Meclis'ten Sürpriz Kadro Haberi!

5 partinin verdiği ortak önerge ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin özel çalışanları olan KAVAS'lar kadroya alındı. Kavas'lar en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu güne kadar sözleşmeli personel olarak çalışan KAVAS'lar bugünden itibaren artık kadrolular. Peki kavas ne demek, kavas ne iş yapar, Kavas ne kadar maaş alır?

5 partinin verdiği ortak önerge ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin özel çalışanları olan KAVAS'lar kadroya alındı. Kavas'lar en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu güne kadar sözleşmeli personel olarak çalışan KAVAS'lar bugünden itibaren artık kadrolular. Peki kavas ne demek, kavas ne iş yapar, Kavas ne kadar maaş alır?

Kavas farsça'da kelime manası olarak haberci, haber getiren götüren, ortada yürüyen, sürekli hareketli olan, dilsiz ve sağır hizmetli manasına gelmektedir. Bu çalışanları tam da iş kelime karşılığında olduğu gibidir. Kavaslar TBMM'de milletvekilleri, bakanlar arasında not getirip, götürür, oy pusulalarını taşır, kürsüde bulunan su bardağından bile onlar sorumludur. Özel kıyafetleri vardır ve TBMM Genel Kurul salonuna milletvekilleri, bakanlar dışında girmeye tek yetkili personeldir.

Ağızları son derece sıkıdır ve bu personeller sağır ve dilsiz personellerden seçilir. Dışarıdan atama ile gelmezler. TBMM'nin diğer statüdeki personeller arasından bürokrat heyeti tarafından seçilir. Görünüş, sicil, çalışma performansı, amir notu gibi özellikleri bir araya getirilerek seçilirler.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanunla, Meclis idari teşkilatında hangi statüde olursa olsun Destek Hizmetleri Başkanlığı tarafından fiilen en az 5 yıldır kavas görevini yürüttüğü tespit edilenler, hiçbir işleme gerek kalmaksızın halen bulundukları kadro derecelerine uygun kavas unvanlı kadrolara atanmış sayılacak.

TBMM Genel Kurulunda, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

ORTAK ÖNERGE İLE MADDE İHDAS EDİLDİ

Öte yandan teklife, 5 siyasi partinin ortak önergesiyle madde ihdas edildi.

Buna göre, Meclis idari teşkilatında hangi statüde olursa olsun Destek Hizmetleri Başkanlığı tarafından fiilen en az 5 yıldır kavas görevini yürüttüğü tespit edilenler, hiçbir işleme gerek kalmaksızın halen bulundukları kadro derecelerine uygun kavas unvanlı kadrolara atanmış sayılacak. Kavas kadrosuna atananlara, mükteseplerine uygun kavas kadrolarına uygulanmakta olan her türlü mali ve özlük haklar uygulanacak.

7 KAVAS ÇALIŞIYOR

TBMM Genel Kurulunda görevli 5 erkek 2'si kadın olmak üzere toplam 7 kavas çalışıyor. Kapalı oturumlar için de bir erkek diğeri kadın 2 ahraz (sağır-dilsiz) kavas görevlendiriliyor. Tarihe tanıklık ediyorlar. Milletvekillerini yakından tanıyorlar, kavgalara ve milletvekillerinin her anına şahit oluyorlar. Meclis'te kurallar gereği Genel Kurul salonuna sadece milletvekilleri ve kavaslar girebiliyor. Hepsinin de ağzı son derece sıkı. Yaptıkları görev için de özel eğitimden geçiriliyorlar. Şu anda Genel Kurulda görev yapan 7 kavastan 5'i 2009 yılında İç Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personel arasından iş disiplini, iyi sicil, genel görünüş, uyum, hitap ve sağlık durumları göz önüne alınarak bürokratlardan oluşan bir heyet tarafından seçilmiş. Diğer iki personel ise zaten uzun yıllardır bu görevi yürütüyor.

