Çalışma Bakanlığı Açıkladı! O İşçiler İçin Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira Oldu!

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Asgari ücret tespit komisyonunun çalışmalarının ardından 2020 yılı için çalışanlara verilecek asgari ücret tutarının netleşmesinden sonra yeni gelişmeler ile bazı işçilere ödenen asgari ücret tutarları artış gösterdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan kamuoyu açıklamasına göre o işçiler için ödenen asgari ücret tutarının 2 bin 501 lira olduğu ifade edildi. Asgari ücretli çalışanları yakından ilgilendiren Çalışma Bakanlığı açıklaması hakkında tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Kamu Gündemi'nin haberine göre: Asgari ücretlileri yakından ilgilendiren açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet adresi üzerinden kamuoyuna duyuruldu. Türkiye’de milyonlarca asgari ücretli çalışan vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşların 2020 yılında alacağı aylık miktarı, daha önce yapılan asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinin ardından kesinlik kazanmıştı. Ancak bakanlıktan yapılan yeni açıklama ile birlikte Türkiye geneli çalışanlar için ve kapıcılık mesleği görevini icra eden vatandaşlar için asgari ücret hesaplamaları yeniden düzenlendi. Bu kapsamda yayınlanan yeni asgari ücret hesaplamalarına göre o işçiler için asgari ücret aylık 2 bin 501 lira olarak belirlendi.

Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyurulan bildiride şu açıklamalara yer verildi:”Çalışma Genel Müdürlüğü / Sendika Üyeliği ve İstatistik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan asgari ücretin net hesaplamasına göre 2020 yılında Türkiye genelinde çalışanların 2 bin 324,71 lira aldıkları açıklanırken kapıcılık görevinde çalışanlar için asgari ücret maaşı 2020 yılında 2 bin 501,55 lira olduğu görüldü.”

Bakanlığın resmi internet sayfasından yapılan açıklamada Türkiye genelinde toplu konutlarda kapıcılık görevini yerine getiren asgari ücretli çalışanların maaşlarından damga vergisi alınmadığı ve bu kapsamda asgari ücret tutarının 2 bin 501 TL olduğu vurgulandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yaptığı damga vergisi açıklamasında, kapıcı olarak çalışan vatandaşların 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi kanunun 34 numaralı fıkrası gereğince de Damga Vergisinden muaf tutuldukları hatırlatıldı.

Asgari Ücret Netinin Hesabı (TL/AY)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinde 2020 yılı asgari ücretin net hesabı ile işverene maliyeti hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Sendika üyeliği, İstatistik Daire Başkanlığı ve Çalışma Genel Müdürlüğü kapsamında hazırlanan hesaplamalar şu şekilde açıklandı:

Asgari ücret: 2 bin 943 TL SGK Primi (%14): 412 TL İşsizlik Sigortası Primi %1: 29,43 TL Gelir Vergisi (%15): 154,50 TL Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 220,73 TL Damga Vergisi: 22,34 TL Brüt ücretten kesintiler toplamı: 618,29 TL Net Asgari Ücret Tutarı: 2 bin 324,71 TL

Asgari ücret tutarının işverene maliyeti ise SGK Primi 456,17 ve işveren işsizlik sigorta primi (%2) ile birlikte işverene toplam maliyet 3 bin 458,03 TL olduğu açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Asgari Ücret Açıklaması

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “28/01/2004 tarih ve 5083 Sayılı Türkiye Cumhuriyetinin Para Birimi Hakkında Kanunun 2. maddesi uyarınca; Türk Lirası değerlerin yeni Türk Lirasına dönüşüm işlemlerinin ve Yeni Türk Lirası cinsinden yapılan işlemlerin sonuçlarında ve ödeme aşamalarında yarım Kuruş ve üzerindeki değerler bir Yeni Kuruşa tamamlanır; yarım Yeni Kuruşun altındaki değerler dikkate alınmamıştır.”

02 Mar 2020 - 13:35 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler