Aydın Yılmaz TBMM 2020 Yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz olarak ÖSYM ile ilgili verileri paylaştı.

Ak Partili Emine Sare Aydın Yılmaz, 2019 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'ye 1376 engelli adayın katıldığını açıklarak şunları söyledi;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yükseköğretim çağına gelmiş gençlerimizin, kamu ve özel sektörde çalışan vatandaşlarımızın hayatlarında bir ya da birden fazla başvurdukları son derece önemli bir kurumumuz olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının bütçe kanunu tasarısı üzerine grubum adına söz almış bulunmaktayım. Yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, 15 Temmuz 2018 tarihli ve 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle yeniden düzenlenen ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı adını alan kurum 1974 yılından bugüne kırk beş yıllık tecrübesiyle bütün faaliyetlerini kanunlarda belirtilen usul ve esaslara göre, hızla gelişen bilimsel ve teknolojik yeniliklerden yararlanarak ve sürekli kendisini yenileyerek sürdürmektedir. Günümüzde ön lisans, lisans ve lisansüstü öğretim sınavlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ve özel hukuk tüzel kişileri tarafından talep edilen mesleğe giriş, görevde yükselme, akademik personelin seçimi, yabancı dil seviyesinin tespiti ve benzeri amaçlı sınav hizmetleri gerçekleştirilmektedir. ÖSYM'nin gelirleri bütünüyle sınav ücretlerinden oluşmaktadır, giderleri ise sınavların hazırlanması, soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, sınav uygulamalarına ilişkin her türlü organizasyon, kamera kaydı alınması, engelli adaylar için gerekli donanıma sahip salonların hazırlanması, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi gibi personel giderleri, cari kalemlerden oluşmaktadır. ÖSYM tarafından 2019 yılı içinde 189 sınav koordinatörlüğü aracılığıyla yaklaşık 8 milyon 10 bin adayın katıldığı 12 elektronik sınav olmak üzere 47 sınav gerçekleşmiştir.

ÖSYM hizmetlerini yerine getirirken bazı önemli yenilikleri de gerçekleştirmektedir. Elektronik sınav uygulamasının yaygınlaştırılması bunlardan bir tanesidir. Ankara'da hizmete giren Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girebileceği kapasitesiyle dünyanın en büyük elektronik sınav merkezlerinden biridir. Başlangıçta sadece İngilizce uygulanan Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na Almanca,

Fransızca, Arapça, Rusça, Farsça eklenmiş olup 2000 yılı itibarıyla Bulgarca, İspanyolca ve İtalyanca da Elektronik Yabancı Dil Sınavı kapsamına alınmıştır. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde hizmet veren elektronik sınav merkezlerini ülkemizin diğer bölgelerine de yayma planı çerçevesine 2000 yılı içerisine Adana ilimiz de dâhil edilmiştir.

ÖSYM Yönetim Kurulu kararıyla 2019 yılından itibaren şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşiyle gazi çocuklarına sınav ücreti muafiyeti uygulanmaya başlanmıştır. Bu kapsamda, 24.230 kişi bu haktan yararlanmıştır.

ÖSYM'nin "herkes için her yerde olma" anlayışıyla engelli adaylarımızın özel durumları dikkate alınarak hazırlanan engelli aday salonlarında 22.026 engelli adayımız sınavlara katılmıştır. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurumları Sınavları oturumlarına 17.248 engelli aday ve 2019 Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarına 1.376 engelli adayımız katılmıştır. Adayların sınavlara erişimini kolaylaştırmak için çalışmalar da devam etmektedir. ÖSYM'nin yaptığı merkezî sınavlar hakkında belirtmek istediğim önemli bir husus sınavlar esnasında, insan unsuruna dayalı hatalı uygulamaları, sisteme ve kuruma mal ederek indirgemeci eleştirmenin doğru olmadığını söylemek isterim. Ancak ÖSYM Başkanlığı oluşabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla kurumun imkânları çerçevesinde personeli ve görevlilerin niteliklerini geliştirme, yeni teknolojileri ve uygulamaları yürürlüğe koyma konusundaki çalışmalarına da devam etmektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; daha bilimsel, daha teknolojik ve daha başarılı bir ölçme ve değerlendirme, doğru, güvenilir ve geçerli yöntem ve tekniklerin kullanılmasıyla mümkündür. Bu kapsamda ÖSYM bütçesinin kuruma, çalışanlara, hizmet alacak tüm kesimlere ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Sözlerimi bitirmeden önce şu cümlelerle veda etmek istiyorum sizlere: Diyarbakır'da dağdan gelecek evlatlarını tüm zorluklara rağmen bekleyen başta Hacer anaya ve orada sabahtan akşama kadar nöbet tutan analara, babalara, bu yüce Meclisten selam olsun. Hepimizin selamını sizler adına iletiyorum. Şunu bilmelerini isterim: Bilsinler ki analar bir işe el attılar mı ne dağ kalır ne de dağı yönetenler kalır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınları güçlüdür, anaları güçlüdür, bu işin de üstesinden gelecek ve çocuklarını dağdan geri alacaklardır.

15 Ara 2019 - 18:43 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?