Asgari ücret 2020 ne kadar olur? Asgari ücret zammında son dakika gelişmesi

Asgari ücret 2020 zammıyla ilgili son gelişmeler art arda yaşanıyor. Son habere göre, milyonlarca çalışan Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkacak asgari ücret zammı kararını bekliyor. "Asgari ücret 2020 zammı ne kadar olur?" sorusunun yanıtı da bu hafta belli olacak. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücret toplantısında ne karar çıkacak? İşte asgari ücretle ilgili yeni haberler...

Asgari ücrette zam pazarlığı sürerken gözler, yeni asgari ücretin belirleneceği son toplantıya çevrildi. Komsiyon, dördüncü ve son toplantısını Salı ya da Çarşamba günü yapacak. 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret bu toplantıda netleşecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Cuma günü asgari ücretle ilgili bir soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretliye müjde verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız." değerlendirmesinde bulundu.

ASGARİ ÜCRETTE SENDİKALAR NE KADAR ZAM İSTİYOR?

TÜİK, bir işçinin aylık gıda harcama tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonu'yla paylaştı. Bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL olarak belirlendi. Bu rakam orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde ise bin 940 TL olarak hesaplandı. Ancak işçi sendikaları, bunun kabul edilmeyeceğini vurguluyor. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak ses yükseltti ve asgari ücret için alt sınırı açıkladı. İşçi sendikaları 2020 yılı için asgari ücretin en az 2 bin 578 lira olmasını istiyor.

ASGARİ ÜCRETTE YENİ GELİŞME: TİSK'İN ASGARİ ÜCRET ZAMMI TALEBİ BELLİ OLDU

TİSK Yönetim Kurulunca, asgari  ücrete son beş yılda dört kez enflasyonun üzerinde artış yapıldığına dikkat  çekilerek, bu dönemde yüzde 74'lük TÜFE artışına karşın asgari ücrete yüzde 113  zam yapıldığı vurgulandı. Geçen yılki yüzde 26'lık artışta işverenler olarak kendilerinin de  katkı verdiği anımsatılan TİSK açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik değerde, işçinin de işverenin de  çok büyük payı var.  Çalışanların yaşam koşullarının da farkındayız. Gönül ister  ki tüm ücretler yükselsin. Ancak, gerçekçi ve stratejik bakış açısı ile yeni  yatırım çekmemiz için, yanı başımızdaki ülkelere yatırım kaptırmamak için, makul  ve dengeli bir asgari ücretin tespit edilmesi elzem."

"ASGARİ ÜCRET BİRÇOK EKONOMİK GÖSTERGEYİ ETKİLİYOR"

Asgari ücretin başta istihdam olmak üzere birçok ekonomik göstergeyi  etkilediğine dikkati çeken TİSK Yönetim Kurulunca şunlar kaydedildi:

"Yeni Ekonomik Program'ın hedeflerine ulaşmak, yeni yatırımlar çekmek,  rekabet edilen ülkelere yatırım kaptırmamak, zor durumdaki sektörlerin üzerindeki  baskıyı rahatlatmak için yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli. Mevcut  ekonomik tablo, üretim, istihdam ve rekabet edebilirlik açısından vergisini  düzenli ödeyen, çalışanın sigorta primini düzenli yatıran işletmelerin varlığını  sürdürebilmesini gerekli kılıyor. Bu işletmeler yüzde 36’ya ulaşan kayıt  dışılıkla da mücadele ediyor. Bu sebeple yeni asgari ücret, gerçekçi bir bakış  açısıyla mevcut istihdamı koruyacak, 1,5 milyonu genç olmak üzere 4,5 milyon  işsize iş sağlayacak düzeyde olmalı."

TİSK, yeni asgari ücretin istihdama katılmayı bekleyen işsizler ve  bilhassa gençler için anahtar nitelikte olduğunu ifade ederek, "Asgari ücret  sadece bu ücretle çalışanların ücretini değil, aynı zamanda, diğer tüm  çalışanların ücretini etkileyen bir gösterge, iş arayışında olan işsizlerimizin  potansiyel ücreti, yatırımcıların yeni yatırım kararlarını etkileyen en temel  kriterdir." değerlendirmesinde bulundu.

"ASGARİ ÜCRETE DESTEĞİN DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ"

Asgari ücret rakamı dışında hükümet ile komisyondan birtakım talep ve  beklentilerinin olduğunu vurgulayan TİSK, taleplerini şu şekilde sıraladı:

"Son dört yıldır işverenlere verilen asgari ücret desteği için  hükümetimize tekrar teşekkür ederiz. İşveren olarak yüzde 2 ile en yüksek katkı  sağladığımız İşsizlik Sigortası Fonu'ndan bu yıl 150 lira olarak karşılanan bu desteğin, 2020'de 200 lira ve tüm işletmeleri eşit şekilde kapsayıp devam  etmesini bekliyoruz. Ayrıca destekten yararlanma koşulları kapsamında toplu iş  sözleşmeli iş yerleri için uygulanan prime esas günlük kazançtaki üst limitin  artırılarak sürmesini istiyoruz. Yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı'nın 2020 yılı için alınmamasını, SGK İşveren Desteği'nin yüzde 5'ten yüzde 6'ya  yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli işyerlerinde yüzde 7 olarak  uygulanmasını talep ediyoruz. Rekabette olduğumuz çoğu ülkeden ve OECD  ortalamasından oldukça yüksek olan ücret üzerindeki vergi yüklerinin de tekrar  gözden geçirilmesini bekliyoruz."

TİSK, topluma fayda odaklı yeni nesil sendikacılık anlayışıyla hareket  ettiklerini belirterek, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan işçinin başarıya  ulaşamayacağına işaret etti. Herkesin ailesinde işçinin de işverenin de bulunduğunu anımsatan TİSK  yönetimi, bazı kesimlerin müzmin işveren karşıtlığına anlam vermenin zor olduğunu  kaydetti. İşverenleri ötekileştiren bakış açısının, vergisini düzenli ödeyen,  çalışanın sigorta primini ve ücretini düzenli yatıran "işçi dostu" işverenlere  yapılmış en büyük haksızlık olduğunu ifade eden TİSK Yönetim Kurulu, camia olarak  her zaman sendikal örgütlülüğü ve toplu iş sözleşmesini önemsediklerini  vurguladı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 3 toplantı yaptı. Komisyonun dördüncü toplantısının ardından yeni asgari ücret bu hafta belli olacak.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET 2 BİN 20 LİRA 

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

2019 ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) ÜCRETLERİ

İşçi bekarsa, 191.85 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışmıyorsa, 230.22 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışmıyorsa ve bir çocuğu varsa, 259 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışmıyorsa ve iki çocuğu varsa, 287.78 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışmıyorsa ve üç çocuğu varsa, 326.15 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa, 191.85 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa ve bir çocuğu varsa, 220.63 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa ve iki çocuğu varsa, 249.41 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa ve üç çocuğu varsa, 287.78 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa ve dört çocuğu varsa, 306.96 TL fiyat belirlendi.

İşçi evliyse ve eşi çalışıyorsa ve beş çocuğu varsa, 326.15 TL fiyat belirlendi.

2003 YILINDAN BU YANA ASGARİ ÜCRET

2003

225 lira

2004

318 lira

2005

350 lira

2006

380 lira

2007

419 lira

2008

503 lira

2009

546 lira

2010

599 lira

2011

658 lira

2012

739 lira

2013

803 lira

2014

891 lira

2015

1000 lira

2016

1.300 lira

2017

1.404 lira

2018

1.603 lira

2019

2.020 lira

23 Ara 2019 - 08:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?