Bankacılık Ücretlerine Büyük Zam (EFT, Havale, Kart Aidatı, ATM Ücretleri)

Bankacılık işlemlerine art arda ciddi zamlar geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu resmi sayfasında yayımlanan tabloda, bankacılık işlemlerinin önceki yıla göre artış oranı gösterildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimi yıl bankacılık işleminden 28 milyar lira gelir elde eden bankalar, 2018 yılı tarifelerini belirledi. Vatandaşın tepkisini çeken ücret ve komisyonlara el yakan zamlar geldi.

Geçtiğimiz yıl vatandaşların gerçekleştirdiği işlemlerden aldığı ücretlerden 28 milyar gelir elde eden bankalar, havale, EFT, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler için ücret ve komisyonlara bu yıl ciddi derecede zamlar yaptı. Edinilen son bilgilere göre bu işlem ücretlerine yüzde 30'a varan oranlarda zam yapıldı. Geçen yıl internet ve mobil bankacılık üzerinden havalenin ücreti 1.70 TL olurken, bu yıl 2.20 liraya çıktı. Başka bankadaki hesaba para gönderme işlemi olan EFT ücreti ise 4.50 liradan 5.10 liraya çıkarıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun internet sayfası üzerinde, her bankanın para aktarma, bireysel krediler, kredi kartları ve banka kartları, mevduat hesapları, ATM kullanımı, kiralık kasa ücretleri, menkul kıymet işlemleri, çekler ve senetler ile diğer işlemler karşılığı tahsil ettikleri masraf, ücret ve komisyon ücretlerine yer verildi.

2017'de çağrı merkezinden yapılan havale işlemleri için bankaların tahsil ettiği tutar ortalama 30 TL seviyesinde iken, bu yıl bazı bankalarda bu ücret 35 lira, bazılarında ise 40 TL'ye kadar yükseldi. Aynı şekilde çağrı merkezinden yapılan EFT işleminin ücreti ise bankalara göre değişmekle birlikte geçtiğimiz yıl ortalama 48 TL olan tutar ise 55 TL seviyesine çıkarıldı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan haberde, şubelerde hesaptan yapılan havale ücretlerinde de ortalama 5 lira ile 6 lira arasında zamlar yapıldı. Bankalar şubelerden yapılan EFT işlemlerinden 55 lira, havaleden ise 35 lira ücret alıyor. Bankaların ATM'de işlem ücreti tarifeleri de oldukça yüksek seviyede.

Örneğin, ATM'den başkasının hesabına para yatırmak isteyen bir kişi, 8 TL ile 12 TL arasında ücret ödeyecek. ATM'den başka bankanın kredi kartı borcunu ödemek için de 14 TL ücret ödenecek. ATM'lerden hesaba para yatırma ücreti 12 TL'yi, IBAN ile EFT ücreti ise 10 TL seviyesini buldu. BDDK 2014 yılında bankaların aldıkları ücretleri 20 kalem ile sınırlamıştı.

ORTAK ATM'LER EL YAKIYOR

ATM'lerden alınan ücretler küçük rakamlar gibi olarak görünse de milyonlarca işlem yapılıyor ve bunların hepsi göz önüne alındığında ortaya ciddi rakamlar çıkıyor. Örneğin, kartını taşıdığınız bankanın ATM'si yerine başka bankanın ATM'sinden para çekmek durumunda kaldığınızda işlem ücreti 1.04 TL'ye ilave olarak çekilen tutarın yüzde 1.15'i olarak tahsil ediliyor. Bazı bankalarda ise başka ATM'den para çekme işleminin tutarı 6 TL'ye kadar çıkabildiği gibi ilave olarak çekilen tutarın yüzde 1.25'ini tahsil ediyor. Bu durumda başka ATM'den para çekme ücreti olarak 100 TL için bazı bankalar 2 lira 30 kuruş kesinti yapıyor.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

08 Şubat 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ahmet - Çevre Ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki Turkiye'de paranın çok olduğundan söz etmiş. Öyle ise neden herşeye sürekli zaman geliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 12:02
02

Mehmet - ozaman biran önce banka ile ilişkiyi kesmek düşünsenize ülkenin yarısı kart kullanımını kapatıyormuş ozaman ben görürüm insafsızlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 12:02
01

Mahmut - şu anda ev kirasını internet bankacılığı ile yatırdım ziraat bankası 6,5 tl aldı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Şubat 12:02