İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ'NDE NELER DEĞİŞTİ?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 7 Haziran'daki seçim nedeniyle tatile girmeden önce "İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası"nı kabul etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 7 Haziran'daki seçim nedeniyle tatile girmeden önce "İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası"nı kabul etti. Hala OSGB Hizmeti almayan 400 Bin işletmeyi kapsayan, 6 ay içinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünü yerine getiren işverenlere geriye dönük idari para cezası uygulanmamasına yönelik düzenlemeler tasarıdan çıkarıldı.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ CEZAİ MÜEYYİDELERİ ARTIRILACAK

İş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeyen işverene, her aykırılık için, ayrı ayrı çalışan başına 500 lira.
İşin durdurulması nedeniyle işsiz kalanlara ücretlerini ödeme veya başka iş verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlere ihlale uğrayan her çalışan ve aykırılığın devam ettiği her ay için 1000 lira,
Çalışanlarına Avrupa standartların uygun CE işaretli olmayan, kişisel koruyucu donanım temin etmeyen işverenlere, çalışan başına 500 lira para cezası uygulanacak.
Yer altı maden işletmelerinde çalışanların bulundukları yeri ve giriş çıkışlarını gösteren takip sistemini kurmak gerekiyor. Bunu kurmayan işletmelere çalışan başına 500 lira para cezası verilecek. Bu cezalar katlamalı olarak arttırılacak.
Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve kamudan ihale ile alınan işlerde; teknolojik gelişme, iş gücü kapasitesinin arttırılması, üretim metotlarında yenilik gibi bir kısım unsurlar sağlanmadan; üretim veya imalat planlarına, iş programlarına aykırı hareket edilerek üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma yapılırsa iş durdurulacak.
İş yerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
Çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde çalışan kişiler için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" zorunlu olacak.

ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI OLAN İŞVERENE İHALE YASAKLANACAK

Ölümlü iş kazası oluşan işletmenin 2 yıl süreyle kamu ihalelerine katılması yasaklanacak böylece işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha hassas davranmaları hedefleniyor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEFTİŞLERİ GÖRÜNTÜLÜ YAPILACAK

İş müfettişleri, maden ve inşaat sektöründe, iş sağlığı ve güvenliği teftişlerini görüntülü ve fotoğraflı olarak yapacaklar. Böylece denetimlerin ciddi bir şekilde yapılıp yapılmadığıyla ilgili veya hangi bölgelere gidildiği hangilerine gidilmediği ile ilgili herhangi bir şüphe kalmayacak.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEFTİŞLERİ GÖRÜNTÜLÜ YAPILACAK

Haftada 6 gün 6 saatten 36 saat çalışmak yerine, 5 gün 7,5 saatten 37,5 saat çalışılma esasına geçilecek. Yeraltı maden işyerlerinde kaza anında işçilerin sığınabilecekleri sığınma odalarının oluşturulması ve uluslararası standartlara uygun şekilde yapılması gerekecek. Yeraltı çalışmalarında hazırlanacak planların üç boyutlu olması zorunlu hale getirilecek. Maden işçilerinin bulunduğu yeri gösteren bir çip her işçide bulunacak ve bu düzenlemelerin 1 yıl içinde uygulamaya geçmesi gerekecek.

Efor OSGB

15 Nis 2015 - 15:18 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?