Kamuya ve Köylere Bekçi Alınacak! Kır Bekçisi Başvuru Şartları Açıklandı

Kamuya ve köylere yüzlerce bekçi alımı yapılacak. Bu bağlamda müjdeli haber geldi. Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz 2020 yılında yapılacak bekçi alımları için açıklama yaptı. 172 kır bekçisi 500 çarşı ve mahalle bekçisi alınacak. 2020 yılında 672 kişilik ilan açıklanacak. Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz yaptığı değerlendirmede, 20 bin aranan kişileri yakaladığı ve 3 bin 672 olaya suç üstünde iken müdahale ederek engellediğini ifade etti. Buna göre gece devriyeleri atan bekçiler önemli görevlerini sürdürmeye devam ederken, bu kadrolarda yeni istihdamlar da devam edecek.

Kamu kurumlarına bekçi alımlarının ardından yeni bir açıklama sonrası adaylar kır bekçisi alımlarını merak etmekteler. Kır bekçisi nedir? Kır bekçisi nasıl olunur ve bu personeller ne kadar maaş alırlar? Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununda Kır bekçisi tanımı geçmemektedir. Bilindiği gibi mahalle ekçilerin yanı sıra köylere alınan bekçiler için ayrılan kadro için 172 kontenjan ayrılması bekleniyor. Bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar görev yaparlar. Güvenlik veya kamu düzeni bakımından olağanüstü durumlarda vali veya kaymakamın emriyle gündüz de çalıştırılabilirler. Bunun dışında hiçbir şekilde gündüz çalıştırılamazlar.

KIR BEKÇİSİ ALINACAK;

Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz 2020 yılında yapılacak bekçi alımları için müjdeyi erdi. 172 kır bekçisi 500 çarşı ve mahalle bekçisi alınacak. 2020 yılında 672 kişilik ilan açıklanacak. Bilindiği gibi ilk kez 2018 yılında il ve ilçelerin yanı sıra köylerde bekçi alındı. Kır bekçileri ne görevleri yaparlar; Çiftçilerin mahsullerini dili ve ekli olan arazilerin gerek hırsızlardan gerek hayvanların zarar vermesine önlem alan personellerdir. Türkiye İş Kurumu internet sitesinde yer alan meslek tanımlarına göre çiftçilerin mallarını korumak hırsızlık durumlarına engel olmak gibi görevleri bulunurlar.

KÖYLERE BEKÇİ ALIMLARI;

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununda Kır bekçisi tanımı geçmemektedir. Bilindiği gibi mahalle ekçilerin yanı sıra köylere alınan bekçiler için ayrılan kadro için 172 kontenjan ayrılması bekleniyor. Ankara ve İstanbul'da 187 köyde bekçiler görevlendirilecek. Ankara Polatlı ilçesinde 49 personel, Kızılcahamam köylerinde 17, Ayaş 12, Çubuk'ta ise 15 bekçi görevlendirildi. Bekçi maaşları nedir? Lise mezunu olan bekar bekçiler 4.352 Tl maaş alır, ön lisans mezunu bekçi ise 4.358 Tl maaş alırlar. Lisans mezunu bekar bekçi personeli 4.404 Tl maaş almaktadırlar.

BEKÇİLERİN GÖREVLERİ VE YETKİLERİ NEDİR?

Bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar görev yaparlar. Güvenlik veya kamu düzeni bakımından olağanüstü durumlarda vali veya kaymakamın emriyle gündüz de çalıştırılabilirler. Bunun dışında hiçbir şekilde gündüz çalıştırılamazlar.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu çerçevesinde bekçilerin görev ve yetkileri şunlardır;

