666 Sayılı KHK'nın Bazı Hükümlerinin İptaline Karar Verildi

Anayasa Mahkemesi tarafından 666 sayılı KHK'nın bazı hükümleri iptal edildi. İşte detaylar...

Anayasa Mahkemesi tarafından 666 sayılı KHK'nın bazı hükümleri iptal edildi. İşte detaylar...

Kamu görevlilerinin ücret ve mali haklarına ilişkin kapsamlı değişiklikler de getiren 666 sayılı KHK’nın Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilen hükümleri artıyor.

Üst kurullarda 14 Ocak 2012 tarihinden sonra göreve başlayan personelden “uzman” unvanlı kadrolarda bulunanlar hakkında uygulan ücret sisteminin, bu kurullarda daha önce göreve başlamış olanlara göre farklı belirlenmesini öngören 666 sayılı KHK hükümleri Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Açılan bir davada, 666 sayılı KHK'nın 1 inci maddesiyle 375 sayılı KHK'ya eklenen Ek 11.Maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “… uzman …” ibarelerinin Anayasa aykırı olduğu iddiasını ciddi bulan Ankara 9. İdare Mahkemesi, itiraz konusu kuralın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi bazı ibareleri iptal etti

3 Aralık 2015 tarihli toplantısında konuyu görüşen Anayasa Mahkemesi, 666 sayılı KHK'nın 1 inci maddesiyle 375 sayılı KHK'ya eklenen Ek 11.Maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan;

**“… uzman…” ibarelerinin İPTALLERİNE,

**“… uzman…” ibarelerinin iptalleri nedeniyle uygulama olanağı kalmayan, bu ibarelerden önce ve sonra gelen “…ile… uzman unvanlı meslek personeline, …” ve “…unvanlı meslek personeli için Başbakanlık uzmanlarına…” ibarelerinin İPTALERİNE

Karar verdi.

Söz konusu hükümlerin iptaline, 666 sayılı KHK’nın dayandığı Yetki Kanunu kapsamında yapılabilecek düzenlemeler olamayacakları ve bu nedenle Anayasaya aykırı oldukları için hükmedildi.

375 sayılı KHK’nın Ek 11.Maddesi üst kurullar personeline emsal de belirliyor

375 sayılı KHK’nın Ek 11.Maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde, 5018 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı Cetvelde sayılan düzenleyici ve denetleyici kurumların kadro ve pozisyonlarına 14/01/2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden atanan kurul başkanı, kurul üyesi ve başkan yardımcısı ile uzman unvanlı meslek personeline her ne ad altında olursa olsun yapılacak ödeme ve yardımların bir aylık toplam net tutarının; kurul başkanı için bakanlık müsteşarı, kurul üyesi için bakanlık müsteşar yardımcısı, başkan yardımcısı için bakanlık genel müdürü, uzman unvanlı meslek personeli için Başbakanlık uzmanlarına yapılan ödeme ve yardımların bir aylık toplam net tutarını geçemeyeceğine hükmedilmişti. Aynı fıkranın (ç) bendinde ise; (b) bendinde yer alan idarelere ait kadrolara 14/01/2012 tarihinden sonra ilk defa veya yeniden atanan personelden, (b) bendinde emsali belirlenmemiş olan personelin ücretlerinin hangi personel emsal alınarak ödeneceği hususu düzenlenmiş ve bu kapsamda Bakanlar Kurulu tarafından emsal personel belirlenmişti. Emsal personel için tıklayınız ...

Anayasa Mahkemesi, daha önce verdiği bir kararla, aynı düzenlemede yer alan "...murakıp..." ibaresini iptal etmişti. Konuya ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …


İptal kararları sonrası düzenlemenin son hali

375 sayılı KHK: “EK MADDE 11-Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;...

b) 5018 sayılı Kanuna ekli (III) sayılı Cetvelde sayılan düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun kadro ve pozisyonlarına ilk defa veya yeniden atanan kurul başkanı, kurul üyesi ve başkan yardımcısı ile uzman unvanlı meslek personeline, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdi ödemelerin bir aylık toplam net tutarı; kurul başkanı için bakanlık müsteşarı, kurul üyesi için bakanlık müsteşar yardımcısı, başkan yardımcısı için bakanlık genel müdürü, uzman unvanlı meslek personeli için Başbakanlık uzmanlarına mevzuatında kadrosuna bağlı olarak mali haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez ve bunlar, emeklilik hakları bakımından da emsali olarak belirlenen personel ile denk kabul edilir."

...

ç) (b) ve (c) bentlerinde yer alan idarelerde istihdam edilen personelden anılan bentlerde emsali belirlenmemiş olan personele, ilgili mevzuatı uyarınca ödenen her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kâr payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılan bütün ayni ve nakdî ödemelerin bir aylık toplam net tutarı, ilgili kurumun önerisi Devlet Personel Başkanlığının görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek emsali Devlet memuruna ilgili mevzuatında kadrosuna bağlı olarak malî haklar ile sosyal hak ve yardımlar kapsamında yapılması öngörülen ödemelerin bir aylık toplam net tutarını geçemez. Emsal alınacak memur unvanlarının tespitinde, kadro veya pozisyon unvanları ile ifa ettikleri görevler itibarıyla 657 sayılı Kanuna göre girebilecekleri sınıflardaki aynı veya benzer görevlerin aynı veya benzer kadro, unvan veya derecesi dikkate alınır."


Anayasa Mahkemesinin iptal kararı için tıklayınız …


(memurunyeri.com)

Anayasa Mahkemesi tarafından 666 sayılı KHK'nın bazı hükümleri iptal edildi. İşte detaylar...

16 Ara 2015 - 09:39 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )