2016 ODTÜ Kaynak Mühendisliği Eğitimi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen Kaynak Mühendisliği eğitimi 2016 yılında hangi tarihlerde yapılacak?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma/Uygulama Merkezi, IIW (International Institute of Welding) üyesi ülkeler tarafindan tanınan uluslararası kaynak mühendisliği diplomasının verildiği eğitimler düzenlemektedir. Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Araştırma/Uygulama Merkezi, Türk endüstrisinin kaynak tekniği konusunda ihtiyaç duyduğu vasıflı kaynak mühendislerini yetiştirip belgelendirerek, endüstrinin ürün kalitesini arttırmayı ve uluslararası platformda söz sahibi olmasını amaçlamaktadır.
Uluslararası Kaynak Mühendisliği Eğitimi

EĞİTİM TARİHLERİ :

İlkbahar eğitimi:  Mart - Haziran 2016

Yaz eğitimi:

Haziran - Ekim 2016 Yaz eğitiminde 2 hafta ara tatil bulunmaktadır.


Kış eğitimi:

Kasım 2016 - Şubat 2017


Kaynak Mühendisliği Kursu ücreti : 3200 EURO + %18 KDV (=3776 EURO)


Eğitim yeri: Metalurji & Malzeme Müh. Bölümü, D-110 nolu oda

Uluslararası işlerde, ihalelere katılan kuruluşların kalite güvence sistemi çerçevesinde vasıflandırılmış personel çalıştırmaları şart koşulmakta ve bu kurallara uymayan kuruluşların imal ettiği mamullerin satış ve kabulüne izin verilmemektedir. Günümüzde, bu kurallar Türkiye için de geçerlidir.
Kaynak Mühendisi, uluslararası standartlara göre kalite güvencesinde önemli bir yapı taşı oluşturmaktadır. Kaynak Mühendisliği eğitimi, Uluslararası Kaynak Enstitüsü IIW'nin yönergelerine göre yürütülmekte olup, yaklaşık 500 saat sürmekte ve 3 bölüm halinde uygulanmaktadır. Bu eğitime, teknik alanda bir mühendislik diploması sahibi olanlar katılabilirler. Kurs sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan katılımcılara, IIW-Uluslararasi Kaynak Enstitüsünün "Uluslararası Kaynak Mühendisi" diplomalari verilmektedir.
ODTÜ Kaynak Teknolojisi Merkezi'nin yıllık eğitim faaliyetleri arasında yer alan Uluslararası Kaynak Mühendisliği Eğitimi, SLV-Münih kurumu ile ortaklaşa düzenlenmektedir. Dersler, Türk ve Alman uzmanlar tarafindan verilmekte, Alman uzmanlar tarafindan anlatılan dersler, Türkçe'ye tercüme edilmektedir.
ODTÜ Kaynak Teknolojisi Birimi, dünyada hizla gelişen kaynak teknolojisine paralel olarak Türk endüstrisinde "Kalite Güvencesi" bilincinin yaygınlaşması ve üretimde kalitenin arttırılması amacıyla eğitim, danişmanlık ve araştırma hizmetlerini sürdürmektedir. Verilen eğitim programları, Uluslararası Kaynak Enstitüsü IIW'nin yönergelerine göre, Münih Kaynak Eğitim ve Araştırma Enstitüsü -SLV-Münih'in işbirliğiyle yürütülmektedir. Sınavlar ise, IIW ve Türk Yetkilendirilmiş Kurumu niteliğinde bulunan Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi denetiminde ODTÜ'de gerçekleştirilecektir.

Teorik bölümlerde verilen eğitim ve temel konular :

Kaynak yöntemleri

Gaz kaynağı, Elle ark kaynağı, TIG kaynağı, MIG/MAG kaynağı, Plazma kaynağı, Tozaltı kaynağı, Elektrik direnç kaynağı, Termik kesme, Sert ve yumuşak lehimleme, Metal püskürtme, Plastikler için birleştirme yöntemleri, Özel kaynak yöntemleri.

Malzemeler ve kaynak esnasındaki davranışları

Çelik, Alüminyum, Bakır, Nikel, Titanyum; Alaşımları ve faz diyagramları, Karışık bağlantılar, Ana malzeme ve kaynaklı bölgelerin ısıl işlemi ve iç yapısı, Korozyon etkisi, Diğer malzemeler ve alaşımları, Farklı malzemelerin birleştirilmesi, Metalografik inceleme.

Konstrüksiyon, tasarım ve hesaplamalar

Kaynak tasarımının temelleri, Kaynak ağzı tasarımı, Statik ve dinamik yük altındaki yapı elemanlarının tasarımı ve hesapları.

Üretim, kalite güvencesi

Kaynak denetim personelinin görevleri, Uygunluk belgeleri, Kaynakçı sınavı, Kaynaklı yapı elemanlarında çarpılma ve iç gerilimler, Kaynak planı, Tahribatlı ve tahribatsız kaynak dikişi muayenesi, İş güvenliği, Kaynakta ekonomiklik.
Başvuru Ön şartı: Kursumuza başvuruda bulunup, eğitim ve sınavlar sonunda başarılı olup kaynak mühendisliği diploması alabilmek için öncelikle en az 4 yıllık bir MÜHENDİSLİK (Makina, Metalurji, Malzeme ve Metalurji, İnşaat gibi) eğitimi almış ve mühendislik diplomasına sahip olmak gerekmektedir. Yukarıda sayılan mühendislik dallarından başka dallarda diplomaya sahip olanların 0312-2103689 numaralı telefondan veya [email protected] e-posta adresinden kursa katılıp katılamayacaklarının bilgisini almaları gerekmektedir.
Mühendislik diploma fotokopisinin veya çıkış belgesinin eğitimin başlangıcında, noter tasdikli kopyası veya aslı da ibraz edilerek, merkezimize teslim edilmesi gereklidir. Sadece çıkış belgesine sahip olanların, eğitim sonundaki sınavlarda başarılı olsalar dahi, kaynak mühendisliği diplomaları kendilerine teslim edilmez. Ancak üniversite diplomalarını merkezimize getirdikleri zaman kendilerine kaynak mühendisliği diplomaları teslim edilir.
Başvuru Şekli : Katilimcıların başvuru için BAŞVURU FORMU'na istenen bilgileri doldurarak internet ortamında göndermeleri gerekmektedir. Başvuranlara kayıt döneminde e-posta ile geri dönülecektir.

Kayıt Şekli:

Ön kayıt formunu doldurarak kursumuza başvuruda bulunmuş adayların kayıt işlemleri için yapması gerekenler ve kurs ücretinin (toplam 3776 EURO) ödenmesi hususunda gerekli banka hesap bilgileri e-posta yoluyla bildirilecektir. Kontenjanı dolan ve kayıt yaptırılabilecek ilgili dönem kurslarımızla ilgili bilgiler web sayfamızdan duyurulacaktır.
Kursumuz ile ilgili duyuruları web sayfamızdan takip edebilirsiniz.


Başvuru ve ayrıntılı bilgi için :

Tel: 0312 - 210 36 89 - 210 21 49 - 210 36 92 - 210 36 94

E-mail: [email protected]

web: http://www.wtndt.metu.edu.tr
Kontenjan : Kontenjan 48 kişi ile sınırlıdır. Başvuruların web adresimizdeki ön kayıt formu doldurularak yapılması gerekmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

- IIW-Uluslararasi Kaynak Enstitüsü'nün Kaynak Mühendisligi diploması verilmektedir.
- Kaynak Mühendisliği kursunun eğitim dili Türkçe'dir. Kursiyerlerin yeterli derecede Türkçe yazıp konuşabilmeleri gerekmektedir.
- Kaynak Mühendisligi eğitimini alabilmek için teknik alanda 4 yıllık lisans egitimi sonunda mühendislik diplomasına sahip olmak gereklidir. Diplomanın bir fotokopisinin, noter tastikli kopyası veya aslı ile birlikte kursun baslangıcında getirilmesi gereklidir. Sadece "çıkış belgesi" ibraz edenlere, eğitim sonunda yapılacak sınavlarda kaynak mühendisliği diploması almaya hak kazanmış olsalar dahi, diplomaları teslim edilmez. Üniversite diplomalarını ibraz etmelerini takiben kaynak mühendisliği diplomaları kendilerine verilir.
- Kurs süresi 500 saattir. Dersler, hafta içi her gün 08:50 - 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Kursa devam mecburi olup kursiyerlerin devamsızlık hakları 6 gün (kurs süresinin %10'u) ile sınırlıdır.
- Başka şehirlerden gelecek kursiyerler, kurs dönemince kalacakları yerleri kendileri temin etmek durumundadırlar. Merkezimiz kalacak yer sağlayamamaktadır.

24 Eki 2015 - 21:59 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?