İYİ Partili Feridun Bahşi'den Mülakatın Kaldırılması ve Taşerona Kadro Talebi!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak taşeron işçilere kadro verilmesini ve mülakat sisteminin kaldırılmasını talep etti.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak taşeron işçilere kadro verilmesini ve mülakat sisteminin kaldırılmasını talep etti.

İYİ Partili Feridun Bahşi'nin meclis konuşması şöyle;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 144 sıra sayılı Yasa Teklifi'nin 16'ncı maddesi üzerinde söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, sözlerime başlamadan, şehitlerimize rahmet diliyorum, ruhlarışad olsun.

Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve adalet bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Hazreti Ali, kendisine sorulan bir soru üzerine "Devletin dini adalettir, adalet olmayan devlet dinsizdir." diye cevap vermiştir. Nisa Suresi'nin 58'inci ayeti ise "Kesinlikle Allah size devlet yönetimi ve milletin iradesiyle ilgili emanetleri mutlaka ehil ve emin kimselere vermenizi ve karar verirken veya tercih yaparken insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adalet ve hakkaniyetle hükmetmenizi emretmektedir." şeklindedir. "Adalet"in anlamı ise hak ve hukuka uygun, hak ve hukuku gözetme ve yerine getirme, doğruluktur. Adalet olmayan yerde ne ahlak olur ne huzur ne de mutluluk.

Peki, hak ve adalet nasıl sağlanır? Tabii ki ehliyet ve liyakatle ancak günümüzde, ehliyet ve liyakat tamamen ortadan kaldırılmış, yerine ise sadece ve sadece sadakat geçerli akçe hâline getirilmiştir. Siyaset, cemaat ve tarikata bağlılık bir göreve gelmede âdeta ön şart hâline getirilmiştir. İşe alım sürecinde, başvuranların teknik yeterliliği, kişiliği, zekâsı yani işe ehliyeti veya liyakati olup olmadığına bakılmaksızın sadece ve sadece mensup olduğu parti, tarikat veya cemaate bakılmaktadır. İşe gireceksen önce AK PARTİ'li olacaksın, sonra, AK PARTİ'li olmak yetmiyor, önceleri, 2014 yılına kadar, FETÖ'cü olacaksın, sonrasında ise Menzil ya da başka bir cemaate mensup olacaksın. Bunun dışında bir mensubiyetin varsa veya herhangi bir gruba mensubiyetin yoksa işe girmen imkânsız.

"MÜLAKAT VEYA SÖZLÜ SINAV KALDIRILSIN"

Anayasa'nın, "Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı" başlıklı 70'inci maddesinde, "Her Türk kamu hizmetlerine girme hakkını sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez." denilmektedir. Yine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sınıflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandırma zorunluluğu dile getirilmiştir. Gördüğünüz gibi, memuriyet alımlarında ve görevde yükselmelerde ehliyet ve liyakatin esas alınması gerektiği Anayasa ve kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Buna rağmen, bizde torpil almış başını gidiyor. Anayasa "Torpil yapamazsınız." demesine rağmen, siyasetçilerin ve yüksek bürokratların Anayasa'yı hiçe sayıp torpili Türkiye'de rutin uygulamaya sokmaları Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu gerçeğiyle bağdaştırılamaz. İnsan kayırmacılığının zirve yaptığı yeni Türkiye'de liyakat sistemini yeniden tesis edebilmek için memur alımları ve görevde yükselme uygulamaları muhakkak merkezî sınav, artı, merkezî yerleştirme esasına göre yapılmalıdır. Adına "mülakat" veya "sözlü" denilen sınavlar mutlaka ve mutlaka kaldırılmalıdır.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNE AKTARILAN İŞÇİLERE KADRO TALEBİ

Değerli milletvekilleri, diğer bir konu ise 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle belediye şirketlerine aktarılan işçiler. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle belediye şirketlerine aktarılan işçiler maalesef mutlu değiller. Bu işçiler kadroya geçtikten sonra sosyal haklar yönünden değişen hiçbir şey olmamış, hatta, geriye gidiş olmuştur. Taşeronda çalışırken maaşları asgari ücret, artı, eğitim durumuna göre yüzdelik farklar olarak yansıtılıyordu fakat kadroya geçince bu fark ödemeleri kaldırıldı. Yine, kamu kesimi toplu iş sözleşmesine dâhil edilmedikleri için de her altı ayda bir yüzde 4 zamma mahkûm edildi. Hâlen bir köle düzeni içinde yokluk ve yoksulluk içinde çalıştırılmaktadırlar. Tayin hakkı verilmediği için aile bütünlükleri bozulmuş durumdadır. Taşerondan belediye şirketlerine geçirilen bu işçilerin sorunlarına acilen çözüm bulunmalıdır. Buralarda çalışan işçiler de sürekli işçi kadrosuna geçirilerek mahrumiyetleri sona erdirilmelidir. Yargı kararları uygulanmamakta, işe iade davalarını kazanan işçiler kadroya alınmak için başvurduklarında ret cevabı almaktadırlar. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalıdır diyor, Gazi Meclisi ve yüce Türk milletini saygıyla selamlıyorum.

28 Kas 2019 - 21:06 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2020 KPSS Önlisans Sonuçları Erken Açıklansın mı ?