Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar'dan Uzman Erbaş Açıklaması!

Uzman Erbaşlar İçin Yapımı Tamamlanan Uzman Erbaş Askeri Gazinosu Törenle Açıldı

Haber albümü için resme tıklayın

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Millî Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile Uzman Erbaş Askeri Gazinosu’nu törenle açtı.

Bakan Akar, Ankara Kızılay’da İzmir Caddesi ile Atatürk Bulvarı'nın birleştiği noktada yer alan tesise gelişinde Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, Uzman Erbaş Askeri Gazinosu hakkında bilgi aldıktan sonra 66 oda ve 169 yatak kapasiteli tesiste incelemelerde bulundu.

Tesisin açılışını uzman çavuşlarla kurdele keserek yapan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, daha sonra tesisin kafeteryasında uzman çavuşlarla bir araya gelerek sohbet etti. Uzman çavuşlar tesise yönelik beğenilerini de ifade ederek teşekkür ettiler. 
Buradaki konuşmasında, mütevazı ancak özel ve çok anlamlı bir tesisin açılışını yaptıklarını belirten Bakan Akar, benzer tesisin İzmir ve İstanbul’da da açılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
Başta uzman çavuşlar olmak üzere tüm TSK personelinin rahatı, huzuru için çalıştıklarını dile getiren Bakan Akar, "Ülkemizin birliği bütünlüğü, asil milletimizin güvenliği için yapmamız gereken ne varsa bir bütün halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uzman personelimizin yurt içinde ve sınır ötesinde, dağda- bayırda, gece- gündüz, yaz- kış neler yaptığını en iyi bilenlerdeniz. Personelimizin rahatı ve huzuru için yapmamız gereken ne varsa bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapmaya çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

Küresel ve bölgesel anlamda hassas bir dönemden geçildiğini anlatan Bakan Akar, “Etkin, caydırıcı ve saygın bir orduya ihtiyacımız her zamankinden fazla. Bu konuda hep birlikte üzerimize düşen neyse en kıdemlisinden en kıdemsizine kadar görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şu anda dahi hem yurt içi hem sınır ötesinde TSK’nın kahraman mensupları kendilerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyorlar” dedi.

Uzman çavuşların haklarında yapılan iyileştirmelerden örnekler veren, ek göstergelerin artırılması konusundaki çalışmaların yapıldığını, ilave tazminat verildiğini, uzman erbaşların birinci dereceye kadar yükseltilmesinin sağlandığını, yaş haddinin artırıldığını, lojmanlardan faydalanma oranlarının yükseltildiğini, zati tabancaların sağlandığını, operasyon tazminatının ödendiğini, aylıkların iyileştirilmesi konusunda çalışmaların yapıldığını anlatan Bakan Akar, kullanılmayan yıllık izinlerin bir sonraki yıla devri, yaş haddinden emeklilik, yaşa göre kadroların belirlenmesi ve atama yapılması gibi bazı konularda ise çalışmaların sürdüğünü belirtti.

KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN

Asil milletin Türk Silahlı Kuvvetlerine olan sevgisi, güveni ve duasının çok önemli olduğunu bildiren Bakan Akar, "Hiçbir şekilde milletimizin sevgisi, güveni ve duasına karşı herhangi bir yanlışlık yapmayacak, herkes sorumluluğunu yerine getirecek. Bunun hassasiyetinde olacağız. En büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır. Bu da bizim için büyük bir sorumluluk demektir" dedi.

Ülkenin ve milletin egemenliği ve bağımsızlığı için yapılması gerekenleri yapmaya sürdürdüklerini belirten Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Tarihimiz boyunca mazlumlarla, mağdurlarla beraber olduk. Adaletten, haktan, istikrardan yana olduk. Dolayısıyla şu anda da değişen bir şey yok. Suriye'de, Libya'da, Irak'ın kuzeyinde yapmamız gereken ne varsa, Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs'ta kendi haklarımız, Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları hukukları... Bunun için yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da aynı şiddet ve tempoda yapma azim ve kararlılığı içindeyiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. "

Kahraman ve fedakar TSK mensuplarının yurt içinde, sınır ötesinde, Irak'ın kuzeyinde, Suriye'nin kuzeyinde, Ege'de, Akdeniz'de, Kıbrıs'ta,  ikili anlaşmalar çerçevesinde dost ve kardeş ülkelerde görevlerini yerine getirdiklerini ifade eden Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son derece saygın ve seçkin bir konumda olduğuna da dikkati çekti.