Can, mal ve ırza yönelik tehdit ve saldırıları önlemek ve saldırganları yakalamak,
Suç mahallinde suç işlenirken veya işlendikten sonra sanıkları yakalamak,
Kamu düzenini ve güvenini bozan gösteri, yürüyüş ve karışıklık durumunda kolluk güçleri gelinceye kadar önleyici tedbirler almak,
Adli vakalarda delillerin kaybolmasını önlemek için gerekli tedbirleri almak ve gerektiğinde bu konuda halktan yardım almak,
Uyuşturucu madde yapılan, kullanılan ve satılan yerleri, kumar oynanan yerleri, halkı rahatsız edecek derecede gürültü yapan açık ve kapalı yerleri polis veya jandarma teşkilatına bildirmek,
Halkın huzurunu bozanları, gizli fuhuş yapanları ve rezalet çıkaranları polis veya jandarma teşkilatına bildirmek ve bu durumlarda önlenmesi gerekenleri önlemek,
Sokak, geçit ve meydanları tıkayan ve trafiğe engel olan araçları veya diğer engelleri ilgili teşkilata bildirmek,
Yangın, deprem ve su baskını gibi afet ve tehlikeleri itfaiyeye bildirmek,
Yangın ve su baskını gibi afetlerde mahalle sakinlerini bilgilendirmek ve görevliler gelinceye kadar önleyici tedbirler almak,
Sorumluluk bölgelerindeki dükkan, mağaza, ev ve motorlu araç gibi malların korunması için sahiplerinin eksik bıraktığı tedbirleri tamamlattırmak,
Şüpheli şahısları veya hadiseleri kolluk kuruluşlarına bildirmek,

Görev saatlerinde mıntıkasını ara vermeden dolaşmak,
Görev alanında hastalanan, kaza geçiren, düşen veya yardıma muhtaç olanlara yardım etmek,
Kimsesizleri, engellileri, acizleri ve çocukları bizzat yerlerine veya kolluk teşkilatlarına götürmek,
Semt, yer, yol, sokak veya şahıs soranlara gerekli bilgileri vermek,
Doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın veya afet gibi durumlarda yardıma muhtaç olanlara gücü dahilinde yardım etmek,
Kuduz hayvanlar gördüğünde belediyeyi haberdar etmek veya itlaf etmek,
Bulaşıcı ve salgın insan ve hayvan hastalıklarını kolluk kuruluşuna bildirmek,
Elektrik, su, doğalgaz ve kanalizasyon arızalarını; sokaklara süprüntü atan veya pis su dökenleri, inşaat ve tamirat yapanları kolluk teşkilatlarına bildirmek.

Bekçilerin görevleri ve yetkileri, ilgili kanunda ve yönetmelikte sınırlandırılmıştır. Kolluk güçlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acil ve zorunlu hallerde genel kolluk görevleri ifa edebilirler. Yani sadece "acele ve zaruri hallerde" genel kolluk yetkisi kullanabilirler. Acil ve zorunlu haller dışında genel kolluk görevlisi gibi davranamazlar ve bu yönde yetki kullanamazlar.

Örneğin; bekçilerin üst arama, araç arama ve çanta arama yetkisi yoktur. Yetkisi olmadığı halde bu tür aramalar yapmak isteyen bekçiler, bir tutanakla ilgili kolluk teşkilatına şikayet edilebilir. Ayrıca, "haksız arama" gerekçesi ile savcılığa suç duyurusunda da bulunulabilir.

16 Oca 2020 - 18:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

07

ilan numarası nedir ya - arkadaşla r bu ilan numarası nedir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 18:51
04

Deve - Adamınız varsa girin yoksa girmeyin yalandan sınavdan 64 alıp parkuru 38 saniyede bitirip giremedim yedeklere kaldım dayınız varsa başvurun yoksa benim gibi çok söversiniz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 18:51
03

Oya - Sayın Bakanım ERZURUM içinde bekçi alımı olsun sayısı artırılsın yaş şartı esnetilsin lütfen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 18:51
01

Ali - Neden sadece Ankara ve istsbul diğer illerde de alım olsa ne olur ..?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Ocak 18:51Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?