MAKYAJ EĞİTİMİ VERİLİYOR

Genel Kurul çalışmaları sırasında milletvekillerinin memnuniyet düzeyinin yükseltilmesi için kavaslara hizmet içi eğitim de veriliyor. Kavaslar, sosyal hizmet uzmanlarından milletvekillerine hitap, beden dili, diksiyon, ikili ilişkilerin düzeyi (Milletvekilleri ile aralarındaki mesafe), yasama birimlerinin yerleri, yasama ile ilgili terimler, hizmete özel tutum ve davranışlar konusunda eğitim alıyor. Sır tutma, milletvekillerinin birbirine gönderdiği notlara kesinlikle bakmama, makyajları ve saç traşları konusunda bile özel eğitimden geçiriliyorlar.

SU BARDAĞINDAN DA SORUMLU

TBMM Genel Kurul Salonu'nda milletvekillerine hizmet veren kavaslar, oy pusulalarını, vekillerin birbirlerine notlarını getirip, götürüyorlar. Milletvekili ve bakanların verdikleri evrakların fotokopisini çekiyor, talep edildiğinde arşivden Meclis tutanaklarını, sıra sayılarını, kanun tasarılarını bulup getiriyorlar. Konuşmacı kürsüsündeki su bardağından bile onlar sorumlu.

Özel hizmet tazminatı alıyorlar

TBMM Başkanı ve başkanvekillerine frak giyerken yardımcı oluyorlar. Bunun için her sabah saat 9.30'da başkanvekilinin kıyafetini çamaşırhaneye götürüyorlar, ütüsünü ve temizliğini yaptırıyorlar. Saat 12.30'da kıyafetleri teslim alıyorlar. Yine Başkanvekilinin ayakkabılarını silip, gerektiğinde boyatıyorlar. Başkan veya Başkanvekili kürsüye çıkmadan önce de giyinmesine yardım ediyorlar. Genel Kurul çalışması tamamlandıktan sonra da tek tek milletvekilli sıralarını dolaşıp milletvekillerinin unutulan özel eşyalarını muhafaza altına alıyorlar. Sorumlu oldukları tüm alanların elektrik, su ve diğer kontrolleri yapıyorlar.

Genel Kurul'un çalıştığı saatlerde bu salonda görevli olan kavaslar, Genel Kurul olmadığı günlerde ise normal personel olarak görevlerini sürdürüyorlar.

TBMM'nin toplandığı günlerde resmi elbiselerini giyip Genel Kurul Salonu'nun dört bir yanında gözlerini dört açıp bekliyorlar. Bakanlar Kurulu sıralarından, başkanlık kürsüsünden ya da milletvekili sıralarından gelen bir işaret harekete geçmeleri için yetiyor. Genel Kurul salonunda oturmaları yasak olan kavaslar diğer personel gibi yaş hadleri dolunca emekli oluyor. Maaşları ise diğer personelden biraz fazla. Çünkü Genel Kurulda görev yaptıkları için maaşın yanı sıra yüzde üç oranında özel hizmet tazminatı alıyorlar.

ÖZEL YEMİNLE ÇALIŞIYORLAR

Kavaslar göreve başlamadan önce Meclis bürokratlarının önünde yemin ediyorlar. Bu yeminin içeriği bilinmese de, özellikle sağır ve dilsiz olanları her gizli oturum öncesinde TBMM Kanun Kararlar Müdürlüğü'nün görevlileri önünde, içeride yaşananların dışarıya yansıtılmaması konusunda yemin ediyor.

EN KIDEMLİSİ 27 YIL

Meclis'te görev yapan kavasların yaşça da kıdem olarak da en büyüğü Erol Nazlı. Nazlı 1961 doğumlu ve 27 yıldır Meclis'te çalışıyor. En genç kavas ise Gül Tuğçe Özdemir. 1989 doğumlu Özdemir, 2 yıldır kavaslık yapıyor.

27 Ara 2018 - 11:57 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

03

Akil - 2013 te sözleşmeli memurlara gelen kadro 2019 da gelmeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Aralık 11:57
02

mehmet kuren - bir wekil yattigi yerden 50 binlira aliorsaa maas bu kawas denenlerde kawak gibi bi sey her nyse bnim tahminimmce 25 bin lirada onlar aliodur nedn cnku meckiste cakisiyor dimi birak okadar da alsinartikkk bizim gbi halk gbi asgari ucrete caliscak degilyaaaa zatwnnnn .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Aralık 11:57Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?