Atamalarda kadrolu ve sözleşmeli personel farkı

Kamu kurumlarına alınacak olan personelleri belirlemek için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS) , devlet kadrolarında çalışmak isteyen adayların girmek zorunda oldukları bir sınavdır.

Kamu kurumlarına alınacak olan personelleri belirlemek için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS) , devlet kadrolarında çalışmak isteyen adayların girmek zorunda oldukları bir sınavdır. Ülkemizde her yıl yapılan bu sınavla kurumlar ihtiyacı olan personeli seçmekte ve ayrıca belirlemiş olduğu ünvanlara göre kendiside sınav yapabilmektedir.

Farklı statüde kadro çeşitlerinin bulunduğu kamu kuruluşlarında 657 sayılı devlet memurluğu kanununa bağlı olarak istihdam edilen kadrolu  memurluklarda birçok atama ÖSYM tarafından merkezi atama ile gerçekleştirilir. Bunun dışında bazı kurumlar ise kendi personel seçimlerini açtıkları sınavla yapabilir. Kurumların kendilerinin belirlediği bu alımlar KPSS- A grubu kadroları olarak adlandırılır. Kariyer meslekleri olarakta adlandırılan bu ünvanlar uzman yardımcılıkları, denetmen yardımcılıkları, müfettiş yardımcılıkları kadrolarından oluşmaktadır. Merkezi atamalar ise sadece puan üstünlüğüne göre başka hiçbir şart aranmadan(yazılı yada sözlü sınav) yapıldığı için KPSS B grubu kadroları olarak tanımlanmaktadır. Bu atamalarda iki farklı çeşit kadro yapısı vardır. İlki 657 sayılı devlet memurları kanuna bağlı olarak yapılan kadrolu memurluklar , ikincisi ise 399 sayılı KİT kanuna bağlı olarak yapılan sözleşmeli personel alımlarıdır. İki alım türü arasında belli başlı bazı farklılıklar bulunmaktadır.Şimdi özellikle bilinmesinde fayda olan 10 farklılığı bu kadro türleri için kıyaslayalım:

İki istihdam türü arasındaki farklar nedir?

En temel farklılıkları birkaç başlık altında verelim:

1- Maaş durumları: KİT'lerde çalışan sözleşmeli personellerin maaşı kadrolu memurlardan fazladır.

2- Adaylık süresi: Kadrolu memurlarda 1-2 yıl arasında süren adaylık KİT personelleri için 6 aydır.

3- Nakil İmkanı: Kadrolu memur Kurum değiştirmek için mutlaka çalıştığı yerden muvafakat yani resmi izin yazısı ile geçebilir. KİT personeli ise sözleşmesini feshederek başka kuruma geçebilir.

4- Askerlik Durumu: Her ikisinde de askerliğini yapmayan personel ücretsiz izne ayrılarak hiçbir kayba uğramadan görevini yerine getirir.Askerlik dönüşü 30 gün içerisinde çalıştıkları kurumda tekrar işe başlayabilirler.

5- Lojman Kullanma Durumu: Nisbeten KİT personeli bu konuda daha iyi durumdadır. Kadrolu memurların şansı ise çalıştığı kurumun personeline sağladığı imkana bağlı olarak değişebilir.

6- İzin Hakkı: Her iki personel türünde aynıdır. 10 yılını doldurana kadar 20 gün, 10 yıldan sonra ise 30 gün izin hakları vardır.

7- Çalışma Şekli: 657' li kadrolu memurlar için ilk atama yapılır ve personel istifa etmediği sürece devam eder. 399 KİT personeli ise her yıl kurumla sözleşme yapar.

8- Kamuya Atanma Şekli: Her ikiside ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmeler ile kamuya atanır.

9- İstifa Edip Geri Dönme: İstifa eden kadrolu memur geri dönmek için 6 ay ile 1 yıl arası beklemek zorundadır. KİT personelinde aynı statüsüne geri dönmesi için bekleme süresi yoktur.

10- Görevde Yükselme Şansı: Her iki pozisyon içinde aynı imkanlar dahilinde görevde yükselme şansı vardır.

Kamuda çalışmayı düşünen adaylar için 657 sayılı devlet memurluğu ile 399 sayılı KİT sözleşmeli personel türü arasındaki farkları en çok merak edilen sorular altında 10 başlıkla kıyaslayarak sizlere anlatmaya çalıştık. Tercihlerinizi yaparken bu kıyaslamaları gözönünde bulundurarak kararınızı verin. Tüm adaylara

kpsscafe.com

olarak kolaylıklar diliyoruz

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber "www.kpsscafe.com.tr" şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

07 Eyl 2014 - 15:23 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

KPSS'de kadro türleri ve atanma şekilleri - Haber KPSSKPSS, KPSS Haberleri , Haber KPSS, 2014 Güncel KPSS Haberleri, Atama Haberleri, KPSS Alımları - […] Kurumların kendilerinin belirlediği bu alımlar KPSS- A grubu kadroları olarak adlandırılır. Kariyer meslekleri olarakta adlandırılan bu ünvanlar uzman yardımcılıkları, denetmen yardımcılıkları, müfettiş yardımcılıkları kadrolarından oluşmaktadır. Merkezi atamalar ise sadece puan üstünlüğüne göre başka hiçbir şart aranmadan(yazılı yada sözlü sınav) yapıldığı için KPSS B grubu kadroları olarak tanımlanmaktadır. Bu atamalarda iki farklı çeşit kadro yapısı vardır. İlki 657 sayılı devlet memurları kanuna bağlı olarak yapılan kadrolu memurluklar , ikincisi ise 399 sayılı KİT kanuna bağlı olarak yapılan sözleşmeli atamalarıdır.İki atama türündeki farkları görmek için tıklayınız […]

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 15:23Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?