Toplantının uzman erbaşların taleplerinin gerçekleştirilmesi açısından önemli olduğunu belirten Akar, "Generali, subayı, astsubayı, uzman erbaşı hepimiz omuz omuza bir mücadele içindeyiz. Ülkemizin birliği, bütünlüğü, güvenliği, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı, gelecek nesillerin güvenliği için bir mücadele içindeyiz. Bu konudaki risk, tehdit ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için dağ-bayır, gece-gündüz, yağmur-çamur, yaz-kış, kara-hava-deniz demeden hep birlikte elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bugüne kadar da çok şükür verilen görevleri başarıyla yerine getirmek hepimize kısmet oldu." ifadelerini kullandı.

Milletin, Türk Silahlı Kuvvetlerine olan büyük güvenine dikkati çeken Bakan Akar, "Bundan aldığımız ilhamla bize verilen görevleri yapmak gayreti içindeyiz. Çalışıyoruz. Burada uzman erbaş ve erlerimiz, sözleşmeli er ve erbaşlarımız ayrım yapmaksızın elini taşın altına koyuyor, büyük bir azim ve kararlılıkla en son teröristi de etkisiz hale getirebilmek için mücadele veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Uzmanlarımızın yaptıkları başarılı işler hem büyük fedakarlık hem de birer kahramanlık örneğidir." diyen Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir aile olduğunu söyledi.

Konuşmasının ardından emekli ve muvazzaf erbaşların taleplerini tek tek dinleyen Bakan Akar, sorunların çözümü için talimatlar verdi.

Basına kapalı toplantıda, bugüne kadar uzman erbaşların özlük haklarında yapılan iyileştirmeler ve bununla ilgili devam eden çalışmaların da gündeme geldiği öğrenildi.

Uzman erbaşların özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik yapılacak yasal düzenlemelerin de ele alındığı toplantıda, uzman erbaşların rütbe işaretlerinde yapılması tasarlanan değişikliklerin de konuşulduğu belirtildi.

Toplantının ardından emekli ve muvazzaf uzman erbaşlar, Bakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı karargahında görevli sivil ve askeri personel için verilen iftara da katıldı.

Uzman dernekleri temsilcileri

Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Yakup Toprak, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, güzel ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantı dolayısıyla Bakan Akar'a teşekkür eden Toprak, "Böyle bir ilgi ve alakayı uzun zamandır görmemiştik. Sayın Bakanımızın diğerkam özelliğinden olsa gerek, uzman çavuşların dertleriyle gamlandığını, onların sorunlarıyla ilgili çözüm odaklı ne varsa gerçekleştirmeye çalıştığını gördük." diye konuştu.

Taleplerinin tamamını aktardıklarını ifade eden Toprak, "Hassasiyetle eğildiler. Sorunlarımızın çözülmesi için talimatlar verdiler. Bu talimatlar çerçevesinde inşallah sorunlarımız çözülecektir. Uzman çavuşların kronikleşmiş sorunlarının çözümü için talimatlar verdiler. Bunu görmekten çok mutlu olduk." dedi.

"Bugünün önemi bizim için çok büyük"

Tüm Uzmanlar ve Emeklileri Derneği Genel Başkanı Ömer Doğan ise Bakan Akar'a uzman erbaşların taleplerine gösterdiği duyarlılık, samimiyet ve içtenlik için teşekkür etti.

Toplantıda sorunlarının hepsini iletme şansı bulduklarının altını çizen Doğan, "Bakanımız sorunlarımızın çözümü konusunda beklediğimiz müjdeleri bize verdi." ifadesini kullandı.

Doğan, Bakan Akar'ın kendilerine sıcak, sağduyulu ve içten yaklaştığını da söyledi.

Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği Genel Başkanı Arif Saylam da uzun bir toplantıda Bakan Akar ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti belirtti.

Toplantıda uzman çavuşların sıkıntılarını, taleplerini anlatma fırsatı bulduklarına dikkati çeken Saylam, "Bugünün önemi bizim için çok büyük. Çünkü uzman çavuşlarla ilgili bu zamana kadar onları temsil eden derneklerle Milli Savunma Bakanlığı arasında ilk defa bu kadar kapsamlı bir toplantı gerçekleştiriliyor." değerlendirmesini yaptı.

Toplantı için Bakan Akar'a teşekkür eden Saylam, "Olumlu bir toplantı geçti. Daha önce böyle bir toplantı gerçekleştirmemiştik. Tarihimizde bir ilk oldu." diye konuştu.

Uzmanlar ve Aileleri Derneği Dernek Başkanı Emre Bakar, uzman çavuşlar için önemli bir toplantıyı hayata geçirdiklerini belirtti.

Taleplerinin tamamını gündeme getirme fırsatı bulduklarını söyleyen Bakar, bu kadar geniş kapsamlı bir toplantının yapılmasından duyduğu memnuniyeti de kaydetti.

23 Ara 2019 - 19:22 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?