Lise Mezunu Yeni İKM Alımında Yaş ve KPSS Şartı Esnetilecek mi? İlan Ne Zaman Yayımlanacak?

CTE infaz koruma memuru alımı bekleniyor. Peki infaz koruma memuru alım ilanı ne zaman yayımlanacak? İlana nasıl ulaşabilirim? İKM alımında istenen KPSS ve yaş şartı nedir? Kaç İKM alımı yapılacak?

Adalet Bakanlığı önceki gün gerçekleşen bütçe görüşmeleri ile Bakanlığa 2018 yılında yapılacak personel alımı sayısı kesinleşti.

Önceki gün gerçekleşen bütçe görüşmeleri ile Adalet Bakanlığına 2018 yılında 10500 yardımcı personel alımı yapılacağı bildirildi. Alınacak bu yardımcı personel sayısının büyük çoğunluğunun infaz koruma memuru ve zabıt katipliği pozisyonlarına yapılması bekleniyor.

Büyük Rağbet Görmüştü

Geçtiğimiz aylarda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kendi bünyesinde istihdam etmek üzere farklı İllere en az lise mezunu 3222 infaz koruma memuru alımı yapacağını duyurdu. İlanın yayımlanması ile KPSS'den 70 ve üstü alan on binlerce aday komisyonlara akın etti ve ilana başvuru yaptı. Başvurular da büyük yoğunluk yaşanmış ve alınacak sayının 20 katından fazla kişi İKM olmak için müracaat etmişti. Ancak ortaöğretim KPSS sonrası ilk yüksek sayıda alım olması nedeniyle birçok İlde KPSS puanı yüksek kapattı.

KHK ile Değişiklik

OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile İKM alımıda önemli bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile daha önce alım yapılacak sayının 5 katı kadar aday mülakata çağrılırken, yeni sistemde 10 katı aday çağrılması kararlaştırıldı. Bu düzenlemeye rağmen birçok İlde KPSS puan sıralaması 75'in altına düşmedi.

Ancak yeni alımda KPSS puan sıralamasının 75'in altına düşmesi bekleniyor.

Başvuru Şartları Neler?

İnfaz koruma memuru alımında önceki alımda istenen başvuru şartları şu şekildeydi:

# Türk Vatandaşı olmak,

# Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

# Adli sicil kaydı bulunmaması,

# Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

# Merkezî sınavın (KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1986 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1981 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

# Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm.’den kısa boylu olmamak ve  boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak. (Ör: Boy 1.80 ise kilo 93'ten fazla, 63'ten az olmayacak) Boy kilo ölçümü çıplak ayakla yapılmaktadır.

İlan Ne Zaman Yayımlanacak?

Yeni İKM alımının, mevcut alım sürecinin sona ermesinin ardından yapılması bekleniyor. Mevcut alımda sözlü mülakatlar 25 Aralık ve devam eden günlerde yapılacak. Buna bakıldığında yeni dönem İKM alım ilanının 2018 Şubat-Mart döneminde yapılması bekleniyor.

Adayların Talepleri

İKM alımında adaylar yaş ve KPSS puan şartının esnetilmesini istiyor. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yürütülmüyor. Siz de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki youm kısmından paylaşabilirsiniz.

Memur personel alım ilanlarından anında haberdar olmak için Kpsscafe.com.tr adresini takipte kalın.

KPSSCAFE android uygulamamızı ücretsiz indirmek için ---->>> TIKLAYIN

KPSSCAFE ios uygulamamızı ücretsiz indirmek için----> TIKLAYIN

Kpsscafe.com.tr  | Ankara - ÖZEL HABER

16 Aralık 2017 - KPSS HABERLERİ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Mehmet Temel - Kpss 60 puan yaş şartı 35 olmalı memur alımlarında.lisans mezunları 60 puanı onlisansin 70 puani oluyor.nerde adalet lisans,önlisans ve ortaöğretim baraj puanları farklı olmalı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
07

Önemsiz...... - Zaten 35 yaş üstündekiler yaşamasınlar. ...Anlayış bu mu yani?.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
06

Önemsiz...... - Zaten 35 yaş üstündekiler yaşamasınlar. ...Anlayış bu mu yani?.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
05

Ahmet - Soralim yetkililere yasi 35 olan bu vatanin evlati degilmi adalet olmali

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
04

Said Kaya - Kesinlikle 70 puanın altına düşürülmemeli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
03

Okan - Ne kadar mantıksız bisey şu boy kilo olayı. Adamın kas yapısı farklı göbek yok. Fiziği sağlam 2 3 kilo fazlası var diye eleniyor. Çok saçma bir sistem . Boy kilo kaldırılmalı . Komisyon elemeyi mülakatta yapmalı . Fizigine bakıp bunun fiziği iyi degil IKM olamaz deyip mülakattan elemeli. 3 ay öncesinden 15 20 kilo veriyorlar . Boy kilo ölçümü yapılyor . Ardından o verdikleri kiloları geri alıyorlar. Böyle saçma bişey olamaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
02

Gulhan - İkm alımında bayan alımı az oluyor bayan alımının artmasını istiyoruz lütfen duyurun!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00
01

Bzk - Bu işlerde adalet yok milimle boydan geçemedim ya bu mu adalet torpilin olcak abi bu kadar net

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Aralık 14:00