MEB 1.Dönem TEOG Genelgesini Yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı 25 ve 26 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçis Sınavına ait genelgeyi yayınladı...

 Milli Eğitim Bakanlığı 25 ve 26 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçis Sınavına ait genelgeyi yayınladı...

MEB TEOG GENELGESİ

1.Dönem Teog Genelgesi 2015-29 Milli Eğitim Bakanlığı’nın, valiliklere gönderdiği TEOG genelgesine göre sınav evraklarının saklanacağı saklama odalarının güvenliği için bina çevresi, girişleri ve kapısı nöbet sistemiyle sağlanacak. Sınav evrakını taşıyan nakil aracının kendi bölgelerinde güvenli şekilde park edilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Ayrıca TEOG sınavlarının yapıldığı okullarda diğer sınıflar ders yapmayacak.    Milli Eğitim Bakanlığı, 25-26 Kasım’da ortaokul 8’inci sınıfların Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında katılacağı ortak sınavlar öncesi valiliklere genelge göndererek emniyet güçleri, okul müdürlükleri ve sınav görevlilerinin alması gereken tedbirleri hatırlattı.

Her iki gün de üçer sınav yapılacağı, yurtiçindeki ve yurtdışındaki merkezlerde sınavların saat 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacağı ve mazeret sınavlarının da 12-13 Aralık’ta uygulanacağı belirtildi. Valiliklerin 2015-2016 eğitim öğretim yılı birinci dönem ortak sınavlarına hazırlık ve uygulama süreçlerinde gerekli tedbirlerin alınmasınını önemli olduğu vurgulandı. Genelgede alınması gereken tedbirlerden bazıları şöyle: - Sınav evraklarının saklanacağı odalarının bulunduğu bina çevresi, girişleri ve kapısının güvenliği nöbet sistemiyle sağlanacak. - Sınav evrakını taşıyan nakil aracının kendi bölgelerinde güvenli şekilde park edilmesi için gerekli tedbirler alınacak.

- TEOG sınavların yapıldığı okullarda diğer sınıflar ders yapmayacak. - Sınav öncesi, sınavın uygulanması ve sonrasındaki aşamalarda güvenlik önlemlerinin alınması için emniyet görevlileri gerekli tedbirleri alacak. - Sınav yapılacak okullara, milli eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, maarif müfettişlerinden veya uygun görülen okul müdürlerinden bir kişi, bina sınav sorumlusu olarak görevlendirilecek. - Öğretmenler kendi okullarında değil, başka okullarda görev yapacak. Sınavı yapılan derste gözetmen öğretmen olarak branş öğretmeninin bulunmaması gerekiyor.

- Özel okullardaki sınavlarda, devlet okullarında kadrolu öğretmenler gözetmenlik yapacak. - Okul müdürlükleri sınav yapılacak salonların duvarlarında eğitime yardımcı materyal olmaması için gerekli tedbirleri alacak. - Sınavda kullanılan soru kitapçıkları bakanlığa geri gönderilmeyecek. Sınavın ikinci gün oturumu tamamlandıktan sonra isteyen öğrencilere verilecek. Alınmayan soru kitapçıkları ise il milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek. - Öğrenciler sınav başladıktan 20 dakika sonra sınıftan çıkamayacak. - Sınavın ilk 15 dakikası tamamlandıktan sonra girmeyen öğrenciler, yoklama listesi ve cevap kağıdındaki ‘sınava girmedi’ bölümü işaretlenecek. - Sınavın bitimine 5 dakika kala öğrenciler salondan çıkamayacak.

KOPYA ÇEKEN İLK 20 DAKİKA ÇIKAMAYACAK

* Genelgeye göre zorunlu ikamet değiştiren, başka il ve ilçelerdeki okullara nakil olan veya ailesi tarım işçisi olarak çalışan, Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından sisteme işlenemeyen, sınavda özel hizmet alması gereken, cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü bulunan, yurtdışında ve KKTC’de, Bakanlığa bağlı olmayan okullarda okuyan öğrencilerden sınava girme talebinde bulunanlar ile açıköğretim ortaokulu öğrencilerinden sınava girme talebi olanlar hakkında valiliklerce değerlendirme yapılacak. Değerlendirme sonucunda sınava girmeleri uygun görülen öğrenciler, bulundukları il veya ilçelerin sınav merkezlerinde yedek salonda, evde, hastanede veya cezaevinde tedbirler alınmak suretiyle sınava alınacak.

* Salon görevlileri, her dersin yazılı sınavının ilk 15 dakikası tamamlandıktan sonra, sınava girmeyen öğrencilerin yoklama listesi ve cevap kağıdındaki “sınava girmedi” bölümünü kurşun kalemle kodlayacak. Kopya çekmeye teşebbüs eden öğrenci uyarılacak, kopya çektiği belirlenen öğrenci cevap kağıdı alınarak dışarı çıkarılacak ve yoklama listesinde bulunan “tutanak” bölümüne durum işlenecek. Bu öğrencinin, sınavın ilk 20 dakikası süresince sınav binasından ayrılmasına izin verilmeyecek.

TEOG 1.DÖNEM ORTAK SINAVLAR GENELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

17 Kas 2015 - 12:17 - TEOG Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?