Asgari Ücret İşsizlik Maaşını Nasıl Etkileyecek?

İşsizlik maaşı asgari ücretin 1300 liraya yükselmesiyle birlikte önemli bir artış göstererek en yüksek değer olarak 1317 liraya yükselecektir.

İşsizlik maaşı asgari ücretin 1300 liraya yükselmesiyle birlikte önemli bir artış göstererek en yüksek değer olarak 1317 liraya yükselecektir.

Çalışanlar işsiz kaldıklarında işsizlik sigortası hiç kuşkusuz en büyük güvenceleri olmaktadır. İşsizlik sigortası çalışan işçilerin kendi istek ve kusurları dışında işlerini kaybetmeleri halinde, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa telafi etmek, kendisinin ve ailesinin zor durumda kalmasının önüne geçmek için devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur.
İşsizlik sigortası fonu için, işçinin aylık brüt maaşı üzerinden yüzde bir işçiden, yüzde iki işverenden, yüzde bir de devlet katkısı olmak üzere yüzde dört prim toplanmaktadır.
İşsizlik sigortasından 5510 Sayılı Kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan, halk tabiriyle ssk’lı olarak çalışan işçiler faydalanabilmektedir.

İşsizlik sigortasından faydalanabilmek için dört şarttan bahsedebiliriz.

- Hizmet akdinin sona erdiği (işten ayrıldıktan sonra) tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı prim ödemiş olmak,
- Hizmet akdinin sona erdiği (işten ayrıldıktan sonra) tarihten önceki son 120 günde devamlı çalışmış olmak ve prim ödemiş olmak,
- Hizmet akdinin işsizlik sigortası kanunun 51. Maddesinde (bkz 4447 sayılı kanunun 51. Maddesi) sayılan hallerden biriyle son bulmuş olması, Sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a dilekçeyle veya elektronik ortamda başvurması gerekir.
- İşsizlik Ödeneği işten ayrıldığı tarihten önceki 3 yıl içinde 600 gün prim ödemiş olanlara 6 ay, 900 gün prim ödemiş olanlara 8 ay, 1080 gün prim ödemiş olanlara ise 10 ay olarak ödenmektedir.
İşsizlik ödeneği sigortalının son dört aylık brüt ücretleri dikkate alınarak hesaplanan günlük brüt kazancın yüzde kırkı üzerinden ödenmekte ve bu şekilde hesaplanan prim brüt asgari ücretin yüzde seksenini geçememektedir. Özetle şu anki asgari ücretin brütü 1.273,50 TL olduğuna göre yüzde sekseni 1.018,80 TL olduğundan son dört aylık prim ortalamanızın yüzde kırkı bu tutardan fazla olsa bile alacağınız işsizlik ödeneği en fazla 1.018,80 TL olacaktır.
2016 yılı için asgari ücretin net 1.300 TL olması beklenmektedir. Bu durumda brüt asgari ücret yaklaşık 1.647 TL olacağından işsizlik ödeneğinin tavan tutarı da yaklaşık 1.317 TL’ye yükselecektir.

İşsizlik maaşı asgari ücretin 1300 liraya yükselmesiyle birlikte önemli bir artış göstererek en yüksek değer olarak 1317 liraya yükselecektir.

18 Ara 2015 - 11:03 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?